Jak funguje monitor spánku a proč je dobré jej sledovat

,
Jak funguje monitor spánku a proč je dobré jej sledovat

Chytré hodinky či fitness náramky o vašem spánku zjistí více, než byste čekali. Díky monitoru spánku můžete velmi přesně určit, jak často se v noci budíte, stejně jako upadáte do hlubokého spánku, který je nezbytný pro správné fungování. Spánek má nezanedbatelný vliv na řadu fyzických i psychických stránek člověka, a jeho důležitost bychom neměli podceňovat. Jak funguje monitor spánku?

Spánek jako forma regenerace

Význam spánku dosud nebyl dokonale vysvětlen. Přestože souvislost s regenerací je zřejmá, účel spánku zdůvodňují také další teorie. Hovoří například o potřebě uložit informace do dlouhodobé paměti nebo o preventivním „uspání“ organismu z důvodu ochrany před pravěkými nočními hrozbami. Vystačíme si ale s chápáním spánku jakožto základní formy regenerace, která se podílí na obnově tělesných a duševních sil.

Jak funguje monitor spánku?

Spánek se skládá z několika fází, které doprovází řada odlišných psychických a fyziologických procesů. Odborníci tato stádia rozlišují dle elektrické aktivity mozku, již popisují pomocí vln alfa, beta, delta a dalších.
Funkce sledování spánku se stala extrémně populární a nyní ji najdete prakticky v každých slušných chytrých hodinkách nebo chytrém náramku. Technologie sledování spánku využívá akcelerometr, což je jakýsi detektor pohybu. Tímto způsobem můžete zkontrolovat, jak často se během spánku hýbete. Použité algoritmy jsou navrženy tak, aby analyzovaly data a určily, zda byl spánkový cyklus správný. Tato data nejsou vždy spolehlivá, a proto chytrá zařízení sbírají informace také ze snímačů srdečního tepu. Některé modely používají pulzní oxymetry, které používají infračervené a červené senzory ke sledování hladiny kyslíku v krvi. To vše je měřeno skrze optický senzor, zpravidla umístěný na spodní straně hodinek.
Pokud je krev správně okysličená, absorbuje více infračerveného světla a odráží červené světlo. S poklesem dechové frekvence se sníží hladina okysličení krve, což bude cenná informace pro algoritmy. Kromě toho se kontroluje dech a jeho frekvence. Monitory spánku používané v telefonech používají mikrofon k záznamu hluku v noci. Z tohoto důvodu je nutné mít telefon blízko polštáře. Mikrofon kontroluje dýchání, chrápání a spánkovou apnoe. (chorobný stav, při kterém dochází k opakovanému nekontrolovanému zadržení dechu (apnoické pauze) po určitý časový interval).
Nakonec dostaneme hotovou analýzu spánku, která bere v úvahu takové parametry, jako jsou: mělký spánek, hluboký spánek, REM fáze, probuzení.

Lehký spánek – po ulehnutí do postele obvykle probíhají změny polohy těla či jeho částí, prohlubuje se dýchání a nastává přechodný stav dřímoty. V tento okamžik se v rámci svalové křeče mohou objevit také výrazná škubnutí. Snižuje se svalové napětí, tepová frekvence i krevní tlak a pomalu nastává lehký spánek jakožto přechod mezi bděním a hlubokým spánkem.

Hluboký spánek – v hlubokém spánku pokračuje pokles frekvence srdečního tepu, prohlubuje se dech i svalová relaxace a zcela zastaveny jsou pohyby očí či svalů. Aby došlo k maximálnímu odpočinku, hluboký spánek by měl probíhat nepřerušovaně. Toto stádium je spojováno především s obnovením fyzických sil.

REM fáze – je zkratkou odvozenou od Rapid Eye Movement, tedy rychlého pohybu očí, který je pozorovatelný i skrze zavřená víčka. Protože mozek a srdce jsou v této fázi podobně aktivní, jako kdybychom byli vzhůru, můžeme se setkat také s označením „paradoxní spánek“. REM fáze začíná těžkým a nepravidelným dýcháním, zatímco svalové napětí je naopak na naprostém minimu. V REM fázi spánku je zároveň nejobtížnější člověka probudit.

V některých studiích byli účastníci záměrně buzeni na začátku REM fáze, díky čemuž byli dlouhou dobu bez tohoto stádia. U těchto lidí narůstalo napětí, úzkost, zhoršovalo se soustředění, pozornost i paměť. Osoby buzené v jiných fázích tyto psychické problémy neměly. Proto je dnes stádium REM považováno za klíčové při obnově psychických sil. Jelikož se nám v této fázi zdá valná většina snů, je snění často považováno za činitele duševní hygieny.
Někteří výrobci ve svých aplikacích udělují body za kvalitu spánku. Velmi často existují i další tipy, které pomohou zlepšit kvalitu spánku. Monitorování spánku je velmi důležité, protože pomáhá odstranit špatné návyky, které jsou přímou příčinou špatné kvality spánku. Sledování spánku váš problém s kvalitou spánku nevyřeší, ale je prvním krokem k provedení změn. Chytré hodinky mají často funkce, které uživatele motivují.

Poskytují monitory spánku přesné informace?

Monitory spánku používané v levných chytrých hodinkách a náramkách nejsou dokonale přesné. Provedené testy ukázaly, že sledování spánku je pouze ze 78% přesné. Technologie, i když se stále vyvíjí, ne vždy funguje dokonale. Některé hodinky prodlužují nebo zkracují dobu spánku nebo nepřesně ukazují fáze hlubokého a lehkého spánku.
Vše závisí na třídě chytrých hodinek nebo náramku. Zařízení vyšší třídy fungují mnohem lépe a jejich účinnost je na uspokojivé úrovni. Při sledování spánku jsou důležité vodítka, které zařízení uživateli poskytuje. Jen tak bude moci změnit své návyky a zlepšit kvalitu spánku.
Některé společnosti nabízí tipy skrze wearables triky a různé návrhy, jak kvalitu spánku zdokonalit. Funkce TruSleep™ společnosti Huawei zhodnotí váš týdenní spánek včetně pravidelného rytmu a poradí, v jakém časovém rozpětí se nejlépe vyspíte. Dlouhodobé měřítko je relevantnějším ukazatelem, protože data nejsou natolik ovlivněna náhodnými událostmi, a tak lze lépe vysledovat určité zvyky a tendence. Dále lépe umožňuje zhodnotit další parametry, jako je pravidelnost a průměrný čas odchodu do postele či vstávání.
Odborníci poukazují, že sledování spánku zlepší naše návyky už jen z důvodu vědomí, že jsou naše fyziologické údaje zaznamenávány. Když se na data díváme, myslíme na své potřeby častěji a děláme pro sebe více.
Některé chytré hodinky a fitness náramky mají tzv. chytrý budík. Ten nabízí uživateli zadat rozmezí vstávání, kdy nás zařízení vzbudí v ideální fázi, takže se budeme cítit nejodpočatější. Užitečné je nastavení vibrací, kdy není potřeba zvukové upozornění a zbytečně neprobudíte své blízké.

Vyplatí se kupovat chytré hodinky nebo chytrý náramek pro sledování spánku?

Funkce sledování spánku nemusí být dostatečným důvodem ke koupi chytrých hodinek nebo chytrého náramku. Na tato zařízení je však třeba pohlížet z mnohem širšího pohledu. Mezi chytré funkce patří nejen spánek, ale také sledování aktivity, tělesné teploty, kontrola stresu nebo menstruační cykly u žen v případě modelů z dámského žebříčku chytrých hodinek. Kromě toho mají k dispozici pokročilé sportovní funkce, které dobře fungují v takových disciplínách, jako je běh, cyklistika, plavání a lyžování. Nezapomeňte na zobrazované notifikace z telefonu nebo ciferníky, které můžeme personalizovat dle našeho uvážení. To vše znamená, že máme na zápěstí multifunkční zařízení, které je perfektní pro každodenní použití.

Detekce zdravotních potíží

Některé chytré hodinky dokážou diagnostikovat také některé poruchy spánku. Funkce TruSleep™ rozpozná 6 typů spánkových potíží, a tím předchází rozvoji onemocnění či zbytečným komplikacím. Díky svému rozšíření dokážou odhalit skryté anomálie, a zajistit tak včasnější diagnostiku i léčbu.
Nejdiskutovanější spánkovou poruchou je syndrom spánkové apnoe. Postižený člověk opakovaně přestává dýchat, v důsledku toho se probouzí, což narušuje kvalitu spánku. Spánková apnoe vede k horšímu okysličení těla, což se projeví také v cévách končetin. Tělo při častých probuzeních, která nemusí pacient ani postřehnout, nedosáhne REM fáze. Z toho pramení nevyspalost, ospalost, ranní bolesti hlavy. Dalším vodítkem je náhlé probuzení doprovázené dušností nebo probuzení se suchými ústy a bolestí v krku, lapání po dechu nebo dočasná ztráta dechu. Člověk se syndromem centrální spánkové apnoe může i hlasitě chrápat. Mezi denní příznaky patří zejména snížení pracovní výkonnosti, časté usínání během dne nebo potíže s koncentrací a paměti. Při podezřelých hodnotách doporučujeme navštívit lékaře, který provede odborné vyšetření.

Jaké zařízení zvolit pro sledování spánku?

Mezi nejoblíbenější zařízení pro sledování spánku patří chytré hodinky a náramky. Je obtížné jednoznačně určit, které z těchto zařízení bude provádět přesnější měření. Jak hodinky, tak náramky jsou schopny poskytovat spolehlivá data. Chytré hodinky jsou výbornou volbou pro ty, kteří hledají nejen monitor spánku, ale také sportovního asistenta. Díky vestavěnému GPS modulu získáme přesnější data o trénincích a také získáme přístup k mapám. Na větší obrazovce je snadnější číst upozornění a používat aplikace. Pokud chcete k telefonu připojit sportovní hodinky, vyplatí se zvolit chytré hodinky s funkcí hovoru.

Chytrý náramek je díky svým kompaktním rozměrům velmi dobrou volbou. Na zápěstí ho téměř necítíte, a proto je pro mnoho lidí pohodlnější. Počet funkcí je menší a omezuje se pouze na sledování základních aktivit jako je počet kroků, ušlá vzdálenost nebo aktuální tep. Výhodou náramků je jejich relativně nízká cena. Za asi 500 korun můžeme koupit slušný náramek. Třetí skupinu tvoří speciální náramky pro analýzu spánku. Zařízení je schopno monitorovat srdeční frekvenci, dýchání a pohyb uživatele a na základě toho vypočítat zdravotní parametry. To může detekovat spánkovou apnoe, stejně jako další abnormality. Všechna data jsou viditelná ve speciální aplikaci. Pro lidi, kteří berou sledování spánku trochu vážněji, to může být lepší volba.

Hodnocení Jak funguje monitor spánku a proč je dobré jej sledovat

Ohodnoťe náš článek Jak funguje monitor spánku a proč je dobré jej sledovat. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak funguje monitor spánku a proč je dobré jej sledovat

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS