Jak odstranit odolné fleky z nábytku nebo koberce

,
Jak odstranit odolné fleky z nábytku nebo koberce

Oslavy se většinou neobejdou bez trochy nepořádku, výjimkou nejsou ani skvrny od červeného vína, mastného jídla, nebo popela. Zkusili jste skvrny vyčistit, ale nic nepomohlo? Přinášíme vám několik tipů, jak odstranit skvrny různého původu a jak využít k úklidu běžné věci, které máte doma.

Jak odstranit mastnotu

Mastného jídla se najde během oslav víc než dost, brambůrky, pomazánky, pizza, smažená jídla, mnohdy skončí nedopatřením i na místech, kde si to nepřejeme. Při odstraňování mastných fleků je potřeba jednat hned, vyčistit se ale dají i fleky které objevíte druhý den. Pokud při odstraňování mastnoty nechcete používat chemické čistící prostředky, můžete vyzkoušet způsoby našich babiček a použít pár věcí, které máte běžně v domácnosti.

Jedlá soda, kukuřičný škrob, prášek do pečiva, drcená křída nebo dětský pudr.

U čerstvých skvrn použijte jedlou sodu, nebo kukuřičný škrob. Na mastnou skvrnu na koberci, pohovce nebo oblečení nasypte sodu nebo kukuřičný škrob a nechte působit 10 -15 minut. Poté sodu nebo škrob vysajte či jinak odstraňte. Stejným způsobem můžete požít prášek do pečiva, drcenou křídu nebo dětský pudr. V drogerii se dá také koupit prášek na suché čištění koberců.

Prostředek na mytí nádobí

Na skvrnu nakapejte prostředek na nádobí, napěňte a nechte působit. Poté skvrnu otřete hadříkem namočeným v teplé vodě a proces několikrát opakujte.

Ocet, kyselina citronová

Ocet i kyselina citrónová mají obdobné odmašťující účinky. Ocet dobře působí i na mastné skvrny na dřevěném nábytku. Tekutinu nalijte na skvrnu a chvíli nechte působit. Poté vysušte papírovými utěrkami. Proces několikrát opakujte.

Žehlička

Žehlička si s mastnotou poradí stejně jako s voskem. Na a pod skvrnu dejte savý papír, noviny nebo papírový ubrousek a místo přejeďte několikrát mírně rozpálenou žehličkou.

Jak vyčistit červené víno?

Červená vína obsahují silné přírodní barvivo, naštěstí existuje několik způsobů jak skvrny od červeného vína vyčistit, nebo alespoň minimalizovat škody. Čím rychleji skvrny neutralizujete, tím je větší šance, že je odstraníte. Skvrnu nikdy nedrhněte, barva by se ještě více zažrala do látky. Na skvrny od červeného vína je nejlepší kuchyňská sůl.

Kuchyňská sůl

Mokrou skvrnu zasypte velkým množstvím soli a jemně vmasírujte do tkaniny, nechte působit 10 minut. Poté sůl vysajte. Tkaninu dočistěte houbičkou nebo hadříkem namočeným ve studené perlivé vodě, která uvolní špínu z vláken. Postup několikrát opakujte, průběžně tkaninu sušte papírovými utěrkami.

Citron

Na skvrny od červeného vína funguje i čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Místo potírejte rozkrojeným citronem a nechte 10 minut působit. Pokud se jedná o oblečení, poté ho vyperte běžným způsobem. Když je skvrna na čalounění postupujte stejně a dočistěte navlhčeným hadříkem nebo houbičkou.

Bílé víno

Bílé víno dokáže neutralizovat červenou barvu. Bílé víno obsahuje kyselinu vinnou, díky které červené barvivo povolí. Skvrnu od červeného vína přelijte bílým vínem a vysušte papírovými utěrkami.

Skvrny od ostatních nápojů

Skvrny od džusů odstraníte pomocí jedlé sody a octa. Na flek nasypte jedlou sodu. Zalijte octem. Tím vznikne chemická reakce, která se projevuje šuměním a pěknou. Počkejte, až akce proběhne. Poté kartáčkem skvrnu dočistěte.
Na skvrny od rozlitého čaje použijte mléko a citron. Na skvrnu nalijte mléko a nechte chvíli působit. Poté skvrnu vyčistěte hadříkem. Na vybělení použijte citron. Rozkrojený citron položte na skvrnu a nechte působit. Poté skvrnu omyjte vodou a vysušte.
Na rozlité kakao nebo kávu můžete použít minerální vodu a sůl stejným způsobem jako u skvrn od červeného vína. Pokud jsou skvrny na látce již zaschlé zkuste použít líh.
Na skvrny po rozlité cole použijte perlivou sodu, zředěnou octem, roztokem vody a 3% peroxidu vodíku v poměru 3 : 1. Lze také použít silnou jarovou či mýdlovou vodu nebo čistý glycerin.

Zaschlá čokoláda

K odstranění skvrny od čokolády použijte glycerin. Polijte teplým glycerinem skvrnu a nechte působit. Poté opláchněte vodou.

Jak vyčistit cigaretový popel?

Popel z cigaret, krbu nebo uhlíků nikdy nenamáčejte, snažte se ho nejdříve vyklepat, nebo vysát, aby se barva nezažrala do látky. K mokrému čištění přistupujte až ve chvíli, kdy je potřeba očistit zbytky zbarvení. Na skvrně vytvořte saponátovým či mýdlovým roztokem hustou pěnu, kterou postupně otírejte vlhkým hadříkem. Postup několikrát opakujte.

Olej na zdi

Může se stát, že maso je příliš vodnaté, nebo zvolíte špatný typ oleje. Při smažení pak olej prská a rozstříkané kaňky oleje ulpí na zdi. Jak olej na zdi vyčistit?
Na mastné skvrny od oleje budete potřebovat bílou křídu. Na skvrny naneste silnou vrstvu křídy a nechte 24 hodin působit. Druhý den stačí křídu omést.

Jak vyčistit kuchyň?

Hlavních složkou domácího kuchyňského čističe je ocet. Ideální je ocet zředit s vodou v poměru 1:1. Dále můžete na čištění a odmaštění použít sůl a jedlou sodu. S těmito pomocníky vyčistíte mikrovlnku, sporák troubu, dřez a všechny povrchy.

Hodnocení Jak odstranit odolné fleky z nábytku nebo koberce

Ohodnoťe náš článek Jak odstranit odolné fleky z nábytku nebo koberce. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak odstranit odolné fleky z nábytku nebo koberce

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS