.

Za jakých podmínek lze zalévat tzv. šedou vodou (z pračky, myčky či vany)

,
Za jakých podmínek lze zalévat tzv. šedou vodou (z pračky, myčky či vany)

Šedá voda patří mezi splaškové vody, které neobsahují fekálie nebo moč. Jde o vodu, která odtéká z umyvadel, sprch, van, myček nebo například dřezů v domácnosti. V době, kdy je velké sucho je škoda šedou vodu jen tak vypouštět do odpadu. Šedou vodu můžete využít například k zalévání zahrady. Využítí je tak ekologické i ekonomicky výhodné.

Aby se takzvaná šedá voda mohla využívat k zalévání, měli bychom používat ekologické mycí a prací prostředky, které neobsahují nebezpečné složky a nezatěžují půdu. Pokud ekologické prostředky používáte, voda z myčky, pračky, vany nebo dřezu obsahuje snadno odbouratelné čistící složky, zbytky jídla a špínu. Voda tak poslouží i jako hnojivo.

Šedá voda se zbytky mastnoty a čistících, i když ekologických prostředků by neměla přijít do kontaktu s listy. Zalévá se přímo ke kořenům. V suchém létě se vyplatí mít záhony zamulčované, například posekanou trávou, nebo slámou. Mulč vodu pohltí a zároveň podporuje v práci mikroorganismy.
Pokud se rozhodnete používat šedou vodu na zálivku dlouhodobě, místo abyste ji vynášeli ručně se vyplatí zavést vývody ven, s tím, že si ponecháte na zimu možnost připojení zpět do odpadu. Vodu, která odtéká z pračky a myčky můžete skladovat v nádrži a po vychladnutí s ní zalévat.

Ze šedé vody čistá

Základem pro využití šedé vody je čistička šedých vod. Systém čistírny šedých vod se skládá z několika částí, přičemž se nejprve voda dostane přes filtr mechanických nečistot do nádrže, kde probíhá aerobní biologické čištění pomocí membránového modulu. Následně je voda dezinfikována pomocí UV lampy. Tento proces je pro domácnosti velmi drahý. Vyčistit šedou vodu pro zalévání listové zeleniny lze například pomocí malého mokřadu, který se stane i příjemnou součástí zahrady. Malé jezírko o rozloze jednoho metru čtverečního vyložené folií a vysypané štěrkem nebo zeolitem, osázené rákosem, kosatci, chrasticí a orobincem vyčistí až 30 litrů šedé vody denně, kterou můžete použít k zalévání.

Hodnocení Za jakých podmínek lze zalévat tzv. šedou vodou (z pračky, myčky či vany)

Ohodnoťe náš článek Za jakých podmínek lze zalévat tzv. šedou vodou (z pračky, myčky či vany). Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Za jakých podmínek lze zalévat tzv. šedou vodou (z pračky, myčky či vany)

Další články s tématikou nákupního rádce:

2 komentáře

 1. Karel48

  Článek je velice povrchní a praktické informace na téma kde koupit zařízení VŮBEC NEOBSAHUJE. Hodí se pouze jako velice stručná informace pro první přiblížení.

  Odpovìdìt
  • Jenda

   dobrý den, tento článek nedoporučuje žádný nákup. jaké zařízení byste v souvislosti s šedou vodou chtěl kupovat?

   Odpovìdìt

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS