.

Jak vybrat myš k počítači +srovnání 8 modelů

Sháníte novou myš k počítači? Pokusíme se vám poradit na co se při výběru myši zaměřit.
Na trhu existuje velká nabídka myší a může být těžké se v nich vyznat. Vybírat lze z kabelové, bezdrátové, herní, nebo vertikální varianty. Ujasněte si jestli budete myš používat ke klasickému stolnímu počítači nebo k notebooku, jestli budete myš používat pro práci doma či v kanceláři, nebo pro zábavu při hraní počítačových her.

Při výběru myši se jako první zaměřte na tvar a velikost. Myš vám musí padnout do dlaně. Většina modelů je určena pro praváky, ale v nabídce existují i myši pro leváky, nebo symetrické myši, které lze držet v pravé i levé ruce. Vyhněte se designovým výstřelkům, elegantní stylová myš nemusí poskytovat oporu pro ruku, tudíž není vhodná pro dlouhodobé používání.

Drátová nebo bezdrátová myš?

Drátová myš se dá pořídit za nízkou cenu, další předností je její reakční doba a spolehlivější připojení. Signál mezi počítačem a myší se přenáší kabelem. Drátové myši jsou ideální pro hráče her. Nevýhodou je překážející kabel.
Bezdrátové myši neomezují pohyb kabelem, mají větší odezvu a jsou napájeny bateriemi. Jsou vhodné spíše k notebooku. Signál se do bezdrátových myší přenáší dvěma způsoby. První variantou je USB přijímač, který vám v PC zabere jeden USB port. Dosah mají přibližně 2 metry. Mají menší odezvu než Bluetooth myši.

Myši fungující pomocí bluetooth technologie dokážou přenášet signál i na vzdálenost okolo 10 metrů. Lze je připojit pouze k PC, který je touto technologií také vybavený. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Herní myši můžete použít i při běžné práci na počítači. Jejich výhodou jsou doplňková tlačítka, která vám pomohou s vkládáním textů nebo jinými úkony které děláte neustále. Mají dobré kluzné vlastnosti a přesné snímače. Mívají robustnější stavbu a konstrukci, výraznou klenbu pro úchop, tlačítka jsou stavěná na hrubší zacházení. Díky pogumovanému povrchu se v ruce dobře drží a nekloužou. Nevýhodou může být design některé modely jsou doplněny o pestrobarevné světelné efekty.

Pokud máte počítač i notebook a váháte zda si koupit malou či velkou myš, kupte si obě. Kvalitní myši se dají koupit už za pár stovek. Když pojedete na cesty využijete malou bezdrátovou myš, která není těžká a dá se snadno přenášet, využijete jí snadno i na menším prostoru. Pokud bude mít podporou Bluetooth, ušetříte i cenný port na notebooku.
Naopak při každodenní práci na počítači se hodí velká pohodlná myš, která vám zpříjemní práci a nebude vás bolet ruka.
S jednou myší lze ovládat i více přístrojů najednou. Nové řešení umožňuje práci až na třech zařízeních současně. Kurzor přejíždí plynule z jednoho monitoru na druhý a můžete kopírovat stránky a to skrze univerzální USB přijímač Unifying anebo Bluetooth. Nabízejí funkce navíc, mají skvělou ergonomii. Jejich pořizovací cena je dost vysoká.
Vertikální myši, mají atypický vzhled, jejich výhodou je přirozenější pohyb ruky. Ruka je otočena směrem vzhůru, nikoliv ve vodorovné poloze, tím se snižuje tlak vyvíjený na předloktí a zápěstí. Pomáhají v prevenci proti syndromu karpálního tunelu. Obecně se doporučují pro všechny, kteří na počítači pracují každý den 6 a více hodin.

Důležitý parametr, který je potřeba vzít v úvahu je DPI. Označení DPI vyjadřuje míru citlivosti a plochy, kterou myš dokáže pod sebou snímat. Standardní citlivost je okolo 1000 DPI. Ideální jsou modely, které umožňují nastavení DPI, protože každá činnost má na DPI jiné nároky. Herní myši často umožňují přepínaní DPI pomocí tlačítka. Počítačové myši s označením 4 000 DPI mají vysokou citlivost a usnadní vám práci na počítači.
Kolečko na počítačové myši může mít funkci naklápění do stran, umožňuje posouvat obrazem i vodorovně. Umožní rychle procházet dlouhé dokumenty.

Srovnání jednotlivých modelů myší k počítači

NázevCena odHodnoceníTyp snímáníPřenos signáluPočet tlačítekOptické rozlišení

A4Tech Bloody V8M Core 2
388 Kč

Podrobnosti
123 recenzí-kabelové8 tlačítek3200 dpi

Gigabyte M6980X GM-M6980X
430 Kč

Podrobnosti
18 recenzílaserovékabelové6 tlačítek6000 dpi

Defender Safari MM-675 52677
226 Kč

Podrobnosti
15 recenzí-bezdrátové-1600 dpi

Gigabyte AIRE M60 GM-AIRE M60
583 Kč

Podrobnosti
15 recenzílaserovébezdrátové7 tlačítek-

Razer DeathAdder Elite RZ01-02010100-R3G1
1 499 Kč

Podrobnosti
19 recenzílaserovékabelové7 tlačítek6000 dpi

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2
350 Kč

Podrobnosti
220 recenzíoptickékabelové7 tlačítek3200 dpi

Tracer Flipper TRAMYS44214
309 Kč

Podrobnosti
61 recenzíoptickébezdrátové6 tlačítek1600 dpi

Defender Accura MM-935 52936
119 Kč

Podrobnosti
1 recenze-bezdrátové-

Ohodnoťte článek o myši k počítači

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS