Základní vybavení pro každého domácího kutila

,
Základní vybavení pro každého domácího kutila

Nezbytné domácí opravy můžete úspěšně provádět sami, nicméně se zcela jistě neobejdete bez vhodného nářadí. Půjčujete si drahou vrtačku od souseda a máte obavy, že mu jí zničíte? Poohlédněte se po kvalitním vybavení do vlastní dílny, které bude vyhovovat vašim potřebám či zálibám. Co by nemělo v domácí dílně chybět a jaké vybavení je potřeba se dozvíte v následujícím přehledu.

Koupit každý kus zvlášť, nebo sadu ručního nářadí?

Ruční nářadí je základ, bez šroubováku nevyměníte ani baterie v dětské hračce. K základní výbavě především patří: ploché a křížové šroubováky různých rozměrů, kleště, kombinované kleště, kladivo, sada stranových a očkoplochých klíčů, metr, vodováha, magnetický šroubovák na bity, sada bitů, pilka na železo, pilka na dřevo, svinovací nebo skládací metr, hřebíky, šrouby a šroubky, matice, podložky, skoby, hmoždinky, úhelníčky.
Sortiment nářadí odráží zaměření svého majitele. V mnoha dílnách objevíte nesourodé, starší i novější nářadí, které se hromadí a vzniká nepořádek. Dílenské vybavení kupujte postupně tak, jak je potřebujete. Mezi základní vybavení každé dílny také patří úložné prostory a boxy na nářadí a součástky.
Pokud zvažujete nákup nářadí, jednou z možností je pořídit si celou sadu ručního nářadí. Jednotlivé prvky jsou v kufříku úhledně uspořádané a každý díl má své místo. Je lepší si připlatit za kvalitu, než časem vyhazovat poškozené díly, jelikož náhradní díl, který by do kufříku přesně pasoval se shání velice těžce.
Někteří zkušení kutilové radí, že se vyplatí kupovat raději každý kus zvlášť. Při nákupu se zaměřte na kvalitu, z jakého materiálu je daný kus vyrobený a na jeho životnost.

Elektronářadí

Z elektronářadí byste se měli zaměřit především na to, pro které najdete využití. Mezi vybavením domácího kutila by neměla chybět vrtačka.
Pro vrtání je možné vyhledat hned několik typů nářadí. Na trhu se potkáte s elektrickými, akumulátorovými nebo stojanovými vrtačkami.
S pomocí vrtačky zvládnete vrtání děr do různých materiálů, od dřeva přes beton až po kámen. Výkonná elektrická vrtačka má dvourychlostní převodovku, příklepový mechanismus, osazená je rychloupínacím kovovým sklíčidlem a s možností regulace otáček přímo na spínači. Využijete ji při náročnějších domácích pracích a vrtání do tvrdých materiálů.

Akumulátorové vrtačky jsou vhodné především pro vrtání do dřeva, sádrokartonu, porobetonu. S dražšími modely, které disponují funkcí příklepu je možné vrtat i do zdiva. Práci s nimi zvládnou i začátečníci. Hlavní výhodou aku vrtaček je jejich přenosnost, kdy vás při práci neomezuje žádný kabel. Aku vrtačky bývají vybaveny také vysokým kroutícím momentem, utáhnete s ní tedy také větší šrouby a vruty. Nabízejí navíc celou řadu doplňujících funkcí. Samozřejmostí by měl být pravý/levý chod, rychloupínací sklíčidlo, ergonomická pogumovaná rukojeť či praktické LED osvětlení.
Základem kvalitní aku vrtačky je bezesporu kvalitní akumulátor, jeho typ, kapacita a rychlost nabíjení. Akumulátor má na pořizovací náklady aku vrtačky poměrně značný vliv. Větší výdrž baterie tedy zpravidla znamená také dražší zařízení. Rychlost vybíjení se odvíjí v závislosti na náročnosti práce a tvrdosti materiálu. Je vhodné si pořídit dva akumulátory, díky kterým můžete pracovat dvojnásobek času a nemusíte tak čekat, až se baterie dobije. Při nákupu myslete také na to, že se dají pořídit různé nástroje, které mají kompatibilní akumulátory s jinými AKU nástroji.
Do výbavy se vám určitě bude hodit i akumulátorový šroubovák. Aku šroubováky jsou označovány slabší aku vrtačky, které jsou určeny zejména ke šroubování. Ušetří vám hodiny času při sestavování nábytku nebo drobných domácích opravách. Výhodou je jejich nižší váha a menší velikost, jeho ovládání zvládnou i ženy.

Vrtací kladivo, nebo příklepová vrtačka?

Ačkoliv se jedná o velmi podobné přístroje, jejich využití se výrazně liší.
Vrtací kladivo má pneumatický příklep, menší otáčky, ale podstatně vyšší sílu a pokoří i beton. Vrtacím kladivem můžete dělat větší otvory, například pro roxorové tyče. Kombinovaná vrtací kladiva s funkcí sekání jsou ideální při strhávání obkladů při rekonstrukci koupelny.
Příklepová vrtačka má mechanický příklep. Pracuje ve vysokých otáčkách. Značnou důležitost má i síla jednotlivých příklepů. Ta ovlivňuje, jak silným druhem materiálu bude vrtačka schopna proniknout. Dobře zvládá plast, dřevo, zdivo a vytváří menší rovnoměrné otvory.

Práce se dřevem

Při práci s dřevem do výbavy domácího kutila patří základní ruční nářadí – pilky, hoblíky či dláto. Ty využijete jen občas na drobnou práci. Na větší práci se dřevem a na rovné řezy se vám bude určitě hodit elektrické nářadí.
S pomocí kotoučové pily (okružní pily) můžete provádět rychlý přímý nebo šikmý řez. Okružní pila by měla mít především ostrý kotouč. Ten se u jednotlivých pil může lišit svým průměrem. S průměrem kotoučové pily souvisí hloubka řezu, která se uvádí v milimetrech. Čím větší průměr má kotouč, tím větší má hloubku řezu a naopak. Je důležité si tedy přesně ujasnit, čeho chcete s okružní pilou dosáhnout.
Přímočaré pily si poradí s prkny a deskami z různých druhů dřeva, překližek či dřevotřísek, řezat s nimi lze také plasty, kov, obklady, sádrokarton, nebo podlahové krytiny. Krátké, na jedné straně ozubené pilové plátky přímočarých pil obvykle umožňují řezat dřevo o tloušťce 60–110 mm a kov s maximálním profilem 3–8 mm. Dokážete s její pomocí přesně přejít nejen po přímkách, ale i obloucích.
Úhlová bruska, lidově se jí říká také flexa, si hravě poradí s řezáním, broušením, kartáčováním i leštěním v závislosti na použitém kotouči. Diamantové kotouče vám umožní brousit i velmi tvrdé stavební materiály: beton, kámen i mramor.
Pokud nehodláte řezat velké kovové profily, tak si postačíte s průměrem kotouče o velikosti 115 nebo 125 mm. Tímto bez jakýchkoliv problémů budete řezat pechy, obklady a menší kovové profily, brousit svary nebo třeba odrezovat. Pro větší profily, beton, zámkovou dlažbu apod. jsou nutné kotouče o velikosti 150, 180, a 230 mm. Tyto brusky jsou vyráběny jako obouruční z důvodů bezpečnosti.

Práce s kovem

Domácí kutil nemusí jen vrtat a řezat. Pokud opravujete různé přístroje vaše dílna je možná menší, vybavená nářadím na precizní práci s malými součástkami. Základním vybavením elektronické dílny je pájka na tavení kovu. Roztavením kovu se natavují různé elektronické součástky například na desky plošných strojů. Vznikne tak pevné mechanické a elektrické propojení.
Uplatnění v domácí dílně najde i svářečka. Svářečku využijete při spojování různých materiálů. S pomocí svářečky dochází k zahřívání dvou částí kovu pomocí elektrod. Vysoká teplota způsobí lokální tavení materiálu díky čemuž vzniká vzájemné propojení a zatuhnutí v novém spojení a tvaru. Kromě váhy a mobility svářečky si ujasněte také materiál, který budete chtít svařovat. Budete potřebovat jiné funkce pro svařování nerezové oceli, litiny či hliníku a slitin. Ke svařování kovů, ale i slitin se používají trafosvářečky a invertorové svářečky.

Jak zařídit dílnu?

Prostorný pracovní stůl (ponk) se svěrákem je základ každé správné dílny. Profesionální stoly do dílny jsou drahé, můžete si ho zkusit vyrobit sami. Ponk by měl poskytovat dostatečně velkou pracovní plochu. Nepoužívejte dřevotřískové desky, ty jsou na plochu stolu nevhodné, raději sáhněte po pevných tvrzených materiálech.
Konstrukce ponku bývá pevná, kovová. Při práci se dřevem se nevyhnete při úklidu k odsunutí stolu. V tom případě by stůl měl mít na jedné straně transparentní kolečka s brzdou. Na druhou stranu instalujte kovové madlo, s pomocí kterého budete s ponkem snadno manipulovat.
Mějte na paměti, že kromě kvalitního pracovního stolu bude potřeba myslet i na vybavení okolního prostoru množstvím úložných boxů, regálů, polic a skříní. Nejoblíbenější jsou regály s vyšší nosností na jednu polici a plechové uzavíratelné skříňky na kolečkách, jejichž vnitřní prostor je členěný do zásuvek.
Praktickou součástí dílny je i jednoduché zvedací zařízení pro manipulaci s těžšími břemeny.
Nezapomeňte na přenosný ohřívač, který oceníte při práci v zimě a dostatečné osvětlení.
V dílně by neměl chybět univerzální průmyslový vysavač, který je vybavený velkokapacitní sběrnou nádobou. Některé modely mají i funkci foukání, takový vysavač můžete použít i na odklízení spadaného listí okolo domu.

Nákup nářadí

Nákup nářadí a nástrojů není potřeba uspěchat a podléhat akčním cenám neznačkového sortimentu. Svoji dílnu zařizujte především nářadím a nástroji, které budete opravdu potřebovat. Některé práce vyžadují specifické pomůcky. Pokud máte zálibu v renovování čalouněného nábytku, ve výbavě by neměla chybět sponkovačka s dostatečnou silou nástřelu. Při práci s nátěry a zatavování využijete horkovzdušnou pistoli. Na práci se dřevem jistě oceníte na doladění řezů a drážek elektrický hoblík.

Hodnocení Základní vybavení pro každého domácího kutila

Ohodnoťe náš článek Základní vybavení pro každého domácího kutila. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Základní vybavení pro každého domácího kutila

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS