.

Jak správně nabíjet mobil, aby baterie vydržela co nejdéle

Patříte k lidem, co nabíjejí telefon přes noc? A přesto baterie nevydrží dlouho nabitá? Nic horšího pro svůj telefon nemůžete udělat.
Častým důvodem krátké výdrže baterie je nesprávný způsob jakým jí nabíjíme. Správné nabíjení dokáže životnost baterie výrazně prodloužit.

Baterie v mobilních telefonech Li-Ion jsou chytré akumulátory, připojení k síti po celou noc jim příliš nevadí, samy se přestanou nabíjet, jakmile dosáhnou sta procent. Pokud chcete jejich životnost co nejvíce prodloužit, nabíjejte je raději přes den a častěji. Když necháváte v nabíječce telefon celou noc, ničíte jeho baterii, která se zbytečně přehřívá.
Baterie v telefonech jsou poměrně malé a tak mohou mít jen omezenou kapacitu. Za rychlé vybíjení baterie si můžeme částečně sami, tím jak telefony používáme. Neustálé posílání zpráv, kontrola e-mailů, sledování videí, poslech hudby, hraní her. Tyto činnosti způsobují, že se baterie v telefonu vybije dříve.

Baterie s obsahem niklu pozvolna nahradily baterie s lithiem. Baterie s lithiem se dělí na dva druhy, lithium-iontové (Li-Ion) a modernější lithium-polymerové (Li-Pol). Tyto akumulátory už netrpí efektem samovybíjení a značně se prodloužila také jejich životnost. V obou případech se jedná o takzvané chytré baterie, které mají zabudované senzory hlídající proces nabíjení.

Li-ion baterie nemusí být nabitá na maximum. Dokonce ani odborníci to nedoporučují. Je lepší mobily nedobíjet na 100%, protože vysoké napětí bateriím neprospívá a z dlouhodobého hlediska je poškozuje. Každým plným nabitím se totiž zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus.
Ideálníní je, když budete mobil nabíjet v kratších intervalech během dne a držet kapacitu baterie kolem 20 až 90 procent. Průběžné nabíjení baterii prospívá mnohem víc než dlouhé nabíjení po vybití. Při úplném vybití dochází k opotřebení akumulátoru dříve než při částečném nabíjení.

Používejte originální napájecí kabel a adaptér do zásuvky, nenabíjejte zařízení při příliš vysokých teplotách, doporučuje se telefon nabíjet při pokojové teplotě 20 – 25° C. Před nabíjením je dobré vytáhnout telefon z obalu. Bateriím mobilních telefonů nesvědčí ani opačný extrém teplot.

Ohodnoťte článek Jak správně nabíjet mobil, aby baterie vydržela co nejdéle

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (26 hlasování, průměr: 4,23 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS