Zázrak skrytý ve skořápkách. Kde všude je oceníte

,
Zázrak skrytý ve skořápkách. Kde všude je oceníte

Vaječné skořápky jsou cenný materiál, proto byste je neměli házet do koše. Lze je totiž využít na zahradě, a to ve formě hnojiva. Vajíčka obsahují vitaminy a látky, které jsou prospěšné pro člověka, ale i pro rostliny. Skořápky obsahují vápník, který vyživí rostliny jak na zahradě, tak v květináči. Jak využít vaječné skořápky jako přírodní hnojivo? Poradíme vám v dnešním článku.

Co obsahuje vaječná skořápka?

Vaječná skořápka obsahuje mnoho minerálních látek a stopových prvků. Z minerálních látek je v ní nejvíce zastoupen uhličitan vápenatý (94 %) a uhličitan hořečnatý (1 %). Právě uhličitan vápenatý je významný pro obsah vápníku a kvůli němu se vaječné skořápky využívaji i pro další účely. Dále obsahuje např. draslík, sodík, fosfor, selen, měď, zinek, molybden.

Vaječné skořápky jako hnojivo

Vápník ve skořápkách výrazně zlepšuje vlastnosti půdy. Zlepšuje rozpustnost živin v půdě, váže na sebe škodlivé kyseliny, těžké kovy, má i pozitivní vliv na pórovitost a průsak vody. Podporuje růst kořenů a klíčivost semen. Když rozdrcené skořápky zapracujete do půdy, jejich rozklad potrvá dlouho a tím pádem získáte dlouhodobé zásadité hnojivo.
Vaječné skořápky však nejsou vhodné pro rostliny, které vyžadují kyselou půdu. Patří mezi ně, borůvky, maliny. Všechny druhy rododendronů a azalek, brusinky a některé druhy skalniček.

Skořápky přidávejte ke kořenům rostliny

Nadrcenou skořápku můžete přidat přímo do půdy, ale i do květináče. Při přesazování rostlin použijte jemně nadrcené skořápky ze 4 – 5 vajíček. Čím budou jemněji nadrceny, tím rychleji se rozloží. Nadrcené skořápky smíchejte se zeminou, do které plánujete sázet rostliny v květináči, nebo je můžete přidat přímo ke kořenům rostliny. Vápník rostlině prospěje v růstu a zdraví.

Skořápky na záhony

Skořápky můžete rozdrtit a přidat do kompostu či přímo do půdy před výsadbou. Další možností je skořápkami pocukrovat vrchní vrstvu zeminy kolem rostliny. Půda tak postupně vstřebá vápník a skořápky ochrání rostlinu před mrazem.

Vývar ze skořápek

Mnohem lepším způsobem, jak rostlinám poskytnout živiny ze skořápek, je vyrobit z nich vývar, který můžete aplikovat jak na venkovní rostliny, tak i na ty pokojové. Uvařte rozdrcené skořápky ideálně s membránou ve vodě a nechte je po dobu 24 hodin louhovat. Poté vývar přeceďte a zalévejte přímo do půdy, nebo roste listy. Podle odborníků stačí 4 až 5 skořápek na zahradní rostlinu. U rostlin v květináčích snižte toto množství na 2 nebo 3. Výluh aplikujte v intervalu jednoho nebo dvou týdnů. Díky tomu budou rostliny zdravé a budou nádherně kvést.

Hodnocení Zázrak skrytý ve skořápkách. Kde všude je oceníte

Ohodnoťe náš článek Zázrak skrytý ve skořápkách. Kde všude je oceníte. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Zázrak skrytý ve skořápkách. Kde všude je oceníte

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS