.

Jak postavit zahradní krb, gril a udírnu v altánku

Přemýšlíte o stavbě krbu s grilem a udírnou ve vašem altánku a ještě jste nenašli inspiraci? Pokud jste aspoň trochu zruční, krásný krb s grilem a udírnou dokážete postavit sami, stejně tak jako pan Karel Kroček z Českého Těšína.
Než se pustíte do stavby zahradního grilu, stavbu pořádně promyslete. Je nutné, aby byl funkční a bezpečný, ale také by neměl narušovat vaši zahradu. Měl by se stát hezkým doplňkem zahrady a pergoly. Zvolte pro stavbu, takový materiál, který bude ladit s ostatními prvky na vašem pozemku.

Zkušenosti a rady

Karel Kroček z Českého Těšína se také pustil do stavby zahradního krbu. Zde jsou jeho zkušenosti a rydy.
„Máme zahradní altán a uvažovali jsme o krbu s udírnou. Určitou představu jsem měl, ale upřesnit mi ji pomohl až počítačový program, se kterým mě seznámil synovec. Podle nákresu jsem také spočítal, kolik budu potřebovat cihel: šamotových 2000, klenbových 50, tatranek na obložení 500 a cihel ve tvaru J 50.
Vytýčil jsem tvar základové desky, vyhloubil pro ni metrovou jámu, osadil ji bedněním a vylil betonem, do kterého jsem přidával kameny a železa. Po dokonalém zatvrdnutí jsem základovou desku potřel penetračním nátěrem a položil na ni vodě odolnou izolaci.
Základovou desku jsem vyzdíval řadu po řadě a spáry mezi cihlami jsem vymezoval plastovými křížky 1x1 cm.
Abych neušpinil pohledovou část, nezaléval jsem maltou přední spáry, ale pouze ty, které nebudou vidět. Pro spárování pohledových částí jsem použil prázdnou tubu od tmelu, naplnil jsem ji řidší maltou a pistolí jsem ji nanášel do spár.
Na ležící polystyren jsem rozprostřel cihly, tvar jsem obkreslil a vyřízl; tím vznikla šablona pro klenbu.
Bednění pro klenbu jsem připravil z několika polystyrenových desek a z černé lepenky. Klenby jsem postupně vyzdíval z obou stran a nahoru doprostřed jsem pak vložil šamotový klín.
Vstup do krbu jsem obezdil najednou a zatížil jsem ho po bocích, spodní vodorovnou část vstupu kulatí cihla tvaru J.
Topeniště udírny je asi 150 cm od udírny v levé části krbu, krb i udírna mají vlastní klapku pro tah kouře.
Komín je umístěn nad udírnou a do něho přes klapku je sveden i odvod kouře z krbu; fungují vzájemně.
Mrazuvzdornou dlažbou jsem pokryl všechny odkladní plochy. Součástí celého krbu jsou úložné prostory například na krbové nářadí, dřevo a podobně. Rákosové žaluzie výborně chrání oheň před větrem.“

Videozáznam postupu práce


Ohodnoťte článek o stavbě zahradního grilu v altánku

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS