Topná sezóna je tu. Nedělejte ty samé chyby stále dokola.

,
Topná sezóna je tu. Nedělejte ty samé chyby stále dokola.

Topná sezóna je v plném proudu, částka, kterou ročně za vytápění zaplatíme nepatří k těm nejnižším. A tak někteří vymýšlejí různá úsporná řešení, která jsou někdy víc na škodu než k užitku. Malé drobnosti vás každou topnou sezónu mohou stát tisíce korun, které jsou vynaložené zbytečně. Ušetřit na topení můžete, musíte ale umět topit a správně větrat. Jakým nejčastějším chybám se vyhnout?

Topte na optimální teplotu

Někdo má rád ve velké teplo, jiný zase potřebuje trochu chládek. Přetopené byty jsou podle odborníků jedním z nešvarů českých domácností. V obýváku máme vysokou teplotu a než abychom topení trochu stáhli, raději otevřeme okna. Když v domácnosti snížíte teplotu v přetopené místnosti o 1°C, sníží se spotřeba energie až o 6 procent. V každém pokoji nemusíte mít stejnou teplotu, některým místnostem v bytě svědčí o něco větší chlad. Teplotu v místnostech proto nastavte tak, abyste nepřetápěli.
V obývacím pokoji, pracovně a dětském pokoji se doporučuje topit na 21 °C. V ložnici není potřeba dosahovat takových teplot, naopak v chladnější místnosti se lépe usíná, proto by teplota v ložnici měla být 18 °C. V kuchyni stačí udržovat teplotu na 20 °C. O zbytek se postarají kuchyňské spotřebiče, které v aktivním režimu produkují značné množství tepla.
V koupelně naopak udržujte vyšší teplotu, kolem 23 až 24 °C. Nízká teplota by mohla způsobit problémy s vlhkostí a plísní.
V místech, kde se příliš nezdržujete jako je chodba, předsíň, nebo schodiště stačí udržovat na teplotu 15 °C.

Zavzdušněné radiátory

Zavzdušněné topení nemůže správně vykonávat svou funkci, protože se do trubek spolu s vodou dostal také vzduch. Pokud zavzdušněný radiátor necháte topit potřebuje více energie. Že je radiátor zavzdušněný poznáte jednoduše: otevřete naplno kohouty a nechte těleso rozehřát. Za půl hodiny by měl být radiátor teplý po celé své ploše. Pokud je těleso horké nahoře, ale studené či vlažné dole, znamená to, že je zavzdušněné. Radiátor je pak potřeba odvzdušnit, což není nic složitého. Moderní radiátory jsou dnes vybaveny odvzdušňovacími ventily, které odvzdušnění dost usnadňují.

Otevírání oken

Plno lidí na podzim a v zimě nechává stále otevřenou mikroventilaci. Zřejmě jde o pocit, že v zimě, když tolik nevětrají tím pádem při použití mikroventilace mají v domě čerstvý vzduch. To není až tak docela pravda. Jediné, čeho větráním mikroventilací dosáhnete je vyšší účet za teplo.
Zapamatujte si pravidlo, větrat krátce a intenzivně. Přesně tak se správně v zimě větrá. Větrat by se mělo pravidelně a několikrát denně. Okna otevřete dokořán, aby vznikl průvan alespoň mezi dvěma místnostmi. Dojde k výměně a zvlhčení vzduchu, ale stěny nestačí prochladnout, a tak nenarůstá spotřeba energií.

Radiátory na plný výkon

Pokud máte termoregulační hlavice nastaveny všude na pětku, je to plýtvání penězi za vytápění. Jejich používáním lze docílit úspory 5 – 15 % spotřebované energie. Správně se má na hlavici nastavit přímo stupeň odpovídající požadované teplotě. Jedním z největších prohřešků je naplno rozpálený radiátor nacházející se přímo pod otevřeným oknem. V takovém případě veškeré teplo uniká přímo z okna bez jakéhokoliv užitku. Mnohem komfortnější a ekonomičtější jsou střední hodnoty topení, někde na stupních dva nebo tři.

Nestavte nábytek k radiátorům

Radiátory plní svou funkci tehdy, pokud jim nestojí v cestě žádná překážka. Aby teplo mohlo proudit do místnosti, nesmí mu nic bránit v cestě. Proto nestavte nábytek, například sedací soupravu před radiátor. Zkontrolujte také, jestli topná tělesa nezakrývají záclony a závěsy. Dobrým nápadem není ani sušení prádla na radiátoru. Kromě znatelně vyšších nákladů na topení to způsobuje vlhkost a tvorbu plísní.

Vypínání topení

Nevypínejte topení, pokud odcházíte z domova. Mnoho lidí má nastaven termostat takovým způsobem, že kotel sepne až krátce předtím, než dorazí z práce domů. V zimě však teplota hodně klesá, nutnost ji zvýšit o několik stupňů se značně prodraží. Proto raději nechávejte radiátory zlehka běžet prostřednictvím termostatu nebo termostatických hlavic na radiátorech.

Špatně dimenzovaný kotel

Úsporné vytápění začíná už při samotném výběru zdroje tepla a otopné soustavy. Pokud je kotel naddimenzovaný, například kvůli pozdějšímu zateplení domu, nebo výměně oken a častěji spíná, vede to k vyšší spotřebě. Důležitá je také pravidelná údržba a servis kotle. Pokud je váš kotel starý pouvažujte o jeho výměně.

Hodnocení Topná sezóna je tu. Nedělejte ty samé chyby stále dokola.

Ohodnoťe náš článek Topná sezóna je tu. Nedělejte ty samé chyby stále dokola.. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Topná sezóna je tu. Nedělejte ty samé chyby stále dokola.

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS