Průvodce výběrem zahradního traktoru

,
Průvodce výběrem zahradního traktoru

Máte velkou zahradu a uvažujete o koupi zahradního traktoru? Traktory jsou obvykle užívány pro plochy od 1500 m2, kdy sekačka často nedokáže zvládnout tak velkou plochu. Koupí zahradního traktoru ušetříte čas a síly, investice se vám rozhodně vyplatí. Jaký zahradní traktor bude vhodný právě pro vás?

Jak vybrat zahradní traktor

Základním parametrem pro výběr zahradního traktoru je velikost a sklon plochy, kterou budete sekat. Zda budete stroj využívat na jiné činnosti během roku, například na provzdušnění trávníku či odklízení sněhu pomocí radlice.

Ridery

Do kategorie zahradních traktorů spadají i ridery, které jsou dostačující na plochu kolem 1000 m2 a více. Ridery mají lehkou a obratnou manipulaci, kloubové řízení a jsou vhodné do členitého terénu s řadou překážek v podobě okrasných keřů či stromů. Ridery trávu pouze sekají a mulčují a většina z nich nedisponuje sběrným košem.

Zahradní traktor

Zahradní traktory oproti riderům mají silnější motory, jsou vybaveny sběrným košem a mají širokou škálu příslušenství. Žací ústrojí je osazeno dvěma nebo třemi noži. Při výběru dbejte na správný tvar a šířku odhozového tunelu, ten by měl být co nejširší, nízko uložený a přímý. Tyto parametry zaručí dokonalý sběr trávy.

Motor a výkon

Důležitým faktorem pro výběr zahradního traktoru je výkon. Zahradních traktory mají jednoválcové a dvouválcové motory o různých výkonech. Na malý a rovinatý pozemek vám postačí jednoválcové stroje s méně než 16 koňskými silami (HP). Na větší a členitou plochu je lepší zvolit silnější motor se 2 válci a cca 20 HP. Pokud máte velký a kopcovitý pozemek, volte raději traktor s pohonem 4×4 a výkonem 25 a více HP. Je lepší mít určitou výkonovou rezervu, aby se stroj zbytečně nenamáhal.

Typ převodovky

Stejně důležitým aspektem je také převodovka. Ve většině případů se používají dva hlavní typy převodovek – hydrostatická a manuální. Nejlevnější a nejjednodušší je manuální převodovka. U manuální převodovky musíte zastavit, zařadit potřebnou rychlost ručně a znovu se rozjet na zvolený stupeň. U vyšších převodových stupňů tak využíváte zbytečně moc síly při rozjezdu.
Hydrostatická převodovka je plně automatická. Ovládá se pouze dvěma pedály, jedním pro jízdu vpřed, a druhým pro jízdu vzad. Rychlost určuje síla sešlápnutí.

Žací mechanismus

Nejlevnější stroje mají jeden nůž. Nejoblíbenější modely mají dva rotující nože, synchronizované tak, aby co nejlépe odhazovaly trávu, spolupracují při sběru trávy se středovým tunelem nebo bočním výhozem. Nůž by měl být ideálně z tvrzené oceli.

Záběr sekací hlavy

Na nejmenší pozemky od 500 m² postačí záběr sekací hlavy cca 60 cm
Pro pozemky okolo 1 000 m² je ideální záběr od 70 do 90 cm
Pro pozemky 2 000 m² je vhodný záběr od 90 do 105 cm
Pro velké pozemky o rozloze od 2 000 m² můžete pořídit stroje se záběrem i 120 cm a více

Funkce a příslušenství

Díky velkému množství příslušenství je z traktoru možné udělat stroj využitelný po celý rok.

Výhozový komín – pro snadný průchod trávy komínem je velice důležitá jeho šířka a tvar, bez zásadních zlomů nebo ohybů, aby tráva mohla efektivně proudit skrz. Úzké komíny se velmi často ucpou, ale také se zastaví sekací hlava a vy budete muset vše ručně pročistit.
Mulčovací hlava – umožní vám mulčovat trávník, čímž získáte přírodní hnojivo a živiny pro trávník.
Výhoz trávy – nejlepší zahradní traktory mohou trávu odhazovat do boku nebo dozadu či sbírat do koše. Koš je ideální, pokud máte kompost. Pokud využijete seno, nebo máte mulčovací hlavu bude pro vás ideální výhoz vzad a do strany přímo od žacího ústrojí.
Tempomat – můžete si nastavit konstantní rychlost při sečení, abyste nemuseli šlapat na pedál.
Možnost připojení vozíku – výkonnější modely utáhnou také vozík, který se vám bude hodit, pokud máte sad, nebo pozemek se stromy.
Připojení rozmetadla – tuto funkci využijete, chcete-li osít větší plochu travním semenem a při hnojení. V zimě můžete posypat chodník pískem, nebo posolit solí.
Radlice – možnost upevnění radlice oceníte v zimě, když potřebujete odhrnout větší množství sněhu.
Rotační kartáč – slouží na úklid chodníku.
V létě můžete připojit vertikutátor, hřeben nebo válec.
Posilovač řízení – posilovač řízení vám ulehčí při zatáčení.
Palubní počítač – umožní vám pomocí displeje zobrazit si různé informace jako je rychlost, stav paliva, režimy sečení a mnoho dalších užitečných věcí.

Jak a čím čistit nože u sekačky traktoru

Nože a šasi je nutné čistit mechanicky po každém sečení. Ideální je použít stlačený vzduch.

Jak se starat o traktor

U zahradního traktoru kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách. Podhuštěné gumy omezují přívod vzduchu, zhoršuje se sběr posekané trávy do koše a může docházet k ucpání tunelu. Po sezóně nechte traktor překontrolovat v odborném servisu, kde vám zkontrolují otáčky motoru, nabrousí nože a vymění olejový filtr. Ten je vhodné měnit při každé výměně oleje. První výměna oleje se doporučuje po 5 – 8 hodinách provozu, další po 25, 50 nebo 100 hodinách provozu, podle návodu k použití k danému stroji.

Nejprodávanější zahradní traktory

Stiga Estate 384

Stiga Estate 598W

Cub Cadet LR2 NR76

AL-KO Solo T 13-93.7 HD

Riwall PRO RLT 92 T

Hodnocení Průvodce výběrem zahradního traktoru

Ohodnoťe náš článek Průvodce výběrem zahradního traktoru. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Průvodce výběrem zahradního traktoru

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS