Poruchy pračky, které zvládnete opravit sami

,
Poruchy pračky, které zvládnete opravit sami

Pračka je jedním z důležitých spotřebičů v domácnosti. Nejrůznější funkce pračky usnadní praní, šetří váš čas, energii a spotřebované množství vody. Velká řada závad u praček se objevuje kvůli nešetrnému zacházení, pojďme se podívat na nejčastější závady, které se u praček vyskytují a zvládnete je opravit sami.

Jak předejít poruchám pračky

Důležitou součástí prevence je pravidelná údržba pračky, čištění vnitřku pračky, odvápnění pračky, čištění filtru a odtokové hadice. Zde se zachycuje nejvíce nečistot a poté pračka nefunguje jak má.
Pračku nepřetěžujte a nepoužívejte nadmíru pracího prostředku a aviváže.
Správné dávkování pracího prášku a aviváže šetří nejen vaši pračku a peněženku, ale i životní prostředí. Při správném dávkování pracího prostředku musíte brát v úvahu – množství prádla, míru jeho znečištění a tvrdost vody. Nadměrné dávkování pracího prášku může poškodit oblečení, prášek se v pračce nerozpustí a nahromadí se v útrobách pračky a může být zdrojem nepříjemného zápachu. Velké množství gelu nebo aviváže může vytvořit velké množství pěny, která se dostane z bubnu ven a může poškodit elektroniku pračky.
Naopak malé množství pracího prášku může způsobit, že prádlo bude zaprané a zůstanou na něm skvrny, kterých se nebude již snadné zbavit.
Pračku zapínejte až když je naplněná s ohledem na její maximální kapacitu. Používejte úsporné programy, které šetří energii a vodu. Pračku nikdy nepřeplňujte. Pokud bude v pračce více prádla než je vhodné, prádlo bude špatně vyprané a pračka nebude moci správně vyvážit buben a bude mít problém s odstřeďováním. Přetížením při vysokých otáčkách může dojít k poškození ložisek i samotného bubnu.
Před vložením do pračky prádlo kontrolujte a vyndejte z něj veškeré předměty a papírové kapesníky. V kapsách se mohou ukrývat předměty, které mohou pračku poškodit, kovové mince a sponky, hřebíky, drobné plastové předměty. Papírové kapesníky mohou ucpat odtok a filtr.
Oblečení, které má knoflíky nebo zip před praním zapněte, aby se tím zmírnily nárazy a nepoškodily skleněná dvířka nebo buben. Jemné prádlo dávejte do bubnu v pytlíku na praní, ochráníte tak prádlo i pračku, častým problémem je kostice od podprsenky, která se může zachytit do bubnu.
Chytré pračky vám prostřednictvím displeje mohou zobrazit chybové kódy závad, podle kterých lze závadu vyřešit. Jednoduché závady můžete vyřešit sami doma, pokud je závada komplikovanější budete muset zavolat servisního technika.
Přečtěte si návod k pračce a dodržujte pokyny výrobce. Nezapomínejte na správnou manipulaci při praní, abyste předešli možným závadám.

Nejčastější poruchy praček

Zápach z pračky

Pokud vyprané prádlo nevoní, jak by mělo a cítíte spíš zápach, pokuste se závadu vyřešit sami.

Vyčistěte pračku

Pokud vás trápí zapáchající pračka, nejspíše za to mohou nánosy z oblečení a pracího prášku nebo aviváží, které se hromadí v těsnění dvířek pračky a filtru. Zde se drží i voda a často se zde tvoří plíseň a množí bakterie. Pračku bude potřeba kompletně vyčistit.
Vyčistěte gumové těsnění, prostor v něm a okolí těsnění. Vyčistěte buben a zásobníky na prášek a aviváž, v dávkovači pracího prášku a aviváže zůstávají zbytky těchto prostředků, a i zde se ráda tvoří plíseň. Nezapomeňte na filtr, ve kterém se zachytávají vlasy a chlupy a další nečistoty a drobnosti, které zapomenete v kapsách. Pořádně vyčistěte napouštěcí a odpadní trubky. Odpadní trubky propláchněte, protože se v nich mohou usazovat zbytky pracího prášku a tím se mohou šířit plísně a bakterie.
Čištění pračky provádějte pravidelně a důkladně. Kromě speciálních čisticích prostředků jsou i další možnosti, čím vyčistit pračku. Pračku můžete vyčistit octem, jedlou sodou nebo kyselinou citronovou. Zapněte pračku naprázdno s čistícím roztokem a co na nejvyšší teplotu. V návodu zkontrolujte, zda pračka nedisponuje čistícím programem.

Šetrné programy

Další příčinou nepříjemného zápachu může být časté praní šetrnými programy. Tyto programy mají nízkou teplotu vody, která si neporadí s bakteriemi a ty se vesele mohou šířit dál.

Perte i na vyšší teploty

Pračku využívejte i na vyšší teploty. Řiďte se dle cedulek na oblečení a textiliích, kde je označeno na jakou teplotu prádlo vyprat. Ručníky a ložní prádlo můžete prát na teplotu 60 °C. Kuchyňské utěrky, které jsou zašpiněné a od mastnoty můžete prát na i na 90 °C.

Pračku větrejte

Po každém vyprání nechte zásobník na prací prášek a dvířka pračky otevřené. Suchým hadříkem vytřete gumové těsnění dosucha, aby v něm nezůstala přebytečná voda. Pokud tak neučiníte, může se stát, že voda a vlhký vzduch zatuchne, vytvoří se plísně a bakterie a nepříjemný zápach.

O pračku se pravidelně starejte

Pračku pravidelně čistěte. Ke každému praní můžete přidat do nádobky na aviváž trochu octa. Prádlo po octu nebude cítit, ocet neutralizuje zápach z pračky a působí proti usazování vodního kamene. Pokud máte hodně tvrdou vodu, můžete k praní přidat sodu na praní, která vodu změkčí a bude odstraňovat vodní kámen.

Zavolejte servisního technika

Pokud jste zkusili všechny varianty ošetření pračky a je stále cítit zápach, zavolejte servisního technika, který zkontroluje topnou spirálu, čerpadlo a vnitřní mechanismy, které mohou být znečištěné, nebo poškozené.

Hlučná pračka

Pokud pračka vydává nepříjemný hluk, cestuje po podlaze, důvodů může být několik.
Pračka je špatně vyvážená – zkontrolujte, zda má pračka ve správné poloze nastavené nožičky.
Pračka se dotýká zdi – pračka při odstřeďování může narážet do zdi. Pračku odsuňte.
Předměty v bubnu – zkontrolujte, zda se v bubnu nenachází knoflíky, mince a podobně.
Filtr – vyčistěte filtr, mohou v něm být nečistoty nebo nežádoucí předměty
Přeplněná pračka – přeplněná pračka může vydávat nepříjemné zvuky
Ložiska a tlumiče – nepříjemné klepání pračky mohou způsobovat opotřebovaná ložiska nebo tlumiče. Ty je třeba vyměnit. Pokud si netroufáte zkontrolovat vnitřek pračky sami, zavolejte servisního technika.

V zásobníku zůstává prášek i aviváž

Pravděpodobným důvodem bude ucpaný zásobník na aviváž, který bude potřeba vyčistit. Mohou být ucpané i trysky pro přívod vody nad prostorem zásobníku.
Vyčistěte zásobník – vyjměte zásobník a důkladně ho očistěte. Malým kartáčkem vyčistěte i vnitřní prostor pračky, do něhož se zásobník zasouvá.
Vyčistěte přívodní hadičku – je možné, že se zanesla a zásobník je vyplavován

Pračka nenapouští vodu

Pokud po zapnutí pračka nenapouští vodu, zkuste ověřit tyto možné příčiny
Uzavřený přívod vody – zkontrolujte, zda není zavřený kohoutek k pračce nebo uzavřen přívod vody do celého domu.
Špatně zavřená dvířka pračky – zkontrolujte, zda jsou dvířka správně zavřená
Nízký tlak vody – v rozvodu vody může být nedostatečný tlak. Zkontrolujte, jak vám rychle nateče kbelík vody. Z naplno otevřeného přívodu vody by mělo vytéct přibližně 10 litrů vody za minutu. Je-li tlak vody ve vodovodu příliš nízký, obraťte se na svého instalatéra. Některé chytré pračky si s tímto problémem poradí, jen trvá delší dobu, než se pračka napustí.
Ohnutá, ucpaná nebo zalomená hadice – zkontrolujte hadici přivádějící do pračky vodu a hadici odpadní vody, zda nejsou zalomené nebo ucpané.
Porucha na řídící jednotce – závada může být i v řídící jednotce pračky. V tomto případě je nutné zavolat servisního technika.

Pračka nevypouští vodu

Častou poruchou je, že pračka nevypouští vodu.
Ucpaný filtr – zkontrolujte, zda není ucpaný filtr.
Zaseknuté čerpadlo – na čerpadlo se často namotají různé nečistoty, vlasy, chlupy, žmolky, nitě.
Odpadní hadice – zkontrolujte, zda není odpadní hadice ucpaná
Pokud je vše čisté a pračka přesto nevypouští, zavolejte servisního technika.

Pračka neohřívá vodu

Vytahujete studené prádlo z pračky, na prádle zůstávají skvrny a během praní je pračka studená? S největší pravděpodobností se buď poškodilo topné ohřívací těleso nebo je porouchaný termostat.
Vysoké množství pracího prášku – Zkuste použít poloviční dávku pracího prostředku. Vysoká dávka prášku může zapříčinit, že topné těleso může plavat v pěně a tím neohřeje vodu na požadovanou teplotu.
Poškozené topné těleso – pokud je topné těleso poškozené, zavolejte si na pomoc odborný servis.
Vodní kámen na topném tělese – pokud je topné těleso pokryto nánosem vodního kamene, nemůže plnit svoji funkci a je potřeba ho odstranit. Použijte speciální čisticí prostředek na vodní kámen v pračce, který dle návodu vložíte do zásobníku na prací prášek nebo do bubnu. Nebo je možné použít sodu na praní. Tyto přípravky používejte pravidelně.
Porucha termostatu – termostat špatně vyhodnocuje teplotu vody, a neohřívá dostatečně vodu při pracím programu. Jedná se o problém, který vyžaduje servisního technika.

Dvířka od pračky nejdou otevřít

Bezpečnostní pojistka – zkontrolujte, zda není zapnutá bezpečnostní dětská pojistka

Doprala vám pračka a nejde se do ní dostat?

 Uzamčení pracím programem – některé prací programy jsou kvůli bezpečnosti uzamčené ještě několik minut po vyprání. Zkontrolujte program, na kterém jste prádlo vyprali.

Vypojte pračku z elektrické sítě – je možné, že se pračka přehřála, odpojte jí ze sítě na několik minut, poté zapojte a zkuste zda se dvířka otevřou.

Porucha elektroniky – pokud vlastníte chytrou pračku, zkuste program na přidání prádla, dvířka by se měla otevřít.

Otevřete pračku mechanickým způsobem – zatlačte dvířka dovnitř a zkuste je otevřít. Nepoužívejte násilí ani nářadí. Pokud se nedaří stále dvířka otevřít zavolejte servis.

Pračka neodstřeďuje

Důvodů, proč pračka neždíme vůbec, případně neodstřeďuje dostatečně, může být několik

Přetížená pračka  – zřejmě jste dali do pračky velké množství prádla. Zastavte program, vytáhněte prádlo ven a znovu jej vložte do pračky po menších dávkách a zapněte odstřeďování. Velké kusy prádla doporučujeme vozit do čistírny.

Ucpaná nebo poškozená odpadní hadice – zkontrolujte, zda vypouštěcí hadice není ohnutá nebo ucpaná. Ucpanou hadici vyčistěte, pokud je hadice poškozená bude potřeba vyměnit.

Ucpaný filtr – zkontrolujte, zda není ucpaný filtr

 Prací program bez odstředění – zkontrolujte, zda jste nepustili program bez odstředění

Závada motoru či v elektronice – Pokud jste vyloučili výše uvedené příčiny, proč pračka neždímá, může se jednat o vážnější závadu na čerpadle, motoru nebo v elektronice. V tomto případě bude nutné zavolat servisního odborníka.

Pračka teče

Jedním z dalších problémů je, když teče pračka. Aby nedošlo k vytopení koupelny nebo sousedů pod vámi, musí se problém řešit prakticky okamžitě.

Poškozené těsnění dvířek – často je problémem opotřebená těsnící guma dvířek, kterou stačí vyměnit, což zvládnete hravě sami.

Poškozená přívodní nebo odpadní hadice –  zkontrolujte těsnění při přívodu vody do pračky, případně může být hadice špatně nasazená nebo ucpaná. Stará hadice  může být i poškozená nebo zlomená. Poškozené těsnění nebo hadici vyměňte.

Buben pračky drhne

Pokud slyšíte při praní divné zvuky, měli byste být na pozoru.

Cizí předmět v pračce – pokud buben drhne o stěny, zřejmě bude zapadlý nebo zaseklý předmět mezi bubnem a pláštěm. Některé pračky mají uvnitř montážní otvor krytý plastovou krytkou, která se dá vyndat a vy se tak dostanete pod buben. Pokud vaše pračka tento otvor nemá, budete muset odmontovat kryt pračky a demontovat topné těleso. Pokud si na to sami netroufnete a nevidíte nic zaseklého, zavolejte odborný servis.

Nadměrné zatížení – velké kusy nebo velký objem prádla může způsobit nadměrné zatížení pračky a tím pádem buben bude drhnout o stěny vnějšího pláště. Některé druhy praček mají senzor proti zatížení, který odmítne spustit přetíženou pračku.

Buben se netočí

Pračka je zapnutá, ale netočí se buben, přitom slyšíte, jak hučí elektromotor pračky.

Prasklý nebo spadlý klínový řemen – Tento řemen spojuje motor s bubnem. Uvolněný řemen nasaďte nejprve na malou řemenici motoru, posléze natáhněte na velkou řemenici bubnu. Pokud je řemen vytahaný nebo prasklý vyměňte ho za nový.

Zaseklý buben v pračce – buben se může zaseknout od různých předmětů, jako jsou mince, spony atd. Pokud se buben netočí, je potřeba zaseklý předmět vyndat. Odpojte pračku ze sítě. Otevřete kryt pračky, najděte topné těleso a opatrně jej odpojte a vytáhněte předmět který buben brzdil.

Závada motoru nebo elektroniky –  v takovém případě volejte autorizovaný servis.

Opotřebené uhlíky motoru – pokud máte pračku s klasickým motorem, je přenos elektřiny uskutečňován prostřednictvím uhlíků. Pokud pračka napouští i vypouští vodu, ale buben se netočí, můžete značit opotřebování uhlíků v motoru. Pokud je uhlík mechanicky poškozený, postačí jeho výměna. Je-li motor černý od prachu z uhlíků, doporučujeme okamžitou výměnu obou uhlíků motoru pračky.

Uvolněný buben pračky

Slyšíte divné bouchavé zvuky při praní? Může se jednat o uvolněný buben pračky.

Uvolněná pružina – buben je zavěšen na pružinách, které koordinují směr a tlumí pohyby a hluk. Pokud se uvolní je nutné je opět připojit k bubnu pračky.

Poškozené ložisko – ložiska zajišťují správnou rotaci bubnu a při odstřeďování se rychle opotřebovávají. Pokud je ložisko poškozené, zavolejte servisního technika, který vám ho vymění.

Pračka vyhazuje pojistky

Při zapnutí vám pračka vyhazuje pojistky nebo způsobila zkrat?

Slabý jistič – pakliže vyhazuje pojistky, pravděpodobně má slabý jistič. Je důležité ho vyměnit za silnější, případně domácí spotřebiče napojte na více okruhů.

 Zkrat díky závadě pračky – ke zkratu může docházet, když dojde k poruše motoru nebo topného tělesa. Zkrat může způsobovat i unikající voda.

Pračka nedokončí program

Někdy se stane, že se pračka v průběhu praní zastaví a nedokončí program. V tom případě nastavte program odstřeďování, aby se z pračky dostala ven voda, vyndejte prádlo a zjistěte příčinu.

Porucha vypouštění – zkontrolujte, zda není ucpaný filtr pračky, popřípadě zda se nenachází cizí předmět v čerpadle.

Nadměrné množství prádla v bubnu – některé modely mají zabudovaný senzor na překročení přípustných norem. Přebytečné prádlo vyndejte.

Porucha elektroniky  – pokud pračka funguje jak má, přesto se zastavila a nereaguje, problém bude nejspíš v elektronice. Zde je nutné kontaktovat příslušný servis.

Závada ohřevu vody – může se stát, že pračka nedokončí program v případě, kdy má dojít k ohřevu vody. Topné těleso může být rozbité nebo zanesené vodním kamenem.

 

 

 

Hodnocení Poruchy pračky, které zvládnete opravit sami

Ohodnoťe náš článek Poruchy pračky, které zvládnete opravit sami. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 3,67 z 5)
Loading...

Podobné články k Poruchy pračky, které zvládnete opravit sami

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS