Podzim je tady a právě nyní je čas na výsadbu cibulovin. Aby vás na jaře přivítala zahrada plná pestrobarevných květů, je nutné cibulky zasadit již nyní. Doba výsadby jednotlivých okrasných cibulovin se může lišit. Například lilie, řebíčky, ladoňky, sněženky, modřence či narcisky se sází obvykle na konci září. Tulipány, sasanky a hyacinty můžete ale zasadit i v druhé polovině října. Poradíme vám, jak jarní cibuloviny vysadit abyste se mohli těšit na bohatě rozkvetlé jaro.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Podzimní výsadba okrasných cibulovin
Jednou z podmínek bohatého kvetení jarních cibulovin je jejich včasná výsadba. Nebojte se experimentovat a kombinujte různé druhy cibulovin podle výšky i doby růstu. Jako první s končící zimou vykvetou sněženky a bledule, později krokusy, tulipány narcisy a další. Záplava pestrobarevných květů vás potěší na pohled, ale také přiláká na zahradu užitečný hmyz, pro který jsou vykvetlé cibuloviny prvním zdrojem obživy. Pokud si netroufnete sami cibuloviny kombinovat, můžete si zakoupit již namíchané směsi cibulovin.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kdy jarní cibuloviny sázet
Od poloviny září vysaďte modřenec arménský, kosatec síťkovaný, řebčík královský, sněženky, bledule, šafrán neapolský, ladoňku sibiřskou, ladoničku bělomodrou, puškinii ladoňkovitou a narcisy.
Od října do listopadu sázejte sasanku vábnou, krokusy, tavolín zimní, hyacinty, tulipány a okrasný česnek.
Výsadba
Podmínkou úspěšného pěstování cibulovin je mít kvalitní a zdravé cibulky. Nakoupené cibulky zkontrolujte, zda nejsou poškozené, nahnilé či vyschlé. Měly být pevné a celistvé. Měkkost může značit hnilobu pod slupkou. Do samotné výsadby se pusťte, co nejdříve, aby vám cibulka doma zbytečně nevyschla.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Stanoviště by mělo být s dostatkem slunečních paprsků, ale i stínu. Ideální půda pro cibuloviny je dobře propustná s dostatečným množstvím živin. Před samotnou výsadbou půdu dobře prokypřete. Aby vám cibulka krásně vyrostla, je potřeba ji vysadit do správné hloubky. Cibulky vysazujeme do hloubky, která se rovná zhruba dvoj až trojnásobku velikosti cibule, aby byly v zimě dobře schované před mrazem. Čím je propustnější půda, tím hlouběji sázejte. Rozestupy by měly být zhruba ve vzdálenosti dvojnásobku jejich šířky, aby měly dostatek místa na tvoření odnoží. Cibulky se sázejí kořínky dolů, tzn. špičkou nahoru. Jamky pro cibulky vytvořte nejlépe sázecím kolíkem.
Menší druhy například sněženky, bledule, modřence, drobné narcisy se sází po více kusech do výsadbových košů, které chrání cibulky před většími škůdci, například hraboši a po odkvětu je snadné cibulky vyjmout ze země pro jejich uskladnění. Plastové košíky na cibuloviny, koupíte doslova za pár korun v zahradnictví nebo hobby marketech.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Do trávníku je ideální podzimní cibuloviny sázet po skupinách. Po odstranění drnu dejte cibulky do vyhloubených jamek a poté je drnem opět zakryjte.
Každý druh cibuloviny vyžaduje jinou půdu. Tulipány nejsou náročné na stanoviště, ale místo pro výsadbu by mělo být slunečné a chráněné před větrem. Svědčí jim humózní, nakypřená, spíše písčitá, a ne trvale mokrá půda, stejně tak modřencům a hyacintům. Bledulím svědčí spíše jílovitá a vlhká půda. Narcisy a šafrány potřebují půdu bohatou na živiny, která je na jaře vlhká a v létě a na podzim suchá. Tavolíny k správnému růstu potřebují vlhkou půdu s vysokým obsahem humusu.
Ochrana rostlin na zimu
Jako ochranu před mrazy můžete cibulovinu přikrýt chvojím či spadaným listím.