Ušetřete za vytápění správným seřízením plastových oken

Ušetřete za vytápění správným seřízením plastových oken

Hlavní výhodou plastových oken je, že během své dlouhé životnosti nevyžadují téměř žádnou údržbu. Aby vám vydržela co nejdéle a šetřila rodinný rozpočet, nesmíte ale zapomínat na několik základních věcí. Víte, že u oken se dá nastavit letní a zimní režim? Jak tedy seřídit plastová okna na zimu, aby neutrpěla zbytečné škody, a aby plnila svou funkci?

Nastavení oken na zimní režim

Každá okna jsou jiná, ale většina je konstruována obdobně. V oblasti rámů je kování, které je potřeba přenastavit pomocí imbusového klíče, velikosti č.4 na zimní režim.
Pomocí nastavení kování je možné okno mírně snižovat, zvedat a naklánět. Účelem celého seřízení je, aby rovnoměrně doléhalo v oblasti těsnění do okenního rámu, navíc s rovnoměrným a dostatečně silným přítlakem. Snadno si poradíte i sami, pokud si však nebudete vědět rady, zavolejte odborníka, který vaše okna seřídí. Mnoho výrobců moderních plastových oken deklaruje vysokou kvalitu a těsnost, proto u těchto produktů obvykle není nutné nic nastavovat.

Co dělat, když okna netěsní?

I u moderních plastových oken se můžete časem potýkat s opotřebovaným těsněním. Těsnění umístěné po obvodu křídel a rámů má zásadní vliv na jejich dobrou izolaci. To s věkem přirozeně ztrácí elasticitu, škodí mu také prach a časem může dovnitř profukovat chladný vzduch.
Chladný vzduch pronikající kolem těsnění je zodpovědný za největší díl tepelných ztrát a je jedno, zda máte trojskla nebo osmikomorový profil s perfektními izolačními parametry.
Poškozené těsnění vyměňte co nejdříve za nové odpovídací velikosti, tuhosti a tvaru. Domácí kutilové přistupují k ekonomičtějším variantám jako je izolační pěna, izolační proužky nebo speciální tmelící materiály. Skleněné tabule pak mohou izolovat folie k tomu určené.

Kvalitní zateplení a izolační omítka udrží teplo v domě

Nemalé náklady za energie ušetříte, pokud si necháte zateplit fasádu domu. Vyprodukované teplo se v obydlí lépe udrží. Pokud chcete zajistit úsporu energie v domácnosti a vyhnout se stavebním úpravám, ideálním řešením je aplikace termoaktivní stěrky. Jedná se o tepelně izolační omítku, kterou lze umístit jak uvnitř, tak vně nemovitosti.

Správné větrání

Při větrání v zimě neotvírejte okna pouze na ventilaci. Tento způsob větrání odvádí zbytečně teplo ven, v pokoji nedojde k úplné výměně vzduchu, vnitřní povrchy se ochlazují a dochází tak k výkyvům teploty. Nevhodné je také použití mikroventilace.
Optimální je větrat krátce a intenzivně, abyste zabránili usazování vlhkosti v interiéru a tvorbě plísní. Větrejte otevřenými okny dokořán a nechte vzduch proudit zhruba pět minut.

Hodnocení Ušetřete za vytápění správným seřízením plastových oken

Ohodnoťe náš článek Ušetřete za vytápění správným seřízením plastových oken. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Ušetřete za vytápění správným seřízením plastových oken

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS