Jak vybrat trampolínu na zahradu

,
Jak vybrat trampolínu na zahradu

Trampolíny jsou poslední dobou velkým hitem. Pořízením trampolíny uděláte radost nejen dětem, ale i svému tělu. Skákání na trampolíně posiluje svaly a uvolňuje stres. Trampolíny musí být především bezpečné, při výběru se proto zaměřte na kvalitu, bezpečnost i rozměry.

Jak vybrat trampolínu

Venkovní trampolíny mohou být nadzemní, nebo zapuštěné do země. V poslední době roste obliba trampolín na dumping, kdy hravou formou skvěle protáhnete vaše tělo a podpoříte lymfatický systém. Podle jakých kritérií trampolínu vybírat?

Umístění a využití trampolíny

Před koupí trampolíny byste si měli ujasnit, za jakým účelem trampolínu pořizujete a kam jí chcete umístit. Bude sloužit jaké zábavné využití pro děti, nebo jako efektivní sportovní pomůcka?

Základní druhy trampolín

Vyvýšená trampolína

Klasická vyvýšená trampolína patří k nejrozšířenějším, jejichž skákací plocha je obvykle od 60 do 80 cm vysoko od země. Trampolína by měla být opatřena kvalitní ochrannou sítí, která brání vypadnutí dítěte při skákání. Venkovní trampolína pro děti má průměr skákací plochy minimálně 300 až 305 centimetrů. Existují i větší varianty. Záleží na počtu dětí, které ji budou používat, i na tom, jak velkou máte zahradu. Při výběru berte ohled na zatížení trampolíny, tento typ trampolín pro děti má citlivější odpružení a je vyroben z měkčích materiálů. Oproti tomu trampolíny, které unesou i dospělé musí mít odpovídající nosnost a odolnou konstrukci.
Výhodou vyvýšených trampolín je jejich pořizovací cena, snadná instalace a bohatý výběr na trhu. Nezapomeňte, že vyvýšená trampolína vyžaduje ochrannou síť a bude působit jako výrazný prvek v zahradě.

Zapuštěná zahradní trampolína

V posledních letech jsou oblíbené i zapuštěné modely trampolín. Zapuštěné zahradní trampolíny mají skákací plochu jen kolem 20 cm nad zemí, některé dokonce nad terén nevyčnívají vůbec, proto jsou považovány za bezpečnější. Tyto trampolíny je třeba částečně zapustit do země.
Hlavní výhodou zapuštěných trampolín je, že nehrozí pád z výšky, šetří prostor a neruší panorama zahrady. Nevýhodou je náročnější instalace a nelze ji snadno přemístit.

Domácí trampolína pro děti

Pokud nevlastníte zahradu a rádi byste dětem pořídili trampolínu, zaměřte se na modely do interiéru. Tyto trampolíny mají obvykle průměr okolo 1 metru. Nosnost takové trampolíny se pohybuje kolem 20-30 kilogramů. Tyto trampolíny však nemají ochrannou síť.

Jumping trampolína

Poslední kategorií jsou trampolíny určené na jumping. Jumping je druh aerobního cvičení, který podporuje hubnutí. Při cvičení posilujete hluboké zádové a břišní svaly, což vede ke správnému držení těla. Tyto modely jsou opatřené madlem, za které se při cvičení držíte. Madlo bývá odnímatelné, u lepších modelů je lze nastavit na ideální výšku podle cvičícího. Průměr jumping trampolín se pohybuje kolem 1 metru a nemají pružiny, jako ostatní druhy trampolín. Nosnost těchto trampolín je obvykle do 100 kg.

Jaký zvolit průměr trampolíny?

Průměr trampolíny vybírejte dle využití, podle počtu osob a prostorových možností. Trampolíny mají průměr 100 500 cm, záleží na konkrétním modleu.

Orientačních tabulka průměrů dle typu trampolíny:
Zahradní vyvýšená trampolína 250 – 500 cm
Zahradní zapuštěná trampolína 150 – 450 cm
Dětská trampolína do bytu 100 – 140 cm
Jumping trampolína 80 – 110 cm

Nosnost trampolíny

Nosnost trampolíny ovlivňuje maximální počet osob, údaj o maximální nosnosti, se udává v kilogramech. Nosnost je dána konstrukcí a velikostí modelu. Interiérové trampolíny pro malé děti mají nosnost obvykle do 30 Kg, venkovní modely pod 3 metry v průměru mají nosnost do 100 Kg, dumping trampolíny až 120 kg. Nosnost 150-180 kg – patří k nejčastěji nabízeným u trampolín pro více osob, nad 3 metry v průměru. Dbejte také na to, aby byla maximální nosnost certifikovaná.

Bezpečnost na prvním místě

Při výběru trampolíny dávejte pozor na bezpečnostní prvky, které minimalizují riziko zranění při skákání. Kvalitní trampolíny jsou opatřeny bezpečnostními certifikáty, které splňují bezpečnostní normu ČSN EN 1176. Hledejte tedy označení GS nebo TUV, které zaručuje splnění normy ČSN EN 1176. Nekvalitní modely poznáte mnohdy už na první pohled, podle kvality konstrukce, použitých materiálů, nesprávného přichycení ochranné sítě, mají nízkou hustotu a snadno se protrhnou.

Materiál konstrukce

Zaměřte se na materiál konstrukce, měl by být z odolného, pevného kovu, nejlépe z oceli.
Běžně se setkáte se dvěma druhy konstrukce:

Hliníková konstrukce – je levnější, s nižší nosností a není odolná vůči vnějším faktorům.
Ocelová konstrukce – má mnohem vyšší odolnost než hliník i při vyšším zatížení, poradí si s rozmary počasí
Dbejte také na povrchovou úpravu konstrukce a provedení svárům které spojují jednotlivé prvky konstrukce.

Ošetření povrchu

Galvanizace – jedná se o ošetření původního materiálu jiným prvkem, který na rámu vytvoří další, odolnější vrstvu materiálu. Díky tomu je konstrukce odolnější proti otěru a korozi a má lepší estetické vlastnosti.
Černá prášková barva – druhou možností je ošetření ocelového rámu černou práškovou barvou. Tato metoda je ekologická a zdravotně nezávadná. Nelze ji lehce setřít ani seškrábnout a nabízí ochranu před korozí stejně dobře jako úprava oceli galvanizací.

Provedení a ochrana pružin

Pružiny jsou důležitou součástí trampolíny. Pružin je na trampolíně 40 až 100 podle velikosti rámu. Pružiny by měly být ocelové, ošetřené galvanizací, aby je neohrozila koroze. Pružiny musí být chráněny PVC krytem, který zabraňuje zranění a chrání pružiny před deštěm.

Základna trampolíny

Pokud vybíráte zahradní vyvýšenou trampolínu, zajímejte se o provedení základny. Počet i tvar nohou má vliv na bezpečnost a stabilitu trampolíny. Nesou nejen váhu trampolíny, ale musí zvládnout i nápor skákajících osob. Nohy by proto měly být stabilní a dostatečně mohutné.

Výplet trampolíny

Pro výrobu skákací plochy se nejčastěji používají polypropylénová vlákna. Jsou uvedeny pod zkratkou PP nebo PP MESH. Textilie je lehká a odolná proti vodě a mechanickému poškození.

Příslušenství

Ochranná plachta – v době, když venkovní trampolínu nebudete využívat, pořiďte si ochrannou plachtu, kterou na trampolínu natáhnete, prodloužíte tak její životnost.
Ochranná síť – ochrannou síť můžete pořídit také zvlášť, musí být však kompatibilní s konstrukcí a velikostí trampolíny
Skákací plocha – v případě poškození původního výpletu, lze koupit skákací plochu zvlášť, nemusíte hned kupovat celou trampolínu.
Schůdky – pokud máte vyvýšenou trampolínu, vyplatí se pořídit schůdky, malým dětem usnadní vstup. Při jejich pořizování se zaměřte na to, zda jsou dostatečně stabilní.
Pružiny – k některým modelům můžete dokoupit náhradní pružiny
Kotvící sada – zajistí lepší stabilitu trampolíny a udrží ji na místě v případě nepřízně počasí. Trampolína se díky kotvícím prvkům připevňuje do země.

Co s trampolínou před zimou

Pokud máte tu možnost, je lepší před zimou trampolínu rozebrat a uskladnit, prodloužíte tím její životnost. V případě, že možnost uskladnění nemáte, nebo se vám nechce trampolínu rozebírat, pořiďte si ochrannou plachtu, která zajistí alespoň částečnou ochranu trampolíny.

Hodnocení Jak vybrat trampolínu na zahradu

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat trampolínu na zahradu. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat trampolínu na zahradu

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS