Jak šetřit teplem doma, aneb několik rad které ušetří váš rozpočet

Počasí je chladné a nejen jedna domácnost už začala topit. Za teplo ročně zaplatíme ohromné částky, účet na konci topné sezóny může být nižší, stačí jen několik drobných opatření.

Ušetřit za teplo se dá mnoha způsoby

Stačí vědět, jak na to, a řídit se několika jednoduchými radami.
Vytápění s ohřevem vody tvoří až 90 procent roční spotřeby energií v domácnosti. Pokud uvažujete nad výměnou tepelného zdroje, věnujte výběru dostatek času. Výměnou starého kotle za nový kondenzační je možné ušetřit 15 až 30 procent nákladů za vytápění. Nemusíte se ale hned pouštět do výměny kotle, stačí pár drobností, abyste svůj účet za vytápění snížili.

Nepřetápějte

Snažte se nepřetápět. Regulujte topení tak, aby teplota v místnosti nekolísala a stále se pohybovala okolo zvolené hodnoty. Automatická regulace vám může uspořit pět až sedm procent nákladů, navíc když v místnosti snížíte teplotu o jeden stupeň, ušetříte pět až šest procent energie. Chodba a předsíň mohou být chladnější, stačí je vytápět zhruba na 17 až 19 °C. Stejně tak nepřetápějte ložnici v chladnějším pokoji se většině lidí spí lépe a je to zdravější pro organizmus.
Teplota v obývacím pokoji a kuchyni může být kolem 20 až 21°C. Když odcházíte z domova, topení nevypínejte. Stěny chladnou a na opětovné vyhřátí spotřebujete mnohem více energie.

Radiátory

Topné těleso by mělo mít kolem sebe prostor a nemělo by být zaprášené ani zakryté dekoracemi nebo nábytkem. Zejména je důležité umožnit volné proudění vzduchu ke spodní straně topného tělesa a nad ním ponechat volný prostor pro stoupající teplý vzduch. Pravidelně radiátory čistěte od prachu, nepoužívejte je jako sušičku prádla a nepřekrývejte závěsy. To vše snižuje jejich účinnost. Celkově tak můžete ušetřit 10 % tepla.
Samozřejmostí by mělo být odvzdušnění radiátorů ještě před topnou sezónou. Stačí jen povolit ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtékat voda. Jinak radiátory špatně topí a spotřeba se zvyšuje až o čtvrtinu. Zkontrolujte také ventily radiátorů, zda jsou funkční. Odšroubujte hlavici a vyzkoušejte, zda se tyčka vykukující z ventilu dá zatlačit několik milimetrů dovnitř a sama se vrátí zpět. Správně nastavené termoregulační hlavice udržují nastavenou teplotu a dovedou využít tepelné zisky.

Větrejte krátce, ale intenzivně

Větrání v zimě by mělo být krátké, ale intenzivní lepší je, když na chvilku otevřete okna dokořán a uděláte průvan, než aby byla třeba hodinu otevřená na ventilačku. Tím se totiž ochladí zdi, které byste museli vyhřívat znovu. Větrejte třikrát až čtyřikrát denně po dobu 5 až 10 minut. Vzduch se vymění, ale stěny se neochladí.
Pokud máte stará okna, pořiďte si alespoň kvalitní těsnění, kterým utěsníte spáry v oknech. Využívejte žaluzie nebo závěsy. Přes den je roztáhněte a nechte místnost vyhřát slunečními paprsky, na noc je zatahujte, ať zamezíte úniku energie.
Zkontrolujte i vstupní dveře, jestli pod nimi nebo kolem futer neuniká teplo a nevzniká průvan. Na spodní část dveří můžete instalovat izolační kartáč, který zamezí úniku tepla. Zavírejte dveře do chladnějších místností.

Podlaha

Máte-li instalované podlahové vytápění, zaměřte pozornost na správnou regulaci. Podlahové vytápění má velkou setrvačnost a vyžaduje zcela jiný přístup než vytápění topnými tělesy. Podlahové vytápění, může snížit náklady spojené s vytápěním až o 10 procent.

Ohodnoťte článek o šetření teplem

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS