Vyvarujte se chyb při zazimování zahradního nářadí. Prodloužíte tím jeho životnost

,
Vyvarujte se chyb při zazimování zahradního nářadí. Prodloužíte tím jeho životnost

Zahrádkářská sezóna končí, nastává období, kdy je potřeba zahradu připravit na zimu. Uskladnit cibulky květin, prořezat živý plot a dřeviny, shrabat spadané listí a opatřit výživu pro trávník. Je čas připravit na zimu i zahradní techniku a nářadí. Pravidelná údržba zahradní techniky prodlouží její životnost a sníží náklady na opravy. Na co se zaměřit?

Kontrola a očištění

Kovové části nářadí před zimou umyjte a nechte důkladně vyschnout. Tupé hrany je potřeba naostřit a dřevěné části naolejovat. Zkontrolujte, zda dobře sedí násady, případné uvolnění opravte, nebo vyměňte celé a uložte na vhodné místo.V místnosti, kde uskladňujete nářadí byste měli mít věšáky na stěně, nebo různé organizéry. Na drobné nářadí můžete použít nástěnný organizér. Nářadí poházené na sebe je nepřehledné, brousí se mu hrany a trpí jeho životnost.

Elektrické nářadí

Každý zahradní stroj před uskladnění důkladně očistěte, a to nejen na povrchu, ale i zevnitř. Po očištění pracovních částí stroje, prohlédněte pohyblivé součásti stroje, jako jsou různá táhla, lanovody, ložiska apod. V případě potřeby je promažte nebo dotáhněte jejich spoje. U všech motorových strojů vyměňte olej, zkontrolujte a případně vyměňte filtry a svíčky a vše uložte na bezpečné a suché místo. Sekačky a jiná zahradní technika by měli alespoň jednou za dva roky projít záručním či pozáručním servisem.

Chlad ničí baterie

Nízké teploty akumulátory poškozují, jejich kapacita při špatném skladování může klesnout až o polovinu, po delší době může dojít i k poškození. Vhodná teplota pro skladování baterií je mezi 15 a 20 stupni Celsia. Takovou teplotu nemá dílna nebo kůlna která není vytápěná. Akumulátory skladujte na suchém a před mrazem schráněném místě, nová baterie by vás mohla přijít i na několik tisíc korun.

Aku nářadí můžete používat i v zimě, přesto je skladujte doma

Řada kutilů potřebuje aku nářadí i v zimě, přesto je dobré ho skladovat na suchém a teplém místě. Akumulátorové nářadí bývá méně náročné na údržbu než například to benzínové. Aby vám akumulátorové nářadí vydrželo co nejdéle, je potřeba dbát na správné uskladnění. Pozornost je potřeba věnovat samotnému akumulátoru. Li-Ion baterie jsou citlivé na teplotu. Akumulátor uskladněný v zahradní kůlně může vlivem chladu ztrácet kapacitu, ale také se nenávratně poškodit. Prochladlé NiHM akumulátory, které se budou při práci nárazově zahřívat, jsou náchylnější k závadám, jelikož prudká změna tepot značně namáhá kovové části. Pokud nebude některý druh aku nářadí používat delší dobu, vyjměte z něj baterie a uskladněte je na suchém místě s pokojovou teplotou.

Nezapomeňte na elektrovozíky

Často opomíjenou skupinou jsou čím dál oblíbenějších elektrická vozítka – nejčastěji elektrokola, elektroskútry, nebo elektrokoloběžky. Mnohdy se skladují v garážích, nebo různých přístřešcích a na jaře je jejich majitelé již nenastartují. Nemáte-li možnost skladovat tyto dopravní prostředky ve vytápěné garáži, dopřejte teplo domova alespoň bateriím.

Baterie nejsou jen v nářadí

Baterie, které by se přes zimu mohly poškodit bývají součástí i v různých solárních doplňcích od LED svítidel, fontánek, zavlažovačů či různých dekorativních zahradních předmětů. Všechna tato zařízení před zimou očistěte, vysušte a překontrolujte životnost baterie, ty odpojte od přístrojů a uskladněte je ve vytápěné místnosti.

Kromě nářadí také myslete na zahradní nábytek, který je potřeba před mrazem také uskladnit.


Lidé nejčastěji uskladňují nářadí v nevytápěné garáži, či ve sklepě, někdy i jen tak venku. Tyto prostory však nejsou vhodné k zazimování nářadí, jelikož jsou ve vlhkém prostředí. To platí i v případě, pokud nářadí skladujete na zahradě v dřevěné kůlně, bez větrání, ve které může nářadí napadnout koroze.

Hodnocení Vyvarujte se chyb při zazimování zahradního nářadí. Prodloužíte tím jeho životnost

Ohodnoťe náš článek Vyvarujte se chyb při zazimování zahradního nářadí. Prodloužíte tím jeho životnost. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Vyvarujte se chyb při zazimování zahradního nářadí. Prodloužíte tím jeho životnost

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS