Už jste vyseli? Zahradní sezóna je tu.

Už jste vyseli? Zahradní sezóna je tu.

Venku je stále ještě chladné počasí, ale zahradní sezóna právě začíná. Pokud si rádi sami pěstujete ze semínek sazeničky, pak je únor tím pravým měsícem, kdy je to potřeba udělat. Některé druhy rostlin mají dlouhou dobu klíčení a následný vývoj sazenic. Právě to je důvod, proč je únor nejvhodnější doba pro výsev prvních semínek pro předpěstování sazeniček.

Některé plodiny se sází už v lednu, například, bazalka, polníček, řeřicha a celer. Opravdový shon začíná až v únoru a březnu. Naplánujte si, co chcete letos pěstovat v truhlíku a na záhonech a v jakém množství. Důkladně proberte zásoby starých semen, semínka, která skladujete několik let vám většinou nevyklíčí. Kvalitní a čerstvé osivo je základ bohaté úrody.

Základem úspěchu je správný substrát

Pro výsev používejte vždy jen speciální substrát na výsev a množení. Substráty pro výsev jsou jemnou směsí rašeliny a písku, obsahuje nízké množství živin, čímž zajišťuje rovnoměrné klíčení semen, zakořeňování řízků a růst mladých rostlin po přepíchnutí. Nebo můžete použít rašelinové tablety tzv. jiffy. Rašelinové Jiffy jsou vyrobeny z přírodního materiálu, který po zvlhčení nabobtná. Tabletu Jiffy vložíte do misky nebo pařníku a zalijeme vodou. Během několika minut dojde k absorbování vody a nabobtnání tablet. Nyní můžeme přejít rovnou k výsevu. Rostlina se pak na záhon vysazuje přímo s tímto rozložitelným obalem. Někteří zahrádkáři používají pro výsev perlit nebo vermikulit, v tomto případě po vzejití semínek je nutné dodávat živiny tekutými hnojivy.
Nikdy nepoužívejte pro výsev hlínu ze zahrady, mohla by obsahovat zárodky houbových chorob, které jsou příčinou tzv. padání klíčních rostlin.

Jaké pomůcky použít pro výsev?

Pro výsev jsou nejjednodušší klasické výsevní misky. K dostání jsou také nejrůznější typy sadbovačů, rašelinové tablety, kořenáče a sadbovače, jsou dodávány v různých rozměrech. Někdy jsou součástí sady pro výsev v četně malých přenosných plastových sadbových misek a skleníků. Za vyzkoušení také stojí sadbovací kostky z čedičové vaty. Materiál, z kterého se skládá toto pěstební médium je plně recyklovatelný. Vyrábí se z čedičové vaty a vápníku, obě tyto složky se taví v peci při teplotě 1500°C poté následují další technologické zpracování, až ke konečnému lisování do požadovaného tvaru (kostka). Tento postup výroby zaručuje absolutní sterilitu. Materiál, který vznikl tímto procesem má výborné vlastnosti pro propuštění vzduchu a vody, tím má perfektní předpoklady pro růst kořenového systému a hojně se využívá pro zakořenění nových semen anebo řízku z jiných rostlin.

Jakou zeleninu a bylinky vysévat v únoru?

V únoru můžeme vysévat semínka rostlin a zeleniny, které potřebují delší čas na klíčení a růst. Za okno do truhlíků vysévejte kedlubny, ranný salát, lilek, květák, brokolici, okurky, Pro pozdější pěstování ve skleníku rajčata a papriky. Začít můžeme také s bylinkami vysévejte majoránku, bazalku, petržel, mátu a další.
Semínka poházejte na vrstvu substrátu, přimáčkněte a přikryjte asi 1 cm silnou vrstvou substrátu nebo hrubého agroperlitu. Substrát navlhčete a zakryjte fólii. Přes den udržujte teplotu 26–30 °C a v noci asi o 5°C méně.
Když začnou rašit první lístky, sundejte fólii a snižte teplotu na 20–22 °C ve dne a 14–16 °C v noci. Když jsou rostlinky dostatečně velké, přepikýrujte je do větších truhlíků, nebo do jednotlivých květináčů. Na přesazení můžete použít klasický substrát.
Do skleníku a pařeniště můžete koncem února vysévat ředkvičky, které klíčí i za poměrně nízkých teplot, případně i salát a špenát.
Během února až začátkem března nastává správný čas pro naklíčení brambor pro ranou sklizeň. Hlízy položte do lísek tak, aby korunková část s více očky směřovala vzhůru. Lísky je nutné postavit do světlé místnosti a až do doby výsadby je udržovat při teplotě 12-15 °C.

Výsevem letniček ušetříte

Kupujete každý rok na začátku léta sazenice letniček v zahradnictví? Zkuste si je vypěstovat sami ze semínek Semínka můžete zakoupit přesně podle svých představ a nebudete tak závislí na nákupu mnohdy předražených sazenic.
Během února můžeme začít s výsevem letniček, například pupalek, netykavek, šalvějí a gazánií. Tyto druhy potřebují pro svůj vývin delší čas. Častý výsev vyžadují také verbeny, hledíky, hvozdíky, lobelky, petúnie a šalvěj zářivá. Můžete začít i s výsevem aksamitníku, zajistíte si tak dřívější kvetení.

Jarní výsev petúnií

Petúnie je jedna z mála květin, která může nabídnout květy ve všech barevných odstínech. Jediným problémem se může zdát opravdu velmi malá velikost semínek pro výsev. Jeden gram obsahuje kolem 10 tisíc semen. Proto je vhodné kupovat semínka v peletkách o velikosti kolem 1 mm. To umožní přesný výsev, jednotlivé pelety můžete pinzetou dát přímo do jednotlivých buněk sadbovače, nebo truhlíku. Pelety nezasypávejte substrátem. Aby peleta uvolnila uvnitř ukryté semeno, je nutné výsev poprvé vydatně zalít, ne pouze pomlžit. Peleta nabobtná, praskne a klíčenec se může bez zábran vyvíjet. V prvních 5–10 dnech po výsevu udržujeme výsevní substrát zcela nasycený vodou. Optimální teplota pro klíčení petúnií je 20–24 °C. Po vyklíčení je třeba teplotu snížit na 16–18 °C. Výsev potřebuje také dostatek světla. Při nedostatku světla se klíčenci vytahují a vypěstované rostliny jsou málo kvalitní a nevzhledné.

Při pěstování sazeniček ze semínek musíte zajistit rostlinám optimální vlhkost okolo 50%. Rostlinky potřebují také dostatek světla a správnou teplotu, ta by se měla pohybovat v rozmezí 15 – 20 °C.

Pěstování kan

Koncem února nezapomeňte také na rychlení kan. Oddenky můžete rozdělit a tím kany rozmnožit a zároveň zmladit, lépe pak porostou a pokvetou. Po rozdělení nechte řezné rány den až dva zaschnout. Hlízy s narašenými pupeny zasaďte do květináčů, nebo truhlíků. V květnu, kdy už nebudou hrozit mrazy, je vysaďte do záhonů nebo do větších nádob a přeneseme na konečné stanoviště.

Hodnocení Už jste vyseli? Zahradní sezóna je tu.

Ohodnoťe náš článek Už jste vyseli? Zahradní sezóna je tu.. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 2,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Už jste vyseli? Zahradní sezóna je tu.

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS