.

Jak postupovat při reklamaci poškozeného zavazadla v letadle

Jak postupovat při reklamaci poškozeného zavazadla v letadle

Mnozí z vás určitě zažili situaci, kdy čekáte na letišti u pásu na zavazadlo a zjistíte, že je kufr roztržený, chybí mu kolečko, nebo je jinak poškozený. Při letecké přepravě je za vaše odbavené zavazadlo zodpovědný přepravce. V případě poškození, máte možnost u dopravce tyto skutečnosti reklamovat.

Jak postupovat při reklamaci poškozeného zavazadla a na co máte nárok?

Po vyzvednutí si zavazadlo pečlivě zkontrolujte. Pokud si všimnete poškození, v takovém případě ihned kontaktujte reklamační přepážku na letišti. Na pražském Letišti Václava Havla naleznete tři, přičemž každá zastupuje jinou skupinu aerolinií. Poté, co najdete reklamační oddělení společnosti s kterou jste letěli, ukážete zaměstnanci poškození zavazadla a společně vše zapíšete do protokolu. Součástí protokolu jsou také informace o stáří zavazadla a cena při jeho koupi. Před převzetím reklamačního protokolu si veškeré údaje řádně zkontrolujte, zda je vše správně zapsáno.
Pokud zjistíte až v klidu doma při vybalování, že máte zavazadlo poškozené, nemusíte panikařit. Při poškození či ztrátě zavazadla máte ze zákona na nahlášení škody 7 dní od doručení zavazadla, nebo příletu. Nároky ze zpoždění zavazadla je třeba uplatnit do 21 dnů od jeho doručení. Je však vhodné hned po příletu tuto situaci nahlásit na přepážce a požádat o potvrzení a poté písemně v uvedené lhůtě písemně kontaktovat dopravce. V obou případech je potřeba si ponechat palubní a zavazadlový lístek, zajistit foto poškozeného zavazadla a připojit případně i doklad o opravě.
V případě ztráty, poškození či zpoždění při přepravě zavazadel odpovídá za vzniklou škodu dopravce. Podle Montrealské úmluvy, která řeší práva cestujících v letecké přepravě, je povinen dopravce nahradit škodu za zničené, zpožděné či ztracené zavazadlo až do výše přibližně 38 000 Kč. Ta je sice stanovena maximálně na 1131 SDR (Special Drawing Rights, SDR je jednotná měnová a účetní jednotka užívaná v rámci Mezinárodního měnového fondu, jejíž hodnota se odvozuje od průměrné hodnoty měn USA, Evropské měnové unie, Japonska, Velké Británie a Číny. Pro většinu aerolinek v České republice vyřizuje opravy zavazadel společnost Dolfi 1920, s.r.o.

Zavazadlo lze reklamovat vyplněním formuláře na webových stránkách Dolfi 1920, nebo telefonicky. Společnost může požadovat fotografie poškozeného zavazadla, předem si poškozené části vyfoťte a následně fotografie zašlete e – mailem. Společnost podle závažnosti škod pak posoudí, zda se uchýlí k opravě, či nikoli. Pokud poškozené zavazadlo lze opravit, dopravní společnost vám ho po opravě bezplatně přiveze domů. V případě, že zavazadlo je neopravitelné, společnost vás požádá o zaslání reklamačního protokolu. Kopii reklamačního protokolu si uschovejte, pro případ, že by došlo k jeho ztrátě nebo případným komplikacím.

Podle čeho společnost posuzuje, zda zavazadlo bude vyměněno, nebo opraveno?

Aerolinky preferují opravu, pokud je možná. Pokud se jedná o znehodnocené zavazadlo vyšší hodnoty společnost raději upřednostní opravu. U velmi levných zavazadel upřednostňují nákup nového zavazadla, jelikož oprava by vyšla dráž než nákup nového zavazadla.
Při nákupu nového zavazadla společnost posuzuje zda se jedná o o značkové, nebo neznačkové zavazadlo. Vybírají ho tak, aby mělo stejný materiál, velikost, nosnost a stejný počet koleček. Většinou vybírají i stejnou barvu, za tu ale aerolinky nezodpovídají, může se tedy stát, že barva nemusí být vždy shodná. Také můžete výměnou dostat jinou značku, kvalitou však musí odpovídat původnímu zavazadlu.
Opravárenská společnost vždy dopředu kontaktuje reklamujícího, kdy mu nové zavazadlo předá. V případě, že se objeví nějaká nejasnost, jako například, že společnost nemůže nabídnout stejné zavazadlo a nelze jasně určit jak by měla náhrada vypadat, nebo je zavazadlo starší než dva roky. V takovém případě nabídne společnost reklamujícímu stejné zavazadlo, ale budete si muset doplatit cenu jako kompenzaci za jeho stáří.

Hodnocení Jak postupovat při reklamaci poškozeného zavazadla v letadle

Ohodnoťe náš článek Jak postupovat při reklamaci poškozeného zavazadla v letadle. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak postupovat při reklamaci poškozeného zavazadla v letadle

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS