Zahrada v srpnu: na co nezapomenout

,
Zahrada v srpnu: na co nezapomenout

Léto vrcholí, Svatá Anna předznamenala chladnější rána a dny se začínají zkracovat. Srpen je mezi zahrádkáři jeden z nejoblíbenějších měsíců, kdy sklízejí plody své práce. Zahrada stále nabízí bohatou sklizeň ovoce a zeleniny a pestré květy zahradních květin.

Počasí v srpnu je nevyzpytatelné, často se objevují bouřky a přívalové deště. To však neznamená, že zahrádku nemusíte zalévat. Prudké deště zpravidla rostliny nezavlaží ke kořenům, voda steče po suchém povrchu. Je proto potřeba kontrolovat vláhu v záhonech. To uděláte jednoduše tak, že odhrábnete vrchní zeminu, když pod ní bude zem suchá je nutné rostliny zalít.

Květinové záhony v srpnu

V srpnu kvete mnoho letniček a trvalek. Abyste jejich kvetení prodloužili, odstraňujte seschlé květy, aby rostlina nevytvářela semena, lépe pak nasazují nové květy. Pár letniček a dvouletek, například měsíček, macešky, lichořeřišnici si ponechte na sběr semen. Pokud jste si koupili sazenice či semínka hybridů označených F1semena z nich nesbírejte, nejsou vhodná k setí. V srpnu rozmnožujte trvalky dělením. Mezi ně patří pivoňky, kosatce a prvosenky. V srpnu proveďte druhý letní řez růží. Koncem srpna je nutné začít vysazovat jarní cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, bledule, sněženky, podzimní ocúny a odolné bramboříky. Cibule sázejte podle odrůdy do hloubky 5-8 cm. Lilie po odkvětu ostříhejte a nechte zaschnout listy. Cibule pak vyjměte ze země a uložte k přezimování. Na záhony k mečíkům a jiřinám dejte opory, aby se tíhou květy nepolámaly.
Rostliny často kontrolujte, pokud jsou napadené houbovou chorobou, nebo mají mšice včas zasáhněte. Napadené listy odstraňte a použijte lokálně postřik, abyste zabránili dalšímu šíření.

Ovocné keře a stromy

Po sklizni rybízů, angreštů, višní, třešní, meruněk a broskví je nejvyšší čas k letnímu řezu. Odstraňte staré letorosty, neplodící, suché a poškozené větve, aby měl strom nebo keř dostatek místa pro mladé výhony. Pokuste se opticky prosvětlit korunu stromu a zbavte se větví mířící právě do ní. V srpnu sklízíme letní jablka a blumy. Nezapomínejte na vydatnou zálivku podzimních jabloní, slivoní a hrušní, aby měly dostatek živin pro tvorbu plodů. Napadené plody hnilobou nebo škůdci otrhávejte, snadno přináší nemoci. Po sklizni také proveďte postřik proti obaleči jabloňovému. V srpnu se objevují i savý škůdci – svilušky. Objev ve formě pavučinek je nepříjemnou předzvěstí. Použijte přípravky na bázi řepkového oleje a zakročte zavčas. Po sklizni malin a ostružin odstraňte výhony které odplodily nízko nad zemí.

Trávník

Letošní deštivé léto trávníkům prospívá, tráva roste před očima, proto je potřeba pravidelně sekat. V polovině měsíce už přestaňte hnojit dusíkatými hnojivy, aby se trávník připravil na zimu. Také začněte omezovat zálivku.

Živé ploty

Naposledy ostříhejte keře a živé ploty, včetně těch z jehličnanů. Keře tím provzdušníte a umožníte jim nasadit nové výhony. Jehličnatým živým plotům zakraťte výhony vyrážející mimo žádaný tvar. U tújí používejte k zakrácení ostré nůžky, křovinořez větvičky nezastřihne rovně, ale roztřepí je, a jejich konce pak hnědnou. Pokud je sucho, dopřejte jim vydatnou zálivku. Zaměřte se také na zmlazovací řez u azalek a rododendronů. Jejich letní růst podpoříte jednotýdenním přihnojením dusíkatým hnojivem.

Sklízíme, sázíme

Koncem srpna dozrávají poslední rajčata. Květy už odstraňujte, aby rostliny daly sílu do zrání plodů. Sklízíme fazole, hrášek, letní salát, kedlubny, letní mrkev, řapíkatý celer, cukety a dýně. Dýně by při zrání neměly ležet na hlíně, ale například na folii nebo slámě. U bulvového celeru otrhejte spodní listy, podpoříte tak jejich růst.
Existuje celá řada druhů zeleniny, kterou můžete právě teď vysít. Můžete vysévat kadeřavé saláty, polníček, pekingské zelí, špenát, mangold, ředkvičky.
Cibuli a česnek sklízejte ve chvíli, kdy jim uschnou listy. Dosušte a uskladněte. U česneku odstraňte vrchní slupku, ponechte jen tu, která drží stroužky pohromadě. Na prázdné záhony můžete vysít směs rychle rostoucího hrachu, hořčice, pelušky, řepky a bobu. Po odkvětu je posekejte a použijte jako zelené hnojivo. Vysévejte pouze tam, kde nebudete tyto rostliny příští rok pěstovat. Jako výborné zelené hnojivo je i svazenka vratičolistá. Roste rychle a na podzim poskytne potravu pro včely a motýly.

Rychlení cibulovin

Srpen je vhodný pro rychlení cibulovin, které vám budou dělat radost o Vánocích. Do květináčů vysazujte hyacinty a narcisy. Nezapomeňte květináče přikrýt, aby k nim nepronikalo světlo a umístěte je na co nejchladnější místo, tím si cibule vytvoří bohaté kořeny pro pěkný vzrůst rostlin.

Hodnocení Zahrada v srpnu: na co nezapomenout

Ohodnoťe náš článek Zahrada v srpnu: na co nezapomenout. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Zahrada v srpnu: na co nezapomenout

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS