Kdy použít štětec, váleček nebo pad?

,
Kdy použít štětec, váleček nebo pad?

Spousta kutilů při natírání si láme hlavu nad tím, zda vzít do ruky štětec nebo váleček. Základním faktorem pro výběr je, co budete natírat a čím to budete natírat a zda je tato hmota rozpouštědlová či vodouředitelná. K čemu slouží PAD a co to vůbec je?

Výběr pomůcek na natírání hmot je obrovský. Štětce různých tvarů a velikostí, různé válečky a pady . Jak se v tak obrovském množství vyznat? Vždy záleží na nátěrové hmotě a doporučení výrobce.

Štětce

Štětce rozlišujeme nejen podle tvaru, ale i podle kvality a struktury vlasu.
Štětcem můžete nanášet různé druhy nátěrových hmot. Je vhodný i pro nanášení transparentních nátěrových hmot, jako jsou lazury nebo mořidla.
Z pohledu tvaru a aplikace štětce rozdělujeme na: ploché, kulaté, speciální
Mezi nejběžnější druh štětců patří plochý štětec, je univerzální a snadno se používá.
Kulatý štětec díky vysoké absorpci barvy uplatníte zejména při nátěrech ocelových konstrukcí a jiných členitých ploch.
Speciální štětce se používají například k fládrování,linkování a k drobným opravám na těžko přístupných místech.
Pro funkčnost štětce jsou rozhodující jeho vlákna. Dříve byla většina štětců osazena vepřovými štětinami, velmi kvalitní štětce se vyráběly z koňských žíní a pravých lidských vlasů. V současné době se prodávají štětce se syntetickým vlasem, který v mnohém přírodní materiály předčí.
Štětce z umělých vláken se využívají zejména na práci s barvami ředitelnými vodou, štětce z přírodních vláken při větším zatížení nebo dlouhodobější práci.

Válečky

Na trhu je široký výběr válečků různých materiálů, druhů a velikostí. Na různé typy nátěrových hmot a podkladů se používají různé typy válečků.
Práce s válečkem je poměrně jednoduchá, váleček se hodí na nanášení krycích i bezbarvých nátěrových hmot, při natírání můžete dobře kontrolovat množství nátěrové hmoty na ploše.
Podle toho, jakou použijete nátěrovou hmotu, vyberte i materiál, ze kterého je povrch válečku vyroben.
Je potřeba rozlišit válečky malířské s vlasem nebo chlupem, válečky lakovací či speciální válečky.
Molitanové – pěnové válečky a válečky s nylonovým vlasem se hodí na vodou ředitelné i syntetické barvy.
Přírodními vlněnými válečky se dobře nanášejí vodou ředitelné barvy.
Polyakrylové válečky jsou vhodné pro husté barvy, a to vodou ředitelné i syntetické, méně však snášejí nitrolaky.
Mezi speciální válečky se řadí válečky strukturovací, rohové a dekorativní.
Existují také plnící válečky, které mají v rukojeti zásobník, do kterého se natáhne barva a váleček si ji pak při natírání odebírá sám.

PAD

Pro aplikaci přírodních olejů se používá pad, jsou to polyesterová vlákna stočená do houně tlusté cca 1-2 cm, o různé hrubosti. Pro nanášení oleje se používá bílý nebo béžový pad. S jeho pomocí lze zapracovat olej rovnoměrně a hluboko do dřeva a podtrhnout tak jeho přirozenou kresbu a krásu.
K dostání jsou také pady z netkané textilie určené na nanášení podlahových olejů, olejových mořidel a vosků. Povrch je navržen tak, aby nebrousil podlahu, ale je možné ho použít k leštění a čištění ploch.
Dále můžete pady využít pro čištění podlah při odstraňování hrubých nečistot a to jak z dřevěných povrchů, tak i plastových, betonových podlah a podlah z přírodního kamene.

Pokud používáte pro aplikaci oleje hadr, nebo papírovou utěrku aplikace je podmíněna vysokými ztrátami. Olej se vsákne do hadru nebo utěrky a tím dochází k velkým ztrátám a aplikace nedosahuje hlubokého zapracování oleje do dřeva. Použitím padu ušetříte nátěrovou hmotu a aplikace bude šetrnější.

Hodnocení Kdy použít štětec, váleček nebo pad?

Ohodnoťe náš článek Kdy použít štětec, váleček nebo pad?. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Kdy použít štětec, váleček nebo pad?

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS