Jak vybrat ventilátor a srovnání oblíbených ventilátorů

V parních letních dnech hledáme způsob jak se ochladit. Pokud je venku vedro, že pravidelná výměna vzduchu větráním není platná, je třeba si pomoci jinak. K tomu výborně poslouží ventilátory. Oproti klimatizaci jsou o hodně levnější a šetrnější vůči vašemu zdraví.
Základní rozdíly ventilátorů jsou především v prostorovém umístění, výkonu, ale také v ceně.

Podívejte se, podle jakých parametrů ventilátor vybírat.

Zvažte, zda budete chtít ventilátor používat pravidelně nebo pouze občasně. Při pravidelném používání se hodí stropní ventilátor. Pokud budete používat ventilátor jen občas je vhodný řešením vybírat mezi stolním nebo stojanovým ventilátorem.

Druhy ventilátorů

Dnešní trh nabízí několik druhů ventilátorů. Stolní, stojanové, sloupové, stropní, podlahové, nástěnné a USB ventilátory.
Stolní ventilátory patří k nejlevnějším ventilátorům na trhu. Mají menší velikost, takže se dají snadno umístit na stůl do vaší blízkosti. Jsou ideálním řešením pro ochlazení malého prostoru Mají menší průměr hlavice 25cm a nižší hlučnost.
Stojanové ventilátory mají podobný vzhled jako stolní ventilátory, mají vyšší nohu a umisťují se na zem. Průměr hlavice stojanových ventilátorů bývá kolem 40 cm. Při nákupu se zaměřte na dostatečnou stabilitu ventilátoru.
Sloupové ventilátory mají tvar sloupu s mřížkou. Hodí se spíš do menších místností. Mají o něco nižší výkon. Ventilovaný vzduch proudí jen u země a jeho výměna nebývá tolik intenzivní.
Stropní ventilátor je pevně usazen ke stropu, často je v něm zabudované i osvětlení. Stropní ventilátory lze používat i v zimě. Mají speciální zimní provoz, přitahují studený vzduch od spodu a teplý vzduch naopak rozvádí dolů. Rozproudí tak vzduch i ve větších místnostech díky otáčivé hlavě a nastavitelné rychlosti. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Podlahové ventilátory jsou opakem stropních ventilátorů. Nabízí směrování proudícího vzduchu a vyznačují se vyšším výkonem. Je nutné s nimi počítat už u samotné výstavby objektu.
Nástěnné ventilátory jsou určeny pro odsávání vzduchu. Využívají se v místnostech, které lze těžko odvětrávat. Hlavními výhodami nástěnných ventilátorů jsou jejich malé rozměry, elegantní design a dokonalý systém odvětrávání místností.
USB ventilátory, umisťují se do blízkosti počítače, kvůli propojení konektoru USB. Mají klipsový držák pro snadné uchycení například na hraně stolu, nebo lampičce. Nemají moc velký výkon, přesto příjemně osvěží.

Zásadním kritériem pro výběr ventilátoru je objem místnosti v níž bude užíván. Aby ventilátor efektně vyměňoval vzduch, řiďte se počtem výměn vzduchu v místnosti za hodinu. Spočítejte si objem místnosti, stačí vynásobit délku, šířku a výšku. Ten vám bude dobrý k tomu, abyste zjistili, jak výkonný ventilátor zakoupit. Následně zjištěný objem vynásobte požadovaným počtem výměn vzduchu, čímž zjistíte, jaký výkon by měl daný ventilátor mít.
– Koeficient pro obytné prostory je 1 – 2 výměny za hodinu
– Koeficient pro koupelny je 5 – 8 výměn za hodinu
– Koeficient pro kanceláře je 5 – 9 výměn za hodinu
– Koeficient pro kuchyně je 6 – 10 výměn za hodinu

Nejlevnější plastové ventilátory mají většinou jen jednu rychlost. Vybírejte ventilátory s větším počtem rychlostí. Pomocí regulovatelnosti otáček dosáhnete vyššího či nižšího chladícího efektu. Za základ se považují tři rychlosti. V nabídce jsou i plně regulované ventilátory s více než osmi rychlostmi. Komfortní užívání umožňují také moderní ventilátory na dálkové ovládání. Některé modely jsou vybaveny také LCD displejem s inverzním podsvícením.

Zaměřte se také na hlučnost ventilátoru. Průměrná hlučnost ventilace se pohybuje okolo 39 dB. Střední hlučnost se považuje od 30 do 50 dB.
Příkon je energie, která je při provozu ventilátoru odebírána z elektrické sítě. Čím vyšší příkon bude, tím vyšší bude spotřeba. Příkon často souvisí jak výkonný je ventilátor. Příkon se může pohybovat od 15 W do více, jak 70 W za hodinu provozu.

Nezapomínejte také na bezpečnost. Všechny moderní ventilátory jsou opatřeny kovovou mřížkou, která brání kontaktu s rotujícími lištami. Ne u všech je však tato mřížka dostatečně kvalitní, měla by být dostatečně pevná a nikde by neměla být otevřená. Některé kvalitní ventilátory jsou vybaveny funkcí automatického vypnutí při doteku na mřížku. Oka v mřížce by měla být co nejmenší, aby dítě skrze ní neprostrčilo prst. Vybírejte dostatečně stabilní ventilátory, některé mohou být vybaveny i protiskluzovými prvky.

Ventilátory a užitečné funkce navíc

Dálkové ovládání, zaručí vám komfort užívání. LCD displej, zobrazuje informace o stavu ventilátoru. Přírodní vítr, mění se rychlost přicházejícího chladivého vzduchu pozvolnou změnou otáček. Noční režim, jemné pozvolné ochlazování vzduchem v noci. Ionizace, vytváří svěží vzduch a přispívá k lepšímu interiérovému prostředí. Oscilace, možnost vertikálního a horizontálního natáčení ventilátoru.

Srovnání oblíbených ventilátory

[table id=46 /]

Ohodnoťte článek o ventilátorech

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS