.

Ochrana úrody před nálety špačků

,
Ochrana úrody před nálety špačků

Léto je v plném proudu, na zahradách v sadech a vinicích dozrává úroda. Všichni se těší na sklizeň. Poté, co museli letos zahrádkáři, sadaři a vinaři bojovat s extrémním suchem a různými škůdci, začíná být úroda lákavým cílem nezvaných opeřenců – špačků. Špačci umí nadělat velkou škodu. Ve velkých hejnech nalétávají například na třešně a vinice, které jsou schopni úplně očesat. Jak tedy ochránit úrodu před útoky špačků?

Jak ochránit úrodu proti špačkům

CD, holografické pásky

Jednoduchou metodou plašení ptáků jsou třpytivé předměty. Používají se převážně na menších zahradách na ovocné stromy a vinice. Stačí je uvázat na provázek a rozvěsit na strom či vinnou révu. Světelné efekty z CD ptáky ruší a působí na ně jako oči dravců. Špačci jsou ale inteligentní a časem si všimnou, že odlesky se nemění a tak jim žádné nebezpečí nehrozí. Proto je nutné po nějaké době rozmístění CD změnit.
Účinná je také holografická páska Je to folie s lesklým povrchem, která vytváří prostorový obraz, ve tvaru očí sovy, který se při průletu ptáků stále mění a tím dochází k vystrašení ptáků. Pásku nastříhejte na přibližně dvaceti centimetrové dílky a přitlučte na desku tak, aby mohly volně vlát a házet odlesky. Poté je umístěte na pozemku v rozmezí přibližně dvaceti metrů. Špačci jsou na takto ochráněných pozemcích daleko opatrnější.

Sítě

Do vinohradu přiletí hejno hladových ptáků, kteří drápy strhnou na zem bobule hroznů. Některé ozobou, zbytek nechají na zemi. V každém případě úrodu znehodnotí. Účinnou mechanickou ochranou je síť proti ptákům. Ochranné sítě proti ptactvu slouží především pro sadaře, kteří chtějí ochránit svou úrodu před ptáky. Dalšími jejich uživateli jsou vinaří, kteří používají ochranné sítě proti ptákům na vinicích proti ozobu špačky. V nabídce jsou sítě a síťoviny různých délek a rozměrů. Jejich natažení na vinohrady je sice pracnější, ale účinnost a ochrana vína je téměř sto procentní. Sítě jsou velmi pevné, jsou vyráběné tak, aby se přes jejich oka dostal drobný hmyz, včetně včel a čmeláku a nezamezovaly tak opilování květů. Výhodou použití sítě proti ptákům na vinohradech a sadech je i částečná ochrana úrody před krupobitím.

Sokolníci

Účinným prostředkem proti špačkům je nasazení dravců. Někteří majitelé vinic si najímají sokolníky. Jejich svěřenci s oblibou loví malé ptáky a pokud zahlédnou dravce vinici se raději vyhnou. Je to účinná a přirozená metoda, jak ochránit úrodu před špačky. V poslední době se objevují ve vinicích čtyřmetrová bidla s posezením pro dravce, kterými se je snaží vinaři nalákat do vinohradu a použít je jako živé strašáky.

Myslivci

Myslivci plaší ptáky výstřely. Střílí slepými náboji, aby ptáky vyplašili a odehnali je z pozemku pryč. Střílení ptáků na vinicích má určitá pravidla. Špačky smí zabíjet pouze myslivci, kteří k tomu mají oprávnění. Musí úřadům nahlásit, kde budou střílet, a po sklizni také uvést konečný počet mrtvých ptáků.

Plašičky

Můžete také vyzkoušet zvukovou plašičku ptáků. Na trhu je široká nabídka různých plašiček s imitací křiku dravců. Špačky zvuky odradí, ale po čase můžou zjistit, že jim vlastně žádné nebezpečí nehrozí. Proto je vhodné občas na vinici pozvat sokolníka se skutečným dravcem na pomoc.

Ultrazvukové plašičky

Plašič ptáků funguje na ověřeném principu ultrazvukových vln. Ultrazvuk je zvuk o vysoké frekvenci, který je pro ptáky velmi nepříjemný.

Plynová děla

Dělo je nejúčinnější plašič na špačky. Jejich provoz je ale velmi hlučný a ruší nejen hladové ptáky, ale i ostatní zvířata a obyvatele v okolí. Zvláště pak v noci. Jedno takové dělo stojí i s příslušenstvím v průměru kolem osmi tisíc korun.

Létající drak – Můžete také použít létající draky napodobující dravce anebo staré dobré klasické strašáky.

Hlídat úrodu budou vinaři muset až do vinobraní. Většina odrůd se sklízí v období od poloviny září do poloviny října.

Hodnocení Ochrana úrody před nálety špačků

Ohodnoťe náš článek Ochrana úrody před nálety špačků. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Ochrana úrody před nálety špačků

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS