Zahrada a terasa v listopadu: práce, která se vám vyplatí

Zahrada a terasa v listopadu: práce, která se vám vyplatí

I když ještě v listopadu můžeme obdivovat úžasné barvy podzimu, krátké, chladné a často deštivé dny v tomto měsíci nám zpříjemňují pobyt v teple našich domovů. Rostliny na zahradě tuto možnost nemají a proto o ně musíme pečovat a připravit je na zimní odpočinek. Listopad na zahradě je čas na závěrečný úklid a přípravu rostlin na zimu. Jaké práce je potřeba udělat na zahradě v listopadu?

Listopad na zahradě – jak se starat o okrasné stromy a keře?

Než přijde mráz, můžete ještě vysadit stromy a keře, které v zimě shazují listí. Po výsadbě je potřeba u kmene udělat hromádku zeminy – ochrání kořeny před teplotami pod bodem mrazu. Nezapomínejte, že nově vysazené rostliny se nestříhají – budete to dělat až na jaře. Stálezelené listnaté a jehličnaté keře zavlažujeme, protože tyto rostliny rostou i v zimě a jsou vystaveny vysychání ve slunečných mrazivých zimních dnech. Výhonky zahřáté sluncem odpařují vodu a kořeny ji ze zmrzlé půdy nemohou absorbovat (jde o tzv. fyziologické sucho). Vydatnou zálivkou rostlin, kdy půda ještě není promrzlá, pomůžeme rostlinám přezimovat. Povrch kolem kmenů mulčujte 5centimetrovou vrstvou rašeliny, suchého listí nebo kůry. Nadzemní část se vyplatí zakrýt netkanou textilií.

Jehličnaté keře, zejména ty sloupovitého tvaru, se mohou pod tíhou sněhu na nich deformovat nebo dokonce zlomit. Abyste tomu zabránili, vyplatí se je převázat provázkem nebo omotat elastickou síťkou. Keře a jehličnany citlivé na mráz (např. borovice japonská, cypřiš Lawsonův, zerav východní, cypřiš Leylandův, cedr) je třeba před zimou chránit obalením textilií nebo slaměným mulčem. Obdobně postupujeme u keřů rododendronů, hortenzií, popínavých růží a druhů citlivých na mráz pěstovaných na kmínku.

Jak se o trvalky v listopadu starat a dobře je připravit na zimu?

Listopad je poslední chvíle – pokud jsme to neudělali dříve – vykopat jiřiny a hlíznaté begónie. Cibuloviny vysazené na podzim (tulipány, narcisy, hyacinty a další) také přikryjeme rozprostřením 2-3 cm silné vrstvy kompostu, suchého listí, kůry, slámy nebo rašeliny. Děláme to až při mírně zmrzlé zemi, protože pokud pokryv rozprostřeme příliš brzy, vytvoříme dobrý úkryt pro hlodavce, kteří dychtivě žerou cibulky okrasných rostlin. Pamatujte si: Mnoho užitečného hmyzu přezimuje v suchých výhoncích trvalek. Semena z např. z třapatek jsou oblíbenou pochoutkou sýkorek. Ponechme proto na naší zahradě alespoň nějaké suché rostliny. Navíc, pokryté sněhem a ledovými krystalky, budou zimní ozdobou vaší zahrady.

Ochrana balkónových rostlin před zimou

Před zimou je třeba chránit i přezimující rostliny na balkonech a terasách. Můžeme tam ponechat ty druhy, které snášejí nízké teploty, ale i tak je chráníme před mrazem a větrem. Kořenový systém rostlin v nádobách chráníme pomocí např. lepenkové krabice naplněné polystyrenem, pilinami, suchým listím nebo slámou. Nezapomeňte ponechat rostlinám drenážní otvory, aby voda nezůstávala v kořenech.

Listopadové práce na trávníku

Trávník sekáme, dokud tráva roste. Pokud byl říjen teplý, můžeme to udělat ještě začátkem listopadu. Hrabeme listí spadlé ze stromů a keřů. Nenechávejte je na trávníku, protože vytvoří nepropustnou vrstvu, která podporuje vznik plísně sněžné a dalších houbových chorob. V listopadu také sklízíme poslední kořenovou zeleninu, brukvovou zeleninu a pórek. Na záhonech můžeme ještě nechat kapustu, růžičkovou kapustu a pastinák – tato zelenina je odolnější vůči nízkým teplotám.

Po sběru zeleniny je třeba záhony očistit od rostlinných zbytků (zdravé lze zkompostovat), důkladně zrýt a nechat půdu v ​​tzv. ostré brázdy. Na těch záhonech, kde plánujeme v příští sezóně vysévat nebo vysazovat druhy zeleniny vyžadující organické hnojení, by se měl používat hnůj nebo kompost. Půdu můžeme obohatit i fosforečnými nebo draselnými hnojivy. Substrát v případě potřeby vápníme, přičemž pamatujeme na alespoň 2týdenní přestávku mezi organickým hnojením a vápněním. Než půda zamrzne, můžete zasít zeleninu pro brzkou jarní sklizeň: petržel, mrkev, kopr, špenát a zasadit česnek a cibuli. Semena by měla být zaseta o něco hlouběji než na jaře. Před zimou by neměly vyklíčit. Po sběru zeleniny z fóliovníků a skleníků je nutné vyčistit jejich vnitřek – odstranit zbytky rostlin a jiné zbytky, provést údržbové práce na konstrukci.

Hodnocení Zahrada a terasa v listopadu: práce, která se vám vyplatí

Ohodnoťe náš článek Zahrada a terasa v listopadu: práce, která se vám vyplatí. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Zahrada a terasa v listopadu: práce, která se vám vyplatí

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS