Chcete mít svou vlastní zeleninu? Víme, na co si dát pozor při výběru skleníku

,
Chcete mít svou vlastní zeleninu? Víme, na co si dát pozor při výběru skleníku

Patříte mezi nadšené zahrádkáře nebo s pěstováním zeleniny právě začínáte, jistě víte, že bez skleníku se neobejdete. Skleník prodlouží pěstitelskou sezónu a z jara jej využijete k předpěstování zeleniny i letniček. Jelikož se nejedná o malou investici, připravili jsme pro vás několik tipů jak vybrat ten pravý a jakým parametrům při výběru skleníku věnovat pozornost.

Pozor na nekvalitní výrobky

Koupě skleníku není levná záležitost, jedná se o dlouhodobou investici, a proto se vyplatí vybírat produkty osvědčených značek, které mají certifikáty od českých zkušeben. V takovém případě se můžete spolehnout na vysokou kvalitu a špičkový záruční i pozáruční servis.
Pořízením levného, necertifikovaného skleníku většinou z asijského dovozu riskujete, že bude mít výrazně nižší kvalitu a potíže se servisem.

Jak vybrat skleník

Při výběru skleníku je třeba zvolit správnou velikost, materiál a následně skleník umístit na vhodné místo a vybavit ho vhodnými doplňky.

Jakou zvolit velikost?

Při výběru skleníku je nutné zvážit, co v něm budete pěstovat a pro kolik lidí bude úroda určena. Ideální velikost skleníku na pěstování zeleniny pro čtyřčlennou rodinu je minimálně 8 metrů čtverečních. Na výšku by měl mít skleník alespoň 2 metry, abyste se v něm nemuseli hrbit.
Šířka skleníku je zpravidla dána velikostí vstupního otvoru. Nejčastěji jsou na výběr skleníky s jednokřídlými a dvoukřídlými dveřmi a také mezi dveřmi posuvnými nebo na pantech.

Kam skleník umístit?

Pro pěstování zeleniny ve skleníku je jeho umístění klíčové. Skleník měl by stát na slunném a teplém místě. Rostliny potřebují hodně světla, nejvhodnější místo pro skleník, bude takové, kde vám poměrnou část dne dopadají sluneční paprsky, a bude chráněné před větrem. Skleníky většinou ustojí vítr okolo 75 km/h, větší vítr by ho mohl poškodit.
Důležité je i rovné podloží. Výhodou většiny skleníku je, že nepotřebujete žádnou podezdívku. Ke skleníku pokud není součástí doporučujeme dokoupit originální základnu, která podezdívku nahradí.

Materiál konstrukce

Skleníkové konstrukce se vyrábějí z hliníkových, ocelových nebo plastových profilů.

Hliníkový profil – je nejrozšířenější typ konstrukce, který se kombinuje s polykarbonátovou výplní. Jsou tvárné, lehké a extrémně pevné a odolné vůči počasí. U tohoto typu je také velmi snadná instalace, protože jednotlivé profily se spojují šrouby.
Pozinkovaná ocel – je bytelnější, těžší a pevnější materiál, takže snese i zatížení sněhem a větrem. Výplně bývají u této konstrukce většinou skleněné.
Plastové – plastové konstrukce se vyrábí z pevných PVC profilů, jsou lehké a bytelné. Tento typ vyniká odolností vůči větru či sněhu.

Výplň skleníku

Nejčastější výplní skleníku jsou dvě varianty, ze skla nebo polykarbonátu.

Polykarbonát – polykarbonátové desky velmi dobře propouští světlo (cca 80 %), mají velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti, jsou lehké, ale přitom prakticky nerozbitné. Bývají opatřeny UV vrstvou, která chrání před účinky slunečního záření. Polykarbonátové desky mívají nejčastěji tloušťku 4-10 mm, přičemž platí čím tlustší, tím lepší izolace.
Sklo – sklo skvěle propouští sluneční záření (z až 92 %), ale má špatné izolační vlastnosti. Je náchylné na rozbití, například při krupobití. Z tohoto důvodu se doporučuje používat tabule o tloušťce minimálně 4 mm.

Větrání

V létě může snadno dojít k přehřátí skleníku, proto je větrání velmi důležité. Okna mohou být ovládána manuálně, nebo automaticky. Nejoblíbenější jsou automatické otvírače oken, které zabrání nechtěnému přehřívání pokud nejste zrovna doma a nemůžete se skleníku zrovna věnovat. V horkých dnech se doporučuje nechat otevřené i dveře. Větrat je potřeba i v chladnějších dnech, aby se zabránilo tvorbě plísní.

Hodnocení Chcete mít svou vlastní zeleninu? Víme, na co si dát pozor při výběru skleníku

Ohodnoťe náš článek Chcete mít svou vlastní zeleninu? Víme, na co si dát pozor při výběru skleníku. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Chcete mít svou vlastní zeleninu? Víme, na co si dát pozor při výběru skleníku

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS