Čím hnojit muškáty, abyste měli parapety v záplavě květů

,
Čím hnojit muškáty, abyste měli parapety v záplavě květů

Muškáty jsou velmi oblíbené okrasné rostliny, které svými barvami a vůní rozzáří okenní parapet i zahradu. Aby vám pelargonie, jak jsou také muškáty nazývány, prospívaly a bohatě kvetly, je potřeba jim věnovat vhodnou péči. Máme pro vás několik tipů čím muškáty hnojit, aby bohatě kvetly po celou sezónu.

Podmínky pro úspěšné kvetení muškátů

Muškáty jsou poměrně nenáročné květiny. Aby muškáty bohatě kvetly je důležité je umístit na světlé stanoviště, kam alespoň 6 až 8 hodin dopadají sluneční paprsky a místo je chráněno před silným větrem. Ideální je balkon nebo terasa směřující na jižní, popřípadě na západní stranu.
Zasaďte je do substrátu určeného přímo pro muškáty, nebo si můžete namíchat vlastní z kompostu, rašeliny a písku nebo perlitu v poměru 1 : 2 : 1.
Muškáty potřebují hodně vody, ale zároveň nesnáší přemokření. Trvalé přemokření způsobuje zahnívání kořenů a větší náchylnost k nejrůznějším chorobám a plísním. Vždy je tedy sázejte do nádoby s odtokovými otvory, nebo do samozavlažovacích truhlíků, ze kterých si mohou vzít vodu podle potřeby. Zalévejte je větším množstvím vody, ale ne tak často. Počkejte, až centimetr horního substrátu vyschne. Pokud je parné léto substrát vysychá rychle a je potřeba zalévat muškáty i dvakrát denně.
Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy a vylamujte poškozené listy. Podpoříte tím další násadu květů a rostlina nebude zbytečně dávat energii do již odkvetlých částí. Pak už stačí muškátům podávat živiny. Aby muškáty bohatě kvetly, je potřeba je poměrně často hnojit, klidně i jednou týdně. V pozdějších fázích, kdy je zelená část rostliny bujná, omezujte dusíkaté hnojivo a zaměřte se na dodání fosforu. Hnojivo si můžete koupit, nebo si vyrobit vlastní ze surovin, které najdete doma, takové hnojivo bude fungovat stejně jako to kupované.

Čím hnojit muškáty

Banánové slupky

Banánové slupky jsou bohaté na minerální látky, a to především na fosfor, draslík a hořčík, jež podporují růst i kvetení. Před zasazením muškátů zakopejte banánovou slupku centimetr až dva do hlíny. Jak se slupka bude rozkládat, začne uvolňovat minerální látky a další stopové prvky, které muškáty vyživují. Banánová slupka nejen že poskytuje rostlině základní živiny, ale také udržuje vlhkost v půdě, což přispívá ke zdravějším rostlinám.

Epsomská sůl

Epsomská sůl dodá rostlinám důležité minerály, podpoří je v růstu a ochrání před škůdci. Tato sůl je velmi bohatá na síru a také na hořčík. Právě tyto dva prvky velmi přispívají ke správnému růstu a prospívání rostlin. Hořčík pomáhá s tvorbou chlorofylu, což má za následek svěží zelené listy, zatímco síran napomáhá vstřebávání živin.
Způsob aplikace epsomské soli je jednoduchý. Rozpusťte lžíci epsomské soli v pěti litrech vody a použijte ji k zalévání rostlin jednou měsíčně během vegetačního období.

Kávová sedlina

Skvělým hnojivem je také kávová sedlina, která obsahuje velké množství výživových látek pro květiny, jako je dusík, fosfor, draslík a další minerály. Působí jako pomalu se uvolňující hnojivo a také pomáhá odradit škůdce a zlepšuje strukturu půdy. Usušeným lógrem posypejte zeminu kolem rostlin a trochu ji do zeminy zapracujte. Jen to nesmíte přehánět, velké množství může způsobit kyselost půdy. Kávovou sedlinu postačí zapracovat do substrátu 2krát během vegetace.

Hnojivo z cibulových slupek

Cibulové slupky místo vyhazování do kompostu nasbírejte do nádoby a nechte je louhovat pár dní ve vodě na temném a chladném místě. Na jeden litr byste měli použít slupky asi z pěti cibulí. Poté už stačí směs pouze slít a hnojivo zředit smícháním jedné části se čtyřmi díly vody a je připraveno k používání. Organické látky a minerály přítomné v cibulových slupkách podporují růst a přispívají k zářivým květům. Hnojivo aplikujte na muškáty každých několik týdnů.

Hnojivo z brambor

Brambory muškátům dodají potřebné živiny, dusík, fosfor a draslík, které potřebují pro svůj růst a vývoj. Rozmixujte jednu bramboru v litru vody, poté přeceďte přes cedník nebo plátno. Bramborovou vodou poté zalévejte muškáty jednou měsíčně. Dužinu, které zbyde, můžete zapracovat do substrátu. Můžete použít i vychladlou vodu z vařených brambor, jen pozor, nesmí být osolená a kořeněná.

Jedlá soda

Muškáty potřebují zásadité pH půdy. Právě proto jim prospěje zálivka s obsahem jedlé sody. Hnojivo podporující kvetení vyrobíte rozmícháním 1 polévkové lžíce jedlé sody ve 2 litrech vody.

Hodnocení Čím hnojit muškáty, abyste měli parapety v záplavě květů

Ohodnoťe náš článek Čím hnojit muškáty, abyste měli parapety v záplavě květů. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 3,50 z 5)
Loading...

Podobné články k Čím hnojit muškáty, abyste měli parapety v záplavě květů

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS