Žebříček 10 nejprodávanějších ohřívačů vody

,
Žebříček 10 nejprodávanějších ohřívačů vody

Elektrický bojler pro ohřev teplé užitkové vody je snadno instalovatelný a účinný zdroj teplé vody v bytě nebo rodinném domě. Vybírat můžeme z klasických kapacitních bojlerů, nebo moderních průtokových ohřívačů vody, které vodu pravidelně ohřívají. Ty první zabírají díky velké nádrži o něco více místa, ale jsou levné a dají se zapojit do běžné elektrické zásuvky. Na druhé straně musí být pokud mají být účinné, připojeny k třífázové zásuvce. Jaký ohřívač vody zvolit závisí na počtu členů domácnosti, dostupném prostoru a parametrech elektroinstalace.

Co to vlastně bojler je a jak funguje?

Bojler má podobu tlakové nádoby. Může být umístěn nastojato, ale některé modely umožňují vertikální umístění. Důležitá je v tomto případě akumulace ohřáté vody. Ohřívací těleso je umístěno ve spodní části a ohřátá voda je odebírána z horní části bojleru.
Přítok studené vody je upraven tak, aby nedocházelo k míchání teplé a studené vody. Všechny typy bojlerů jsou vybaveny bezpečnostními prvky, mezi základní patří pojistný ventil. Tento ventil odvádí případný přetlak v případě, kdy dojde k poruše. Dalším důležitým prvkem je také čidlo, které je schopné samovolně zapínat nebo vypínat ohřev vody. U bojlerů můžete kromě elektrických a plynových narazit i na kombinované, které vždy používají v aktuální chvíli levnější způsob ohřevu.
Ohřívače vody se používají všude tam, kde není žádný kotel ústředního vytápění – např. dálkové nebo elektrické vytápění – nebo je instalován kotel, který ohřívá pouze vodu v radiátorech.

Někdy se můžete setkat s pojmem „bojler“ všech zásobníků teplé vody s výměníkem, také těch, které jsou instalovány s plynovými kotli. To však není příliš přesný termín, jelikož taková nádrž nemá vlastní zdroj tepla a je součástí plynové instalace. Elektrický bojler je jednoduše přišroubován ke zdi, připojen k vodě a elektřině je to zcela nezávislý zdroj teplé vody.

Jaký ohřívač vody vybrat? Kapacitní nebo průtokový?

Nejtradičnějším typem je elektrický bojler. Obvykle má podobu velkého zásobníku teplé vody s vnitřním elektrickým ohřívačem. Díky tepelné izolaci udrží teplou vodu po dlouhou dobu.
Po vyčerpání horké vody trvá přibližně 30 minut, než se znovu zahřeje, samozřejmě v závislosti na výkonu ohřívače a teplotě uvnitř. Kapacita nádrže by proto neměla být příliš malá, protože pak se bude zahřívat příliš často, ani příliš velká, protože pak bude doba ohřevu příliš dlouhá. Hlavní nevýhodou elektrického bojleru je jeho velikost a mírně estetický vzhled. Elektrický bojler je však stále oblíbeným řešením díky své jednoduchosti a také kvůli ceně.

Dalším řešením je průtokový ohřívač, který nemá nádrž, ale ohřívá vodu, která jim protéká. Vždy je napojen přímo ke konkrétnímu vedení teplé vody, např. ke kuchyňskému dřezu. Malé průtokové ohřívače bývají elektrické, ty větší jsou známé pod zažitým názvem „karma“ a využívají plyn. Moderní vícebodové průtokové ohřívače jsou však velmi zajímavou alternativou, například pro plynové kotle, protože mohou zajistit souběžné zásobování horkou vodou pro několik míst spotřeby současně, například do kuchyně a koupelny. Na druhou stranu nabízejí velmi vysokou účinnost – mohou být vybaveny ohřívači o výkonu 9 až 27 kW. Předpokládá se, že průtokový ohřívač pro dřez vyžaduje až 9 kW, 12 kW pro sprchu a 18 kW pro vanu. Díky elektronické regulaci teploty také zajišťují dobrý komfort používání. Je to velmi důležité, protože nemožnost řádné regulace může být na obtíž při používání.

Objem

Před koupí bojleru berte v úvahu spotřebu teplé vody v domácnosti. Počítejte však také s určitou rezervou. Není nutné vybírat ten největší model, protože ohřívat velký objem vody není z dlouhodobého hlediska ekonomické. Na druhou stranu v případě, že koupíte malý bojler, budete denně bojovat s nedostatkem teplé vody. Pro jednoho člověka až pár bude stačit 50–120 l, tři až čtyři lidé budou potřebovat 120–200 l, více členů domácnosti pak nad 200 l.

Spotřeba a hospodárnost

Při koupi se také zaměřte na energetický štítek, který musí ze zákona mít každý ohřívač. Většina spotřebičů spadá do kategorie „C“, především u vyšších objemů vám však nadstandardní energetická třída „B“ přinese významnou úsporu. Hospodárnost je dále zajištěna především kvalitní izolací. Zaměřte se na tloušťku pláště a izolace – oba tyto faktory mají velký vliv na tepelnou ztrátu a tím i spotřebu. Údaj o úrovni tepelných ztrát by měl být uveden v katalogu výrobce.

Nejprodávanější ohřívače vody podle Heureky

Dražice OKCE 125 1103108101

ARISTON VELIS EVO 100

Dražice OKCE 160 1106108101

DRAŽICE OKC 125

DRAŽICE OKCE 80

DRAŽICE OKC 160

ARISTON VELIS EVO 80

DRAŽICE BTO 5 IN

DRAŽICE OKCE 100

DRAŽICE OKCE 50

Hodnocení Žebříček 10 nejprodávanějších ohřívačů vody

Ohodnoťe náš článek Žebříček 10 nejprodávanějších ohřívačů vody. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 1,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Žebříček 10 nejprodávanějších ohřívačů vody

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS