Okna lze umýt i beze šmouh. Víme, jak na to

,
Okna lze umýt i beze šmouh. Víme, jak na to

Mytí oken nepatří k nejoblíbenějším domácím činnostem, ale když už se do mytí oken pustíme, chceme, aby byla zářivě čistá a beze šmouh. A právě na jaře je nejvhodnější období pro jejich čištění. Máme pro vás několik tipů, jak umýt okna, aby byla zářivě čistá, lesklá a beze šmouh.

Kdy je správný čas na mytí oken?

Ideální je mýt okna na jaře. K mytí oken je potřeba mít vhodné podmínky, ideálně bez deště a teplotou kolem 5°C. Po zimě jsou okna extra znečištěná od smogu a prachu, zejména pokud bydlíte ve městě.
Pokud byste okna umývali v mrazech, mycí prostředky by moc nefungovaly a voda by na skle mohla zamrznout a způsobit šmouhy. Naopak v létě, když svítí slunce, by voda na oknech rychle zasychala a vznikaly by fleky.

Co je nejlepší na mytí oken?

S trochou trpělivosti se dají okna umýt obyčejným hadříkem z mikrovlákna, nebo pěnovou houbou. Mnohem lepší je sáhnout po rozmýváku a stěrce, které zakoupíte v hobbymarketech a drogeriích. Rozmývák je váleček s hustým chlupem, který efektivně odstraňuje nečistoty. Na rozmývák nanesete přípravek na mytí skel a důkladně ho rozetřete, až vznikne pěna. Poté použijte stěrku s gumovým lemem a mycí prostředek z oken stáhněte.

Jaké zvolit přípravky

Na mytí oken budete potřebovat utěrky, které nepouští vlákna. V obchodech se dají koupit speciální utěrky na mytí oken, nebo vlhčené ubrousky určené k mytí oken. Čistící prostředek můžete koupit v drogerii, nebo použít roztok vody a octa v poměru 1:1, který dobře odmašťuje a má velmi dobré čistící a leštící účinky.
Aby okna zůstala déle čistá, vyzkoušejte čisticí prostředek s nanotechnologií. Díky použití nanočástic se zbavíte nečistot z jakéhokoli skleněného povrchu. Nanočástice vytvářejí na vyčištěném povrchu neviditelnou ochrannou vrstvu, která chrání sklo před nečistotami, snižující povrchové pnutí vody, díky tomu po nich voda bude stékat rychleji, než stačí na skle zaschnout.

Jak správně umýt okna

Než se pustíte do umývání samotných oken, je nutné očistit vše okolo nich. Pomocí mýdlové vody umyjte rámy, parapety, kliky a garnýže.
Na rozmývák nejdříve naneste čisticí prostředek na okna a krouživými pohyby rozetřete, aby se vytvořila pěna. Případně můžete použít roztok vody a octa. Následně použijte stěrku a směrem dolů přípravek stírejte. Po každém tahu stěrku očistěte čistou vodou, abyste si nenanášeli nečistoty opět na sklo. Na závěr okno vyleštěte utěrkou z mikrovlákna, popřípadě aplikujte ochranný sprej na okna a vyleštěte do sucha.

Praktické vychytávky

Aku vysavač na okna

Aku vysavače na okna výrazně zefektivňují a usnadňují mytí oken. Díky odsávání vody dosáhnete s aku čističem krásně lesklého skla beze šmouh. Bateriový pohon je velmi praktický, nebudete muset řešit připojení do sítě. K vysavačům na okna výrobci nabízejí bohaté příslušenství a doplňkový sortiment, jako jsou různé nástavce, teleskopické tyče pro střešní okna a přídavné funkce. Aku vysavač také oceníte při čištění zrcadel nebo sprchových koutů.
Při výběru aku vysavače na okna si dejte pozor na výdrž baterie, vždy si všímejte toho, jak dlouho vydrží spotřebič fungovat na jedno nabití a kolik času k jeho nabití potřebujete.

Magnetický oboustranný čistič

Čištění magnetickým čističem oken je jednoduché, kvalitní a vysoce účinné. Uvnitř obou stran čističe je silný magnet, díky kterému můžete naráz umýt obě strany okna. Čistič můžete použít také při mytí skel auta nebo sprchového koutu. Koupíte je na internetu za cenu kolem 200–800 Kč.

Robotický čistič na okna

Pokud máte doma hodně prosklených ploch, bude se vám hodit robotický čistič oken. Pracují ve svislé poloze i na šikmých plochách. Můžete je řídit pomocí dálkového ovladače nebo využít přednastavených módů. Robot zapnete, přiložíte na okno a zvolíte čisticí program. Vše ostatní už zvládne robot sám díky senzorům, navigačnímu systému a umělé inteligenci. Cena robotických čističů na okna se pohybuje od cca 4 tisících u dražších modelů až 11 000 Kč.

Hodnocení Okna lze umýt i beze šmouh. Víme, jak na to

Ohodnoťe náš článek Okna lze umýt i beze šmouh. Víme, jak na to. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 2,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Okna lze umýt i beze šmouh. Víme, jak na to

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS