.

Jak vybrat elektrokolo + srovnání 7 nejoblíbenějších

Jezdíte rádi na kole a po jízdě se cítíte zcela vyčerpaní? Dopřejte si pohodlný dopravní prostředek, který je rychlý, úsporný a pohodlný. S elektrickým kolem snadno ujedete větší vzdálenosti a nebudete se po jízdě cítit unaveni. Elektrokolo je příjemným společníkem na výletech či na cestách za každodenními povinnostmi.

Při výběru elektrokola zvažte typ, který je pro vaše využití nejlepší. Vybírejte podle náročnosti tras, hmotnosti, umístění motoru,baterie a dojezdu. Důležitým faktorem je také řešení ovládacího panelu. Součástí každého elektrokola je baterie a nabíječka. Při volbě elektrokola dbejte na rozdíly určené pro muže a těmi pro ženy. Liší se především v provedení rámu a desénových prvcích.

V současné době rozlišujeme čtyři druhy elektrokol (dle typu cest, na něž jsou určeny.) Liší se hmotností a obtížností manipulace.

Typy elektrokol:

Elektrokolo městské – je určeno pouze pro městské ulice. Má menší pevnost materiálu. Výhodou je jeho nízká hmotnost, snadná ovladatelnost, ochranný kryt řetězu a osvětlení.

Elektrokolo skládací – výhodou u skládacího elektrokola je skladnost a snadné přenášení. Není vhodné na delší tratě a má vyšší hmotnost.

Elektrokolo horské – vyznačuje se velkou odolností, volbou rychlostí a pomocnými mechanismi. Nevýhodou je vysoká cena a velká hmotnost.

Elektrokolo krosové – je dostatečně odolné a má univerzální použití. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Pohodlí při jízdě ovlivňuje velikost rámu. Určuje se jako vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky. Např. při výšce 170-185 cm by měla být výška rámu do 52cm.

Velikost kola určuje výška postavy. Například pro postavu vysokou 170 -180cm je vhodná velikost 19″.  Velikostí kola se rozumí délka sedlové trubky – vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky.

Umístění motoru u elektrokol – motor umístěný v zadním kole dosahuje výkon okolo 250W, je dostačující pro klasický městský provoz. Středový motor má optimální rozložení energie, nejvyšší efektivitu a dojezd. Tento typ pohonu mají dražší horská elektrokola, která jsou náročná na výkon.

Baterie – oblíbené a nejvíce používané jsou lithiové baterie, pro svůj poměr ceny, hmotnosti a kapacity. Akumulátor je srdce elektrokola, ovlivňuje dojezd, celkovou funkčnost a ovladatelnost elektrokola.. Může být umístěný na třech místech, na nosiči, rámu nebo sedlové trubce. Nosičová baterie se používá především u městských kol, kde se předpokládá využití nosiče. Baterie váží kolem 2,5kg,  je s ní velice snadná manipulace. Nejoptimálnější umístění má rámová baterie, která je umístěna místo lahve na pití. Vykazuje tak ideální poměr vyvážení hmotnosti, oproti baterii umístěné na nosiči nenarušuje těžiště elektrokola. Baterie na sedlové trubce se nejčastěji používá na elektrokolech městského typu a skládacích elektrokolech. Jízdní vlastnosti jsou lepší, kolo se snadněji ovládá oproti kolu s nosičovou baterií.

Nejčastěji zmiňovaným parametrem je dojezd. S tím souvisí konstrukce kola, terén a styl jízdy. Maximální vzdálenost na jedno nabití se pohybuje v rozmezí 30-200 km. Městská kola se pohybují v nižším rozmezí, zatímco horská a krosová elektrokola umožňují ujet větší vzdálenost.

Důležitý je také  ovládací panel, který informuje o stavu baterie a o úrovni dopomoci ze strany elektromotoru. Obvykle je možné volit ze 3-5 nastavení činnosti motoru. Poskytuje informace o ujetých kilometrech případně době jízdy.

Kvalitní  elektrokolo můžete pořídit v ceně již nad 25.000 Kč, poté záleží na vašich nárocích a požadavcích na techniku a výbavu kola.

Srovnání oblíbených elektrokol

NázevCena odTyp kolaUrčeníVýrobceModelový rokDojezdUmístění baterieUmístění motoru

Leader Fox Altar 2017
31 900 Kč

Porovnat
horskápánskáLeader Fox2017110 kmrámová bateriestředový elektromotor BAFANG

Crussis e-City 1.7 2018
22 890 Kč

Porovnat
městskádámskáCrussis2018110 kmNosičová bateriena zadním kole

Leader fox BEND 2017
31 189 Kč

Porovnat
krosovápánskáLeader Fox2017110 kmrámová bateriestředový motor Bafang Max drive

Mongoose Guide Sport 2018
20 999 Kč

Porovnat
--Mongoose2018---

Lectron Voyager RX 2018
29 900 Kč

Porovnat
--Lectron2018---

Leader FOX SWAN 2017
27 900 Kč

Porovnat
horská-Leader Fox2017110 kmrámová baterieelektromotor v zadním kole

HAIBIKE SDURO HardNine 4.0 2017
45 989 Kč

Porovnat
horskápánskáHaibike2017120 kmrámová baterieStředový elektromotor

Ohodnoťte článek o elektrokolech

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 3,50 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS