Jak se připravit na topnou sezónu a jak snížit náklady na teplo

,
Jak se připravit na topnou sezónu a jak snížit náklady na teplo

Konec léta nebo začátek podzimu je nejvhodnější dobou pro údržbu topného systému. Náklady na vytápění představují jednu z největších položek rozpočtu domácnosti. Abyste ušetřili, nemusíte hned investovat do drahého zateplení budovy či výměny oken. Přinášíme pár tipů, jak můžete svoji spotřebu výrazně ovlivnit.

Termostatické ventily

Před zahájením topné sezóny je vhodné prohlédnout rozvody tepla i topná tělesa. Jedním z prvních opatření je regulace vytápění. Mnoho tepelných ztrát v bytech či domech vzniká kvůli přetápění a následnému větrání. Regulaci topení vám umožní termostatické ventily na radiátorech, ty dokážou ušetřit pět až deset procent tepla. Investice do ventilů či hlavic se pohybují v řádech několika stokorun, náklady by se měly vrátit v krátké době. Snížením teploty v místnosti o jeden stupeň podle názoru odborníků ušetříte na ročních nákladech více než 2000 Kč. Případně je také možné pořídit si tzv. ekvitermní regulaci s venkovním čidlem, vytápění je pak optimálně regulováno na základě reakcí na změnu venkovní teploty. Instalaci by měla provádět odborná firma. Jen tak budete mít jistotu, že regulace vytápění bude v topné sezóně správně fungovat.

Kotel

Správně fungující kotel či topení má také nižší spotřebu plynu. Topnou soustavu odvzdušňujte minimálně každé 3 měsíce a vždy po každém dopuštění vody do systému. Udržujte dostatečný tlak vody v topném systému. Plynový kotel je vhodné nechat jednou za rok vyčistit a seřídit. Revize pomohou včas odhalit některé poruchy a předejít tak nepříjemným odstávkám kotle v topné sezóně. Dobře seřízený moderní kotel může znamenat úsporu v řádech tisíců korun.

Okna

K velkým tepelným ztrátám dochází okny. Pokud máte doma starší a hůře těsnící okna, zvažte, zda se vám nevyplatí buďto jejich výměna za nová s izolačními dvojskly či trojskly, nebo okna alespoň utěsnit. Stávající okna je možné osadit například izolačními foliemi, které dokážou zefektivnit jejich tepelně-izolační vlastnosti. Vedle prosklení věnujte také zvýšenou pozornost okenním rámům a opravte všechny případné závady, jako je oprýskaný lak a poškozený sklenářský tmel. Dalším prvkem zamezujícím teplotním ztrátám v místnosti jsou rolety nebo závěsy. Jejich zatažením na noc mírně zvýšíte izolační schopnosti okna.
Teplo uniká také špatně těsnícími vstupními dveřmi. Zde může být řešením například speciální práh s těsněním, případně celková výměna dveří za nové s dobrými izolačními parametry.

Radiátory

Radiátory stačí pečlivě prohlédnout, ošetřit zrezivělé povrchy a zkontrolovat, zda z některého radiátoru neuniká voda. Pokud ano, což prozradí zejména tmavé skvrny od vody na podlaze, nezbude než povolat odborníka. Radiátory je vhodné rovněž odvzdušnit. Proveďte to tak, že nejdříve celý otopný systém zahřejte krátkým spuštěním kotle. Poté kotel vypněte a otevřením patřičných ventilů proveďte odvzdušnění.

Přizpůsobte interiér

Drobnými úpravami interiéru můžete významně zvýšit účinnost topení. Před radiátory nestavte žádný nábytek, nezakrývejte je také dlouhými záclonami či závěsy, měl by zde být dostatek prostoru, aby teplo mohlo plynule proudit po místnosti. Účinnost radiátorů také zvýšíte, když z nich budete pravidelně odstraňovat prach a nebudete na nich sušit prádlo.

Větrání

Větrání v zimě by mělo být krátké, ale intenzivní – lepší je, když na chvilku otevřete okna dokořán a uděláte průvan, než aby byla třeba hodinu otevřená na ventilačku. Tím se totiž ochladí zdi, které byste museli vyhřívat znovu.

Hodnocení Jak se připravit na topnou sezónu a jak snížit náklady na teplo

Ohodnoťe náš článek Jak se připravit na topnou sezónu a jak snížit náklady na teplo. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak se připravit na topnou sezónu a jak snížit náklady na teplo

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS