Jak vybrat sportovní kameru

,
Jak vybrat sportovní kameru

U moře, v horách, ve městě – bez ohledu na to, kde strávíte dovolenou, si v každém případě zaslouží tyto nezapomenutelné a neopakovatelné zážitky zvěčnit. Dobrá sportovní kamera bude užitečná i v jiných případech, například pro záznam sportu nebo řízení. Kterou sportovní kameru zvolit?

Vyplatí se koupit sportovní kameru?

V dobách smartphonů vybavených vynikajícími fotoaparáty s několika objektivy se nákup sportovní kamery jeví jako zbytečný. Vlajkové modely nahrávají videa ve vysoké kvalitě a používají se nejen k nahrávání krátkých videí na sociální média, ale také k delšímu, profesionálnějšímu formátu. Je však těžké očekávat, že úplně vyřadí sportovní kamery z trhu.
To se nestane z mnoha důvodů, hlavním důvodem je krátká životnost smartphonu. Většina modelů není odolná proti pádu, nárazu, prachu, písku nebo vodě. Drahý a delikátní smartphone není vhodný pro záznam sportu ve vodě nebo na motocyklu.
Kvalitní sportovní kameru budete používat za všech podmínek. Můžete jí připevnit na helmu, řídítka kola, kardan, pružný stativ nebo selfie tyč a pády a otřesy na ni nezapůsobí. Sada obsahuje také vodotěsné pouzdro, které vám umožní nahrávat videa i pod vodou.

Nemůžeme zapomenout na pohodlí používání sportovní kamery. Je malá a velmi lehká, takže je ideální pro vlogování nebo dokumentaci vašich cest. Také se nemusíte bát zaostřování, expozice nebo rámečku – stisknete spoušť a užíváte si aktivitu. Širokoúhlý objektiv sportovní kamery zaznamená vše, co je na dohled.

Nejdůležitější parametry sportovní kamery

Rozlišení – až donedávna byla kvalita Full HD 1920x1080px (1080p) dobrým výsledkem, dnes je to spíše minimum, které by dobrá sportovní kamera měla nabídnout.

Kvalita Ultra HD 3840x2160px (2160p) a rozlišení 4K 4096 × 3112px nebo 4096 × 2160px oblíbené v posledních letech jsou působivější. Ten druhý se vyplatí zvolit, pokud máte v úmyslu sledovat nahrávky na velkých obrazovkách.
Nevýhodou vysoce kvalitních nahrávek je velký záběr na paměťové kartě. Jedna minuta filmu zaznamenaného v rozlišení 4K sportovní kamerou zabere přibližně 200–400 MB.

Úhel záběru objektivu – čím širší je úhel objektivu, tím lépe. Díky tomu vám neunikne žádný detail a také zaregistrujete, co se děje vedle vás. Nejlepší sportovní kamery zaznamenávají v rozsahu až 170 stupňů.

Stabilizace obrazu – systém stabilizace obrazu sportovních kamer je obtížně popsatelný podle parametrů, a to je jedna z nejdůležitějších vlastností. Sportovní kamery se často používají v drsném prostředí, takže software musí eliminovat všechny druhy otřesů.
Jejich odstranění v postprodukci může být velmi obtížné a zdlouhavé. Před zakoupením fotoaparátu si zkontrolujte videa, jak porovnat stabilizační systémy. Existuje mnoho filmů, které porovnávají plynulost obrazu.

Počet snímků – počet snímků za sekundu je nejdůležitější, pokud chcete získat plynulý obraz ve zpomaleném pohybu. Videozáznamy se nejčastěji vytvářejí ve 24, 25 nebo 30 snímcích, tedy 60 fps. vám umožní zpomalit film na polovinu.
Při kontrole snímkové frekvence se ujistěte, na jaké rozlišení se vztahuje. Někdy nahrávání rychlostí 120 nebo 240 snímků za sekundu. jsou možné pouze v nízké kvalitě.

Připojení Wi-Fi – díky němu můžete propojit fotoaparát se smartphonem a získat živý náhled i schopnost ovládat fotoaparát. To je obzvláště užitečné, když je kamera namontována např. na helmu, postroj nebo stativ, když k ní nemáte snadný přístup nebo se nemůžete dívat na vestavěnou obrazovku. Alternativou k Wi-Fi je připojení Bluetooth.

Obrazovka sportovního fotoaparátu – k zobrazení náhledu záznamu nebo rychlé změně nastavení stačí malý displej LCD / TFT.

Výdrž baterie – malé baterie akčních kamer nejsou démony výdrže a málokdy umožňují záznam po dobu delší než 2 hodiny. Z tohoto důvodu zvažte při hledání modely s vyměnitelnou baterií. Nejlevnější sportovní kamery fungují pouze 30-45 minut.

Další funkce sportovní kamery

Časová prodleva – pro záznam např. západu slunce, posouvání mraků nebo rušného města.
Funkce smyčky – díky ní můžete použít sportovní kameru jako videorekordér do auta.
Hlasové ovládání – užitečné pro ovládání fotoaparátu bez použití rukou.
Dálkové ovládání – některé fotoaparáty mají dálkové ovladače pro spuštění filmu nebo fotografování. Dálkové ovladače jsou ve formě přívěsku nebo náramku. Ty jsou někdy vybaveny malou obrazovkou pro náhled filmu.
HDR – režim se zvýšenými a sytějšími barvami.
Živé vysílání – umožňuje streamovat na sociálních sítích.

Levná sportovní kamera – má její nákup smysl?

Kromě gigantů jako GoPro, Sony a DJI je na trhu mnoho značek, které nabízejí levnější sportovní kamery. V mnoha případech se jejich specifikace příliš neliší od špičkových modelů. Jaký je tedy rozdíl, který ovlivňuje výhodnou cenu? Kvalita zařízení má velký význam. Levné sportovní kamery jsou vyrobeny z horších a méně odolných materiálů, takže jejich životnost nebude tak dlouhá jako u „značkových“ modelů. Běžným problémem je prosakování vodotěsných pouzder, rozbití USB portu nebo krátká výdrž baterie. Tím však problém levných sportovních kamer nekončí. Mnohem větší problém představuje software nízké kvality.  Ten je zodpovědný za zpracování obrazu, stabilizaci obrazu a registraci barev. Stává se, že kvalita filmu je ve srovnání s deklarovaným rozlišením nepřiměřeně nízká. Nečestným trikem výrobců je zvýšit kvalitu obrazu nebo duplicitních snímků, abyste fiktivně dosáhli kvalitnějšího snímku.

Příslušenství pro sportovní kameru

Jednou z největších výhod sportovních kamer je široká škála montážního příslušenství. Umožní vám připevnit kameru téměř kamkoli, což vám umožní pořídit dechberoucí snímky. Čelenka nebo hrudní pás vám umožní natočit film z vlastní perspektivy, zatímco přísavky a svorky vám umožní zaznamenat například funkční odpružení automobilu.

Zde je několik příkladů příslušenství pro sportovní kameru:
Kardan, selfie tyč, popruhy, čelenka, držák na řídítka, držák s lepicí páskou, přísavka na čelní sklo, vodní bóje, LED lampa.

Populární sportovní kamery dle recenzí uživatelů

GoPro HERO8 Black Edition

Niceboy VEGA X PRO

Niceboy VEGA 6 star

GoPro HERO7 Black Edition

DJI Osmo Action

LAMAX X9.1

Hodnocení Jak vybrat sportovní kameru

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat sportovní kameru. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat sportovní kameru

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS