Jak se zbavit zápachu z pračky

,
Jak se zbavit zápachu z pračky

Vyprané prádlo by mělo svěže vonět. Často se však ukáže, že místo příjemného aroma cítíme nepříjemný, rozkládající se zápach. Proč se toto děje? A existují nějaké jednoduché domácí prostředky, jak se zbavit zápachu v pračce?

Příčiny nepříjemného zápachu z pračky

Než si přečtete, jak se zbavit nepříjemného zápachu z pračky, musíte zjistit, proč zařízení vůbec přestává fungovat tak, jak má. To je důležité, protože tyto znalosti vám pomohou podobným problémům v budoucnu předejít. Takže – odkud se bere ten nepříjemný zápach z pračky?

Nedodržení doporučení výrobce pračky / pracího prostředku

Co děláte pro to, aby vaše prádlo bylo čisté a voňavé? Pokud odpovíte: „Přidávám trochu více pracího prostředku“, je to také informace, proč je ve vaší koupelně nepříjemný zápach z pračky. Použití většího množství pracího prostředku, než je potřeba, je běžnou chybou. Lidé, kteří se ho dopouštějí, většinou neberou v potaz fakt, že pračka odebírá určité množství vody – dostatečné k rozpuštění doporučeného množství pracího prostředku nebo gelu. Pokud je ho příliš mnoho, mohou se v různých částech pračky nacházet zbytky. A po chvíli prostě začnou smrdět. Aplikace? Od této chvíle používejte přesně takové množství prášku / pracího gelu, které doporučuje jeho výrobce. Například na vyprání jedné porce prádla stačí jedna polévková lžíce pracího prostředku.

Ignorování nutnosti čištění pračky

Každá pračka se na první pohled zdá čistá – proto jí mnoho lidí nevěnuje velkou pozornost. To je vážná chyba. Pokud ohnete gumová těsnění a nahlédnete do filtru, jistě objevíte celou spoustu „pokladů“ – mince, knoflíky, ale také plísně a houby. Nezapomeňte tedy pračku vyčistit.

Zavírání pračky

Abyste zabránili vzniku plísní v pračce, nechte ji pořádně vyschnout. Dokořán otevřená pračka sice zabírá místo, ale pomůže vám v boji proti nečistotám. Nezůstává v ní pak totiž horký vzduch, který zatuchne, prospívá plísním a může způsobovat zápach.

Praní při nízkých teplotách

Moderní pračky jsou skvělé pro praní prádla i při nízkých teplotách. To je dobré pro oblečení, ale nepříliš výhodné pro samotné zařízení. Čas od času stačí pračku „napařit“, tedy dát praní na 90 stupňů. Je velmi pravděpodobné, že páchnoucí pračka po takovém zacházení přestane být vaším problémem.

Jak se zbavit nepříjemných pachů v pračce domácími prostředky

Už znáte důvody, proč pračka zapáchá, a víte, čeho se do budoucna vyvarovat. Nyní je čas zbavit se nepříjemného zápachu. V případě potřeby použijte každou z níže uvedených metod – jednu po druhé. Podívejte se, jak odstranit nepříjemné pachy z pračky.

Vyčistěte zapáchající pračku

Za prvé – vyjměte zásuvku na prací prostředek, namočte ji do specializovaného čističe praček a nechte asi hodinu působit. Během této doby se postarejte o filtr – je umístěn ve spodní části pračky. Vyprázdněte ho a důkladně vyčistěte. Poslední fází čištění pračky je podívat se za její gumová těsnění – musíte je silně ohnout.
Je velmi pravděpodobné, že se za těsněním objevilo mnoho plísní – to může být zodpovědné za nepříjemný zápach z pračky. Abyste se toho zbavili, musíte hadřík namočit do silného bělidla, umístit ho tam, kde se nachází plíseň, a nechat asi 30 minut působit. Po uplynutí této doby jej bez problémů vyndejte. Jde o účinný způsob, jak se zbavit nepříjemných pachů v pračce.

Čištění pomocí octa

Nepříjemný zápach z pračky (a mimochodem i vodní kámen ze dna bubnu) odstraníte octem – musíte se ale připravit na to, že jeho charakteristický zápach bude cítit v celém bytě. V samotném postupu není nic složitého – nalijte do dávkovače prášku šálek octa a poté vložte prádlo na 90 stupňů.

Použijte jedlou sodu

Místo octa lze na vyčištění pračky použít jedlou sodu. Princip fungování je stejný jako v případě octa: nalijte ¾ sklenice do dávkovače a spusťte celý mycí cyklus při 90 stupních.

Kyselina citronová na nepříjemný zápach z pračky

V tomto případě se proporce mírně změní. Do dávkovače musíte nalít ¼ šálku přípravku. Kyselina citronová je fantastická proti vodnímu kameni.

Komplexní odstranění plísní

Na mnoha prvcích pračky se mohou objevit houby a plísně – proto je někdy potřeba komplexní čištění. Prvním krokem je zapnout prázdnou pračku se ¾ šálku jedlé sody a 3 lžícemi boraxu. Když je program ukončený, nalijte do dávkovače sklenici octa a znovu pračku zapněte.

Co dalšího si musíte zapamatovat?

Nepříjemný zápach z pračky lze celkem snadno odstranit. Pamatujte však, že prevence je nejlepší, jak předejít zápachu z pračky. Abyste předešli opakování problémů, dodržujte několik velmi důležitých pravidel:
Nikdy nedávejte do pračky příliš mnoho prádla. Kvůli takové chybě nemůže voda a prací prostředek proniknout do všech tkanin, což má za následek nepříjemný zápach.
Prádlo by se mělo z pračky vytáhnout hned po dokončení pracího cyklu– jen tak bude mít krásnou vůni. Pokud víte, že po dokončení praní nebudete doma, spusťte program s patřičným zpožděním. Tuto možnost má i nejlevnější zařízení tohoto typu.
Alespoň jednou týdně dejte prádlo na vysokou teplotu. Můžete tak prát ložní prádlo a ručníky – určitě jim neublížíte.
Začněte používat změkčovače vody – tvrdá voda podporuje mnoho procesů, které jsou pro „zdraví“ pračky nepříznivé.

Hodnocení Jak se zbavit zápachu z pračky

Ohodnoťe náš článek Jak se zbavit zápachu z pračky. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (8 hlasování, průměr: 4,88 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak se zbavit zápachu z pračky

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS