.

Jarní výsadba dřevin

Pokud se chystáte sázet stromky a keře je právě nejvyšší čas. V březnu nastává ideální doba pro výsadbu ovocných a okrasných stromků. Dřeviny zapěstované v kontejneru lze sice na rozdíl od prostokořenných sazenic, vysazovat po celý rok, ale na jaře, kdy slunce ještě nepálí, se i ony ujímají lépe.
Do zahrady vybírejte keře a stromy, jimž budou podmínky naší zahrady vyhovovat. Před výsadbou vyberte vhodné místo ve vaší zahradě, nezapomeňte, že dřeviny se časem rozrostou a budou potřebovat dostatečný prostor. Před koupí je důležité si ověřit nároky dřeviny, některé vyžadují například přidání rašeliny. U jarní výsadby je třeba dbát i na dobrou zálivku, aby se dřevina dobře ujala.

Výsadba

V zahradnictví si můžete vybrat ze všech dostupných druhů listnatých stromů a keřů, případně široké nabídky jehličnanů v různě velkých květináčích neb v kontejnerech. Opadavé listnáče můžeme vysazovat i pozdě na podzim, během mírné zimy, když nemrzne, nebo brzy na jaře.
Je-li příznivé počasí, můžeme vysadit dřeviny bez kořenového balu. Buď je zakoupíme, nebo vykopeme jedince, kteří narostli ze semen. Rýčem vykopeme jámu a dno prokypříme. Na dno nalejeme konev vody a necháme ji vsáknout. Do jámy vložíme dřevinu a zasypeme vykopanou půdou, kterou případně zkvalitníte kompostem, nebo zahradnickým substrátem. Aby se zemina dostala i mezi kořeny, dřevinou při vysazování opatrně třeseme a zeminu kolem důkladně upěchujeme, poté zalijeme.
Velké dřeviny vyžadují po vysazení podpěru do doby, než samy dostatečně pevně zakoření. Stačí pevný dřevěný kolík a pevné přivázání. Dřeviny s baly se podpírají šikmými podpěrami a dřeviny bez balů se podpírají kolmo.

Prostokořenné dřeviny

Dřeviny bez kořenových balů, které vyžadují před výsadbou řez, se zásadně vysazují pouze na jaře nebo na podzim, když nemají listy. U těchto dřevin dochází při vykopání k překopnutí kořenů a ke ztrátě kořenové hmoty. Před výsadbou se provádí řez, aby se usnadnilo uchycení, zakořenění rostlin. Výhony se zkrátí asi o třetinu jejich délky, aby menší množství kořenů zvládalo přívod živin a vody. Kořeny prostokořenných sazenic musí být v jámě volně rozloženy, nesmí se ohýbat, kolem nich a pod nimi by měl zbýt prostor na alespoň 15 cm silnou vrstvu kvalitní zeminy obohacené kompostem. Pokud se jedná o roubované rostliny, pohlídejte si také hloubku výsadby. Roub nesmí být zakrytý zeminou, jinak začne obrážet podnož.

Dřeviny v kontejneru

Před výsadbou dřevinu vyjmeme z kontejneru. Správně prokořeněná dřevina by měla mít kompaktní kořenový bal, který bude držet pohromadě a nerozpadne se. Výsadbová jáma by měla být zhruba dvojnásobně široká a hluboká jako je kořenový bal. Stromek sázíme do stejné hloubky jako v květináči. Pod kořenový bal a do zeminy přimícháme trochu kompostu. Po zasazení zeminu kolem balu důkladně přišlápneme a dostatečně zalijeme.

Videozáznam


Ohodnoťte článek o výsadbě dřevin

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS