.

Jak vybrat trampolínu na zahradu a výběr těch nejvhodnějších

Jak vybrat trampolínu na zahradu a výběr těch nejvhodnějších

Trampolíny jsou u dětí velice oblíbené a přispívají k dobré fyzické kondici. A pokud vyberete odolnější a větší variantu, zařádíte si s dětmi také vy. Při skákání posilujete svaly celého těla, spalujete kalorie a nezatěžujete klouby. V případě, že hledáte ideální způsob, jak zkombinovat sport a zábavu, je pro vás trampolína tou správnou volbou.

Na co se zaměřit při výběru zahradní trampolíny?

Trampolíny můžete vybírat z několika typů a tvarů, ale také na základě materiálů, ze kterého jsou vyrobeny, podle nosnosti a počtu osob. Trampolíny se rozlišují také podle účelu, zda budou sloužit k zábavě, nebo ke sportu tvz. Dumpingu.
Důležitým kritériem pro nákup trampolíny je v první řadě bezpečnost, kvalita, a samozřejmě životnost trampolíny. Velikost trampolíny je nutné přizpůsobit velikosti zahrady. Při rozhodování je tedy na místě si ujasnit, kde bude trampolína umístěná a k čemu bud trampolína sloužit a také pro koho. Trampolínu pro děti není vhodné využívat pro dumping.
Zajímejte o to, zda má výrobce trampolín certifikát bezpečnosti. Trampolíny, které jsou necertifikované, mohou být sice levnější, protože mohou být od neautorizovaných značek, zato jsou mnohem riskantnější.

Venkovní trampolíny

V případě, že plánujete trampolínu umístit na zahradu, kde by měla sloužit především vašim dětem pro zábavu, vybírejte takové, které mají průměr minimálně tři metry. Základem je umístit trampolínu na bezpečné, rovné místo, správně ji sestavit a opatřit bezpečnostními prvky. Venkovní trampolíny se vyrábějí převážně z lehčích materiálů a jejich pružiny jsou citlivější, , které lehké dítě snadněji odpruží. Venkovní trampolína by měla být opatřena ochrannou sítí, která slouží především k tomu, aby dítě během skákání z trampolíny nevypadlo a nezranilo se.

Konstrukce

Materiál konstrukce by měl být z odolného, pevného kovu, nejlépe z oceli. Některé levnější trampolíny mají některé části z hliníku, který není tak odolný a z polyethylenu, který je více náchylný k opotřebení a může dojít i k prasknutí. Ocelová konstrukce venkovní trampolíny měla být upravená tak, aby vydržela i nepříznivé počasí a nezačala rezivět. Existují dvě možnosti úpravy.
Galvanizace – je ošetření původního materiálů jiným prvkem, který zlepšuje vlastnosti toho původního a mimo to mu dodává i luxusnější vzhled.
Černá prášková barva – tato barva je mechanicky odolná, nelze ji tedy lehce setřít ani seškrábnout a nabízí ochranu před korozí stejně dobře, jako úprava galvanizací. Je ekologicky i zdravotně nezávadná.
Provedení – celá konstrukce musí být kvalitně a dobře svařená. Na sváry je kladen velký tlak, a proto u levných trampolín často nekvalitně provedené sváry praskají. Levné trampolíny mohou být vyrobeny z úzkých ocelových trubek, které byly odpadem jiných výrobků. Takové trubky jsou nebezpečné.

Pružiny

Pružiny by měly být stejně jako rám trampolíny zhotoveny z oceli a i ony by měly být ošetřeny galvanizací, aby ani u nich nedocházelo ke korozi. Ochranný kryt pružin je pro trampolínu velmi důležitý, jelikož zabraňuje možnosti zranění. Vše by mělo být pevně sešito a spojeno k sobě, aby se nic nikam nemohlo posunout. Tento kryt musí být odolný nejen vůči počasí, ale také vůči mechanickému poškození. Kryt pružin musí být bezpodmínečně vyroben z odolného materiálu PVC a měkké EPE pěny. Na mnoha trampolínách je u krytu pružin sice použit materiál PVC, ale jen z jedné strany. Většinou z vrchní části. Na spodní část, která leží na pružinách a není na první pohled vidět, je použita obyčejná PE plachtovina, která má mnohem kratší životnost
Počet pružin – čím více pružin, tím lépe. Za nejkvalitnější se považují trampolíny, které mají cca 88 – 96 pružin. Trampolíny o průměru 4 metry mohou mít od 78 do 130 pružin. U levnějších trampolín je pružin méně, a navíc dlouho nevydrží, je potřeba je často měnit.

Nohy

Nohy – počet nohou výrazně souvisí s bezpečností a stabilitou, nohy ponesou váhu celé konstrukce a váhu osob skákajících na trampolíně, tlak na ně se zvyšuje skákáním, proto jsou velmi důležitou součástí samotné trampolíny. Běžně trampolíny mívají čtyři až šest nohou.

Odrazová plocha

Skákací plachta je velmi důležitým prvkem pro využití trampolíny. Skákací plocha musí být vyrobena ze speciálního materiálu, nejčastěji je vyrobena z polypropylénových vláken který má hladký povrch a nezpůsobuje odřeniny, má vysokou pevnost v tahu a paměťový efekt – tím je zaručena delší životnost skákací plochy. Skákací plocha musí být také odolná vůči mechanickému poškození a venkovním podmínkám.

Nosnost a počet osob

Nikdy nepřekračujte maximální nosnost! Při koupi zvažujte i to, zda vás bude na trampolíně skákat více současně a dle toho volte maximální váhové zatížení. Jestliže chcete na trampolíně skákat se svými dětmi, pořiďte si trampolínu s většími rozměry, tím pádem s větší nosností, například trampolínu s průměrem od 400 cm.

Tvar a velikost

Velikost trampolíny je nutné přizpůsobit velikosti zahrady, před koupí zvažte vaše prostorové možnosti. Mějte na paměti také to, že do průměru trampolíny se započítávají i pružiny a jejich krytí, to znamená, že ve výsledku je čistá skákací plocha o cca 30 cm menší, než udávaná hodnota. Z bezpečnostních důvodů je potom ještě nutné kolem celého obvodu trampolíny mít volný prostor o velikosti minimálně 1 metru. Na trhu lze sehnat různé velikosti trampolín, nejčastěji kruhových, neb oválných a čtvercových.

Náhradní díly a příslušenství

Při výběru se ptejte, jaké příslušenství je kompaktní se základní konstrukcí. Bezpečnostní prvky je často potřeba dokoupit. Nejlepší je mít vše od jednoho výrobce tak, aby nenastal problém s následnou montáží.

Trampolínový set musí obsahovat veškeré náležitosti, jako je např.schůdky nebo žebřík, krycí plachta a pokud možno i kotvící set k ukotvení trampolíny proti větru. Nemělo by se stát, že třeba žebřík k trampolíně není součástí setu a musí se dokoupit dodatečně. Nejlepší je kupovat náhradní díly a doplňky u výrobce od kterého máte trampolínu.
Schůdky– z hlediska bezpečnosti je důležité k trampolíně přikoupit schůdky. Schůdky potřebujete pro to, abyste se bezpečně dostali na trampolínu, která se běžně nachází ve výšce přibližně jednoho metru nad zemí. Schůdky by měly být originální, stabilní a k trampolíně by měly dobře přiléhat. V případě dětí, je lepší pokud mají schůdky tři až čtyři příčky s menšími rozestupy, aby dítě nepropadlo.
Kotvící sada – kotvící sadu lze pořídit k trampolíně jako samostatné příslušenství, je určena k zajištění j lepší stability a odolnosti vůči nepřízni počasí a silnému větru. Ukotvení trampolíny je zabudované v zemi a provádí se pomocí ocelových šroubů o minimální délce 40 centimetrů, od nichž potom vedou pásy, které trampolínu drží. Jde o podobný princip jako u stavby stanu, který je potřeba ukotvit.

Ochranná síť

Velmi důležitý bezpečnostní prvek je ochranná síť pro trampolínu. Nekvalitní trampolíny mají ochrannou síť přišitou k návlekům na tyče, které se po krátké době rozpárají a síť začne padat. Také mají nízkou hustotu ok a nejsou pružné, což vede k rychlému roztržení. Často jsou přichyceny k rámu trampolíny pomocí pár šňůrek, což může mít za následky, že skákající vypadne mezi trampolínou a sítí ven. Ochranná síť musí být dostatečně vysoká, aby ji nikdo nemohl přeskočit či přes ni přepadnout. Její výška by se měla pohybovat okolo tří metrů. Síť musí být dobře vypnutá a správně a pečlivě připevněná ke spodní i horní části trampolíny. Na vrchní části by síť měla být navinuta na laminátový prut, který se uchycuje k ocelovým tyčím tvořícím konstrukci trampolíny. Vchod do trampolíny musí být z hlediska bezpečnosti na zip, nebo systém překrytí sítě přes sebe, co zaručuje jednoduchý a přitom bezpečný vstup a výstup. Pokud chcete, aby vaše ochranná síť byla opravdu bezpečná, volte variantu, kdy jsou přes zip instalovány ochranné klipy, které se zavírají zvenku. Pokud by došlo k poškození zipu, je v takovém případě zajištěna ještě ochrana druhotná.
Spodní ochranná síť
Vhodný doplněk, který zabrání vběhnutí dítěte nebo zvířete pod trampolínu, a zabrání možnosti úrazu.

Další příslušenství, které lze zakoupit
Potahy, náhradní pružiny, krycí plachta, trampolínou stan, madlo na trampolíny.

Cena

V obchodě či na e-shopu se můžete setkat s levnými i drahými trampolínami. Výsledná cena trampolíny se odvíjí od použitého materiálu a výbavy trampolíny. Levné trampolíny mají některé komponenty vyrobeny z polyethylenu, mají nižší bezpečnost, hůře snáší nepříznivé počasí a tím mají menší trvanlivost. Dále je výsledná cena trampolíny ovlivněna výbavou, to znamená, jestliže si chcete koupit samotnou trampolínu bez jakéhokoliv příslušenství , nebo si chcete zakoupit celý trampolínový set.

7 nejlepších trampolín dle testu

Vítěz testu 2019
GoodJump 4UPVC 305 cm – trampolína s ochrannou sítí a žebříkem je kvalitní trampolína, která splňuje certifikace. Trampolína je certifikovaná společností Intertek. Má ocelovou konstrukci ošetřenou ochrannou vrstvou, a to zinkem. Co se nohou týče, tato trampolína má 4 páry noh do tvaru U. Trampolína má 64 pružin, tyče, které drží ochrannou síť, má trampolína GoodJump 4UPVC osm.

VÍCE INFORMACÍ

GoodJump 4UPVC 366 cm – Červená trampolína 366 s ochrannou sítí + žebřík + krycí plachta je kvalitní trampolína, která splňuje certifikace. Červená trampolína je certifikovaná společností Intertek. Hlavní výhodou trampolíny jsou: tyče od ochranné sítě směřují až k zemi. Robusní a stabilní konstrukce s čtyřmi U nohy. 72 pružin pozinkované uvnitř i vně.

VÍCE INFORMACÍ

Fitness King 305 cm – Čtyři nohy ve tvaru „U“ poskytují vysokou stabilitu a umožňují zatížení až 160 kg. Trampolína je vyrobena z velmi odolného materiálu. Trampolína unese až 180 kg, takže ji využijí jak děti, tak případně jeden až dva dospělí. Díky 64 pružinám je zaručena dostatečná stabilita při skákání.

VÍCE INFORMACÍ

G21 305 cm – trampolína je vyrobena z oceli, která je galvanizovaná, unese až 150 kg. Ke kvalitnímu skákání přispívá 64 pružin, které jsou chráněné. Pro vyšší bezpečnost a stabilitu má trampolíny G21 305cm základnu složenou ze 4 párů nohou.

VÍCE INFORMACÍ

Marimex 305 cm – nosnost je až 150 kg. Dokonalou stabilitu zajišťují tři nohy ve tvaru písmene U. Materiál odrazové plochy patří k nejkvalitnějším na trhu. Plocha je vyrobena ze speciálního polypropylenu s ochranou proti UV záření, který zaručuje dlouhou životnost. Speciální neabrazivní (hladká) povrchová úprava zabrání odření kůže při dopadu.

VÍCE INFORMACÍ

OmniJump 305 cm – Trampolína OmniJump s ochrannou sítí o průměru 305 cm je vyrobena z pozinkovaných ocelových trubek o průměru 38 mm a tloušťce stěny 1,5 mm. Čtyři nohy ve tvaru „U“ poskytují vysokou stabilitu a umožňují zatížení až 160 kg. Plachta je připevněna 64 pružinami z pozinkovaného ocelového drátu. Pružiny jsou pokryty speciální ochrannou vrstvou zabraňující korozi vůči nepříznivým vnějším vlivům. Sloupy pro síť jsou připevněny pomocí šroubů, podložek a matic.

VÍCE INFORMACÍ

Aga SPORT FIT 305 cm – Hi-Ten zesílená konstrukce trampolíny je vyrobená z kvalitní galvanizované oceli z vynikající odolností proti korozi. Tři nohy ve tvaru U poskytují trampolíně vynikající stabilitu při jejím užívání a dovolují zatížení až do 160 kg. Odrazová plocha trampolíny je vyrobená z polypropylenové tkaniny (PP Mesh) s vodoodpudivým povrchem a odolností proti UV záření. Horní ochranná síť vyrobená z Super-heavy duty PE materiálu, má vstup opatřený zipem a zajištěným pojistkou proti samovolnému rozepnutí. Maximální možnou bezpečnost trampolíny pak zajištuje polstrovaný obvodový pás (kryt pružin), vyrobený z PVC, který překrývá pružiny po celém obvodu trampolíny. Trampolína splňuje ty nejpřísnější bezpečnostní normy a je opatřena certifikátem německé zkušebny TÜV-GS.

VÍCE INFORMACÍ

Hodnocení Jak vybrat trampolínu na zahradu a výběr těch nejvhodnějších

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat trampolínu na zahradu a výběr těch nejvhodnějších. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat trampolínu na zahradu a výběr těch nejvhodnějších

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS