Zbavte se konečně orosených oken

Zbavte se konečně orosených oken

Zimní dny se svými nízkými teplotami přinášejí jednu velkou komplikaci – neustále orosená okna. Což samozřejmě znamená, že se na oknech může začít tvořit plíseň nebo se rovnou poškodí. Jestli se chcete nekončího nánosu kapek zbavit, připravili jsme si několik zásad, které se vyplatí dodržovat. Mimo to si také ukážeme, co nejvíce k tvoření kapek v domácnosti přispívá. 

Rosení oken je v zimních měsících bohužel nevyhnutelné. Vzniká nadměrnou kondenzací vodních par, jinak řečeno vlhkost v místnosti dosáhne takové úrovně, že se pára začne srážet na nejchladnějších plochách. Těmi jsou v zimě okna. Zároveň neplatí, že se orosí pouze starší, špatně těsnící okna. Běžně se tak děje i u těch nových. Rosení zhoršuje hned několik faktorů. 

Zvýšená vlhkost v místnostech

pouhým dýcháním obohatíte vzduch až o 3 litry vlhkosti. Je tedy jasné, že vlhkost v místnosti je do určité míry nevyhnutelná. Výrazně to ale zhorší pověšené vyprané prádlo, výpary z vaření, zalévání velkého množství rostlin nebo třeba terária a akvária. 

Jak zabránit rosení

Míru rosení snížíte pravidelný větráním. Doporučuje se okna či balkonové dveře otevřít naplno až třikrát denně na maximálně deset minut. Krátké a intenzivní větrání je v zimě nejúčinnější. Vzduch se v pokoji vymění, aniž byste zbytečně ztratili teplo. Během nejchladnějších nocí alespoň částečně vytáhněte vnitřní žaluzie. Když jsou stažené, brání cirkulaci teplého vzduchu. Pokud to jde, přesuňte rostliny a sušák s prádlem na chodbu. Při vaření zase nezapomínejte zapínat digestoř.

Pomocníci v boji proti vlhkosti

Kromě výše popsaných tipů ke snížení vlhkosti, si můžete pořídit ještě určité vychytávky. Ty vám s rosením oken pomohou.

Vlhkoměr identifikuje, kdy je v místnosti vysoká vlhkost a vy tak můžete větrat v momentě, kdy to bude mít největší efektDále pomohou izolační fólie do oken. Ty po nalepení absorbují teplo z radiátorů a zvýší tak povrchovou teplotu oken. Díky tomu se na skle nezkondenzují vodní páry. Poslední vychytávkou jsou pohlcovače vlhkosti. Ty seženete v každé drogerii a nevyjdou vás na více než 300 až 400 Kč. Když je do pokoje umístíte, sníží se v něm vlhkost a tím pádem se neorosí ani okna. 

Hodnocení Zbavte se konečně orosených oken

Ohodnoťe náš článek Zbavte se konečně orosených oken. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Zbavte se konečně orosených oken

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS