Jak připravit elektrokolo na novou sezónu

,
Jak připravit elektrokolo na novou sezónu

Jaro je tady, jistě se už těšíte, až vyrazíte na první cyklovýlety. Ať už vlastníte outdoorové nebo městské elektrokolo, nezapomeňte ho před jízdou podrobit řádné kontrole, aby na novou sezónu bylo správně seřízené a celkově zkontrolované. Protože pouze správně seřízené elektrokolo vám zajistí opravdové potěšení z jízdy bez jakýchkoliv problémů.

Aby elektrokolo správně fungovalo, je potřeba věnovat nějaký čas základní údržbě.

Vyčištění elektrokola

Přípravu elektrokola začněte důkladným očištěním od všech nečistot. Pokud jste tak neučinili na podzim, kolo nejprve umyjte. Nejcitlivější vůči kolu je použít vodu se saponátem a hadr.
Při mytí elektrokola se vyvarujte vysokotlakým čističkám, velký tlak vody může kolu uškodit a voda se přes těsnění dostane i tam, kam by neměla. Pozornost věnujte čistění řetězu, špínu můžete vydrhnout malým kartáčkem a následně řetěz promažte. Mazivo prodlouží životnost pohonného systému a postará se o to, aby elektrokolo při jízdě nevrzalo.
Důkladně odstraňte nečistoty také z přehazovačky. Rovněž dobře promažte všechny pohyblivé spoje, ložiska a lanka.

Zkontrolujte brzdy

Nejdůležitějším krokem předsezónní přípravy je kontrola brzd. Na brzdné ploše kotoučů může po delší době ulpět mastnota, která snižuje efektivitu brzd, a proto je nutné kotouče vyčistit. Na odmaštění použijte odmašťovač brzdových kotoučů.
V rámci kontroly brzd se na kole opatrně projeďte po rovině a citlivě zkuste dobrzdit jak zadní, tak i přední brzdou.

Zkontrolujte šrouby

Zkontrolujte a dotáhněte všechny šrouby, dejte si záležet hlavně na těch, které drží pedály, řídítka či kliky na středové ose, brzdové a řadící páky.
U skládacích elektrokol proveďte kontrolu dotažení šroubů skládacích mechanismů.

Kontrola pneumatik

Stav pneumatik má zásadní vliv na bezpečnost. Zaměřte se u pneumatik zda nejeví známky zpuchření. Po dofouknutí pneumatiky na správný tlak, který je vždy vyznačen na boku pláště, zkontrolujte, zda se někde netvoří boule. Ideálně duše dofoukněte den předem, než vyrazíte na výlet a druhý den zkontrolujte, zda u nich nedošlo k úniku vzduchu. Pokud z duše uchází vzduch nebo je prasklá vyměňte ji. Výplety kol zkontrolujte pohmatem, zda není některý z drátů příliš volný, anebo zda nechybí úplně, uvolnění drátů má totiž nemalý vliv na špatnou geometrii.
Také je potřeba vycentrovat ráfky kol, které mají nemalý vliv na jízdní vlastnosti elektrokola.

Baterie, aneb správné nabíjení

Baterie je jednou z nejdražších částí elektrokola a v podstatě jednou z těch nejdůležitějších a proto si zaslouží péči. Mezi nejčastěji používané baterie patří Li-on, které jsou relativně lehké a disponují dlouhou životností. Aby si baterie udržela svou kapacitu co nejdéle, doporučujeme ji pravidelně alespoň jedenkrát za měsíc dobíjet a to i v případě, kdy elektrokolo nevyužíváte. Přirozeně dochází k jejímu samovybíjení a mohlo by dojít k jejímu poškození. Nepravidelně dobíjená baterie poskytuje kratší dojezd, nebo může dojít k jejímu celkovému selhání. Vlivem špatného dobíjení se na baterii nevztahuje reklamace, tudíž byste si museli pořídit novou za nemalé peníze. Pokud nebudete elektrokolo delší dobu používat, doporučujeme baterii z rámu vyjmout a skladovat ji na suchém místě a pravidelně ji dobíjet.

Odborný servis

Mnoho úkonů zvládnete sami, ale alespoň jednou za rok se doporučuje navštívit odborný servis. Elektrokolo není levnou záležitostí, odborníci odhalí i malý počínající problém a opraví ho a vy budete mít jistotu, že je vaše elektrokolo bezpečné. I když vás servis bude stát nějaké peníze, ve výsledku ušetříte – mohlo by se stát, že malý problém který přehlédnete způsobí velký problém a nepochybně by vás oprava stála mnohem víc.

Co kontrolovat před každou jízdou

Před každou jízdou je odborníky doporučováno zkontrolovat:
Funkčnosti brzd a jejich seřízení.
Správné nahuštění pneumatik
Kontrola řídítek, šlapadel a přehazovačky
Kontrola osvětlení
Kontrola stavu baterie
V případě skládacího elektrokola kontrola skládacích mechanismů a případné dotažení šroubů

Po každé jízdě elektrokolo očistěte od prachu, vody či nánosů bláta. Zabráníte tak možné korozi.

Hodnocení Jak připravit elektrokolo na novou sezónu

Ohodnoťe náš článek Jak připravit elektrokolo na novou sezónu. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak připravit elektrokolo na novou sezónu

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS