Jak odvirovat mobil?

,
Jak odvirovat mobil?

Moderní smartphony nejsou nic jiného než kompaktní počítače. Připojují se k internetu, používají operační systémy a pokročilý software. Důležité je, že také uchovávají spoustu extrémně citlivých osobních údajů. Popularizace bankovních aplikací a dotykových plateb navíc propojuje telefon přímo s naším účtem a financemi. Pro kyberzločince je chytrý telefon zlatý důl, proto je nesmírně důležité jej správně zabezpečit. Poradíme vám, jak virus v telefonu poznat a jak ho odstranit. 

Typy virů v telefonu

Viry, které ohrožují telefony s iOS a Android, rozdělují odborníci do několika základních kategorií. Jejich zástupci se liší způsobem fungování a stupněm ohrožení, které pro uživatele infikovaného zařízení představují.
Malware – malé programy, které kradou soukromé informace uživatelů, nejčastěji související s financemi (např. čísla kreditních/debetních karet).
Adware – malware, který při používání telefonu zobrazuje na obrazovce různé typy reklam. Může výrazně ovlivnit výkon zařízení, zvýšit množství dat stahovaných ze sítě a někdy může i sledovat uživatele.
Spyware – viry tohoto typu shromažďují a předávají informace o aktivitě telefonu na zařízení bez vědomí vlastníka. To zahrnuje přijaté a napsané textové zprávy, kontakty, historii telefonu nebo webového prohlížeče, aktuální polohu, e-maily, soukromé fotografie a videoklipy. Tyto údaje mohou být použity například pro finanční podvody nebo krádeže osobních údajů.
Trojské koně – ukrývají se v kódu nainstalovaných aplikací (včetně těch z teoreticky bezpečného zdroje) a v závislosti na typu kradou citlivá data majitele smartphonu a snaží se zůstat co nejdéle neodhaleni. Někdy mohou také umožnit hackerům používat náš telefon pro kriminální účely.
Ransomware – jedná se o specializované viry, které po aktivaci zašifrují obsah paměti telefonu a zablokují k ní přístup speciálním heslem. Oběti tohoto typu viru rychle obdrží zprávu požadujících „výkupné“ (téměř vždy v kryptoměně) výměnou za heslo. Terčem zločinců jsou výhradně služební telefony politiků, úředníků nebo zaměstnanců velkých podniků.

Jak se do mobilu vir dostane?

I váš telefon se může při troše neopatrnosti velmi snadno virem nakazit. Ohroženi jsou především starší lidé, kteří telefon používají k základním účelům a kteří se ve světě nových technologií nijak zvlášť neorientují. I když jsme si hrozeb vědomi, pamatujte, že viry se objevují např. i ​​na zařízeních IT zaměstnanců. Zde jsou některé z nejčastějších chování, které mohou vést k zavirování mobilu:

 • Otevírání příloh podezřelých e-mailů – i když se forma dopisu zdá normální, např. obdrželi jsme dopis od banky nebo mobilního operátora, vždy si ověřte, z jaké adresy byl odeslán.
 • Otevírání odkazů z nedůvěryhodných zdrojů – o hrozbě tohoto webu vědí i laici, ale zločinci je velmi často umisťují do SMS zpráv, často s velmi alarmujícím obsahem, např. žádost o urgentní půjčku z důvodu nehody, na kterou je obtížné reagovat rychle. Mnoho lidí se nechá chytit ověřením.
 • Používání reklamních bannerů na nezabezpečených webech či aplikacích – zde je situace podobná jako u odkazů. Po klepnutí na reklamu se může do vašeho telefonu velmi rychle stáhnout škodlivý kód.
 • Stahování a instalace infikovaných aplikací – to se týká především systému Android, který umožňuje stahovat APK soubory obsahující programy distribuované mimo oficiální obchod Google Play. Instalování externích aplikací bychom si měli vždy dvakrát rozmyslet.
 • Připojení k internetu přes špatně zabezpečené Wi-Fi sítě – k infekcím obvykle dochází, když používáme veřejné Wi-Fi ve velkých nákupních centrech, na stadionech, na letištích atp.

Mám v telefonu virus – jaké jsou příznaky infekce?

Drtivá většina virů se snaží svou přítomnost na telefonu skrývat, ale pozorný uživatel si může rychle všimnout, že se zařízení chová dost zvláštně. Níže uvádíme některé z nejčastějších příznaků, že váš mobil bude pravděpodobně zavirovaný:

 • Telefon začíná mít problémy s výkonem – viry mohou převzít velkou část prostředků smartphonu a zpomalit chod aplikací i operačního systému.
 • Telefon se příliš rychle zahřívá – malware běžící na pozadí zatěžuje součásti smartphonu, což vede k rychlejší spotřebě baterie po delší dobu.
 • Telefon zobrazuje reklamy nečekaně – mohou se objevit v systémové nabídce nebo při používání prohlížeče
 • Telefon si sám instaluje nechtěné a neznámé aplikace.
 • Telefon změní výchozí internetový vyhledávač.
 • Lidé na našem seznamu kontaktů dostávají podivné zprávy – poté, co virus sdílí náš seznam kontaktů, mohou rodina a přátelé náhle dostávat podezřelé e-maily a textové zprávy obsahující odkazy nebo přílohy, které mohou dokonce pocházet z našeho telefonního čísla.
 • Telefon stahuje z internetu příliš mnoho dat – pokud máme tarif pro stahování dat, můžeme zjistit, že jsme začali využívat mnohem více dat než obvykle.

Jak odstranit virus z telefonu?

Stejně jako u počítačů je nejlepším způsobem, jak se ochránit, nainstalovat vyhrazený software. Jaký antivirus pro svůj telefon vybrat? Distribuce obsahuje mnoho bezplatných a osvědčených antivirů. Mnoho známých PC programů, jako je Avast, ESET nebo Norton, má také mobilní verze. Nezapomeňte si je stáhnout z oficiálních zdrojů. Po spuštění vybrané aplikace stačí naskenovat paměť telefonu a všechny aktivní procesy.
Viry se skrývají v dočasných datech shromážděných webovým prohlížečem a dalšími programy, takže se vyplatí je všechny vymazat ze systémové nabídky. Někdy se malwaru zbavíme odinstalováním aplikací, které neznáme. Nejlepší je to udělat v nouzovém režimu telefonu, jinak mohou být naše aktivity zablokovány. Pokud problém přetrvává, můžete se také pokusit obnovit telefon do továrního nastavení, pak ale přijdete o uživatelská data a operační systém bude resetován na původní verzi. Před provedením tohoto kroku si vytvořte zálohu všech svých nejdůležitějších souborů a kontaktů.

Hodnocení Jak odvirovat mobil?

Ohodnoťe náš článek Jak odvirovat mobil?. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (9 hlasování, průměr: 4,67 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak odvirovat mobil?

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS