Zahrada v září. Co vše je potřeba udělat?

,
Zahrada v září. Co vše je potřeba udělat?

Léto pomalu končí a nás čeká na zahradě spousta práce. Září je měsíc, kdy se na zahradě pomalu nezastavíme, je potřeba zahradu připravit na nadcházející podzim a zimu. Co všechno je třeba udělat?

V letošním horkém létě dostala zahrada pořádně zabrat. Poté, co vám dala spoustu úrody, zaslouží si náležitou péči. Abyste ji připravili na zimu, čeká vás hodně práce. Pokud jste dali na léto ven některé pokojové rostliny je pomalu čas vrátit je zpátky domů do tepla. Pořiďte si také ochranné netkané textilie, kterými v případě prvních přízemních mrazíků ochráníte venkovní rostliny.

Na co teď v září určitě na zahradě nezapomenout?

Ovoce v září

Dozrávání některých druhů ovoce je v plném proudu. Sbírají se pozdní broskve, jablka, hrušky, švestky, ostružiny a vinná réva. Červenají se dvakrát plodící jahody a na řadu přichází také úroda vlašských a lískových ořechů. Sbírají se také léčivé plody keřové růže, rakytníku a jeřábu.
Při sběru ovoce pro delší skladování vybírejte zásadně zdravé a ničím nepoškozené kousky. Uložte je na chladné tmavé místo a nezapomeňte na pravidelné větrání. Přebytek úrody zavařte či naložte. Ořechy můžete skladovat ve skořápkách v jutovém pytli, nebo vyloupané v uzavíratelné nádobě.

Zářijový řez, zálivka a hnojení

Je potřeba ořezat staré větve rybízu a angreštu. Dopřejte řez letním jabloním, hrušním a slivoním. Ostružiníku vyvažte nové výhony, na kterých bude plodit příští rok. V září je také poslední možnost naočkovat broskvoně. Vysaďte nové jahodníky a ty stávající okopejte a přihnojte kompostem nebo hnojivem bohatým na draslík.

Zeleninové záhony

V září na zeleninových záhonech dozrávají rajčata, dýně, řapíkatý celer, pozdní košťálová a kořenová zelenina. Po sklizni záhony okopejte, zryjte, zbavte plevele a pohnojte, aby byly dobře připravené na další pěstování. Do pozdního podzimu někdy i přes zimu můžete nechat na záhonech růžičkovou kapustu, zimní pórek, petrželku, pažitku a odolné druhy špenátu.
Po sklizni na záhony můžete vysadit zelené hnojení, jetel, hořčici nebo vikev, které na jaře zaryjete do půdy.
Pro jarní sklizeň v září vysévejte špenát, polníček, petržel či kerblík. Vysévat můžete do fóliovníku, pařeniště nebo na krytý záhon.

Okrasná zahrada

V okrasné zahradě je v září stále co obdivovat, kvetou růže, ibišky, plaménky, jiřiny, podzimní astry, slunečnice, japonské sasanky, některé druhy rozchodníků nebo pupalka.
Okrasné rostliny zbavte odkvetlých květů a skliďte si semínka pro další výsev. Začněte také s výsadbou cibulovin. Narcisy vysazujte do poloviny září, ostatní cibuloviny například, tulipány, sněženky a krokusy vysaďte v druhé polovině měsíce. Před výsadbou cibulovin provzdušněte půdu kypřením, vyryjte plevel a přihnojte kompostem.
U cibulovin dodržujte správnou hloubku při sázení, malým cibulkám stačí asi 7 cm, větší zasaďte do hloubky 15 cm. Dodržujte také dostatečný rozestup mezi konkrétními druhy. Malé cibulky sázejte asi 5 cm od sebe, velké potřebují odstup alespoň 10 cm.
Naposledy zastřihněte živé ploty, prořežte pnoucí růže, odkvetlé výhony uřízněte hned nad zemí a vyvažte nové výhony. Růžím dopřejte výživu v podobě síranu draselného.

Kdy přesazovat květiny

Je také čas na přesazení květin, které jste v létě nechali v květináčích a dělení trsů trvalek. Fuchsie nesnesou chladná rána, tak je raději koncem září přesuňte domů. Můžete také zastřihnout muškáty v truhlících.
V září také můžeme vysadit vřesy a vřesovce, které bez problému přečkají i tuhou zimu. Vysazují také jehličnany a stálezelené dřeviny, nezapomeňte na jejich pečlivou zálivku. Na ovocné stromky, které se sázejí v říjnu, si připravte jámu už nyní, aby dostatečně stačila vyvětrat.

Péče o trávník

V září věnujte potřebný čas také trávníku. Trávník posekejte, posekanou trávu shrabávejte. Nezapomeňte ani na provzdušnění vertikutátorem. Vertikutací trávník zbavíte mechů i zbytků starých porostů a dodáte kořínkům před zimou dostatek kyslíku a vody. Holé oblasti doplňte novým osivem. Ošetřete trávník postřikem proti plísni sněžné a pohnojte jej podzimním travním hnojivem.

Hodnocení Zahrada v září. Co vše je potřeba udělat?

Ohodnoťe náš článek Zahrada v září. Co vše je potřeba udělat?. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Zahrada v září. Co vše je potřeba udělat?

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS