Jak vybrat alkohol tester

Jak vybrat alkohol tester

Chcete si sami po bujarém večírku zkontrolovat aktuální hladinu alkoholu v krvi? V tom vám pomůže alkohol tester. Jde o velice přínosnou pomůcku, kdy si můžete ověřit, že za volant usedáte střízliví a bez zbytkového alkoholu. V ČR platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Alkohol testery nejsou v dnešní době pouze výbavou policistů. Alhohol tester zakoupíte v mnoha internetových obchodech, takže ho může použít úplně každý. Na trhu najdete mnoho modelů, které se od sebe liší více parametry. Tento průvodce vám pomůže při výběru.

Jak vybrat alkohol tester?

Před nákupem testeru na alkohol nejprve popřemýšlejte, k jakému účelu a jak často budete tento alkohol test používat, zda ho budete využívat k domácímu nebo profesionálnímu použití. Nejdůležitějším kritériem při výběru alkohol testeru by měla být použitá technologie měření. Ta do značné míry rozhoduje o výsledné přesnosti. Od toho se odvíjí výběr vhodného typu.

Typy alkohol testerů

 Detekční trubičky

Úplně nejlevnějším typem jsou detekční trubičky. Skládají se ztrubičky, na kterou se nasadí jednorázový náustek a balónek. Po nafouknutí balonku se trubička zahřeje a zobrazí výsledek v podobě různého zabarvení. Tato metoda je levná, ale také neposkytuje přesné výsledky. Tyto testery většinou bývají určeny pouze na jedno použití.

Polovodičové alkohol testery

Tyto modely mají přesnost měření kolem hodnoty 10 %. Výsledek je zobrazován na digitálním displeji. Ke správnému měření je potřeba foukat přímo na čidlo, které je tím namáhané a časem vyžaduje výměnu. Tento alkohol tester se hodí pro občasné použití. Alkohol tester s polovodičovým čidlem patří mezi levnější přístroje.

Elektrochemické alkohol testery

Pokud hledáte nejpřesnější alkohol tester, vybírejte modely s elektrochemickým čidlem. Jedná se o nejpřesnější typ testerů, který je schopen měřit s přesností až na 0,01 ‰. Fungují na principu přeměny etanolu na elektrický proud. Výhodou je, že výsledek není nijak ovlivněn intenzitou výdechu ani jej neovlivňují jiné látky. Nevýhodou těchto zařízení je vyšší cena. S těmito alkohol testery se můžete setkat i u policie nebo u různých firem.

Spektrofotometrické alkohol testery

Využívá se jen pro profesionální účely. Jde o profesionální a nejpřesnější metodu měření vůbec. Ta je založena na absorpci elektromagnetického záření v infračerveném spektru. Tyto alkohol testery jsou využívány spíše jako stacionární zařízení, která jsou využívána například v soudnictví. Pro domácí užití jsou příliš drahé a předimenzované.

Přesnos měření

Při výběru alkohol testeru je důležitá přesnost měření. Tato hodnota udává, jak spolehlivý bude výsledný údaj o hladině alkoholu v krvi. Přesnost se obvykle udává v procentech. Čím více se blíží k nule, tím lepšího výsledku docílíte. Levné alkohol testery mohou mít odchylku od skutečnosti až do 15 %. U těch polovodičových počítejte s přesností na 10 %. Dostatečná přesnost je ale až na 5 %. Nejpřesnější měření vám poskytnou testery s fuel cell senzorem. S přesností souvisí i to, kolik desetinných míst bude mít zobrazený výsledek. Na většině kvalitních zařízení se setkáte se zaokrouhlením na dvě desetinná místa. Rozlišení není zásadní údaj pro výběr přístroje, občas se ale nepřesně zaměňuje právě s přesností.

Rychlost měření

Tento údaj lze rozdělit na dvě části – doba, po kterou je nutné do zařízení vydechovat, a doba, kterou následně trvá vyhodnocení výsledku. První údaj se nejčastěji pohybuje mezi 5–10 vteřinami, druhý poté od několika vteřin až zhruba po minutu. Na jeho trvání má vliv několik faktorů, například okolní teplota nebo obsah alkoholu v krvi, který čím je vyšší, tím delší je doba vyhodnocení.

Rozsah měření

Rozsah měření určuje spodní a horní hranici, po kterou tester naměří výsledek. Ideální je, a většina testerů této spodní hranice dosahuje, aby měřil už od nuly. Setkáte se ale i s modely, které měří až od 0,2 ‰. Maximální hodnota se běžně pohybuje od 4 do 5 ‰.

Kalibrace

Před zakoupením alkohol testeru je důležité se zaměřit na informace o kalibraci. Po nějaké době se každý alkohol tester začne více odchylovat od skutečných hodnot. Je tedy nutné nechat si alkohol tester kalibrovat. To, jak často bude potřeba přístroj kalibrovat, je stanovené počtem vykonaných měření nebo uplynutím stanoveného času. Doba, po které je potřebné tester kalibrovat, bývá u polovodičových alkohol testerů obvykle po cca 500 měřeních nebo po 12 měsících používání. U klasických alkohol testerů po 200 měřeních nebo 6 měsících. Kalibraci je potřeba provádět odborně, a proto je na místě si před koupí testeru zjistit, jaké má jeho výrobce v České republice servisní zázemí a kolik si za kalibraci účtuje. Některé levné přístroje kalibraci neumožňují, což v praxi znamená velmi omezenou životnost.

Napájení

Alkohol testery jsou napájené bateriemi, případně dobíjecím akumulátorem. Nejčastěji jsou to baterie, a to jak v provedení AA nebo AAA. Výhodou je možnost rychlé výměny. Nevýhodou naopak nutnost dokupování náhradních či pomalejší nabíjení dobíjecích baterií. Vestavěné akumulátory mají výhodu v tom, že je pro nabíjení nemusíte ze zařízení vyjímat. Některé testery z této kategorie je pak možné dobíjet přímo prostřednictvím napájení vautomobilu.

Náustky

Před koupí přístroje se informujte se omožnostech koupě náhradních náustků a jejich ceně. Pokud budete používat přístroj pouze vy, můžete náustek používat i několikrát. Většinou nejsou pouze na jedno použití, můžete je používat opakovaně. Nicméně čas od času byste je měli vyměnit a zakoupit náustky nové. Většina modelů mívá v obsahu balení přibaleno několik kusů náustků do začátku. Alkohol testery se často používají také v různých firmách a dýchá do nich více lidí, v takovém případě dbejte při nákupu na větší množství náustků, případně na možnost jejich levného dokoupení.

Funkce

Paměť posledních měření umožňuje zobrazit předchozí naměřené hodnoty.

Připojení alkohol testeru k počítači lze využít k vedení statistik.

Připojení k mobilnímu telefonu umožňuje využití výsledků v různých aplikacích.

Možnost dobíjení v autě je vhodná pro profesionální řidiče.

Zvukový alarm zlepšuje upozornění na naměření vysokých hodnot.

Odolnost u pokročilých modelů znamená určitý stupeň krytí (vůči vodě, prachu, pádu).

Displej zobrazuje výsledky měření, aktuální čas a stav baterie.

LED světelná dioda slouží pro doplnění zobrazení výsledků a pro varovná hlášení.

Vibrace a rázy oznamují zapnutí a vypnutí přístroje nebo dokončení měření.

Pouzdro Ochranný obal. Do něj můžete vedle samotného alkohol testeru uložit také náhradní náustky a ostatní příslušenství.

Imobilizér – Možnost propojení alkohol testeru s automobilem tak, že v případě pozitivní dechové zkoušky není možné vůz nastartovat. Jedná se o bezpečnostní prvek.

Automatické vypnutí – Funkce vypínající alkohol tester po uplynutí určité doby po měření, v případě neaktivity. Tím zamezíte nechtěnému vybíjení baterií a akumulátorů.

Jak správně měřit

Ke každému testeru byste měli obdržet návod, jenž vás provede tím, jak měření správně provést. Obyčejně je potřeba zařízení zapnout, následně vyčkat, než signalizuje přesnost měření, následně skrze náustek vydechnout požadovaný objem vzduchu a vydržet, než se zobrazí výsledek.

Před měřením se vyhněte kouření či jedení, zejména u polovodičových testerů citlivých na různé další látky kromě etanolu. Do přístroje vydechujte rovnoměrně a po celou dobu, kterou vám bude signalizovat. Testování vykonávejte minimálně 15 minut po požití alkoholu.

Alkohol za volantem – legislativa

V České republice alkohol za volant nepatří. Neplatí to jen pro řízení motorových vozidel, pod vlivem byste neměli být ani na kole nebo plavidle. Pro řidiče platí nulová tolerance a i velmi malé množství alkoholu v krvi vás může přijít draho. Konkrétně se do 0,3 promile jedná o přestupek, který je trestán pokutou 2500 až 20 000 Kč, případně i zákazem řízení na 6 měsíců až jeden rok. Totéž čeká řidiče, který si vyrazí na vyjížďku s 0,3-1 promile v krvi – ten ale navíc přijde o 7 bodů v rámci bodového systému.

Legislativa v zahraničí se různí – nulová tolerance je například v Maďarsku či Rumunsku, v jiných zemích se může specificky týkat profesionálních nebo začínajících řidičů. Například Estonsko, Polsko a Švédsko pracuje s tolerancí 0,2 ‰, což je méně než má většina lidí po vypití jednoho desetistupňového piva. Většina evropských zemí pak toleruje 0,5 ‰ alkoholu v krvi, mezi nimi je třeba Německo, Francie, Itálie, Belgie, Chorvatsko, Rakousko či Nizozemsko. Nejbenevolentnější je situace na Maltě a ve Velké Británii, kde je legální za volant usednout až s 0,8 ‰.

Nejlepší alkohol testery dle srovnání

Top produkt

Dräger Alcotest 3820

Top cena/výkon

V-net DA 8100

Dostupná varianta

Sencor SCA BA50FC

Polovodičové alkohol tetery

Top produkt

V-net AL 7000

Top cena/výkon

V-net AL 5500

Dostupná varianta

Sencor SCA BA01

Hodnocení Jak vybrat alkohol tester

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat alkohol tester. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat alkohol tester

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS