.

Jak vybrat změkčovač vody

Máte v domácnosti tvrdou vodu? Usazuje se vám vodní kámen na dně rychlovarné konvice, ucpávají se trysky ve sprše, rozpouští se špatně prací prostředky? To vše způsobuje tvrdá voda a vodní kámen. Začněte používat změkčovač vody.

Velice praktické jsou změkčovače vody, které se instalují na přívod vody do domu. Kvalitnější voda je pak k dispozici kdekoliv v celém objektu. Přístroj odstraní ionty vápníku a hořčíku, a nahradí je ionty sodíku. Takto změkčená voda má zachovány všechny přirozené vlastnosti a zůstává zdravotně nezávadná a pitná. Výběr ideálního změkčovače vody do rodinného domu však závisí zejména na počtu osob žijících v domácnosti a tvrdosti vstupní vody. V menších rodinných domech se doporučuje použít zařízení s objemem katexu 15 až 20 litrů, u vícegeneračních domů je potřeba přístroj s vyšší litráží pryskyřice.

Změkčovače vody do bytu představují bezúdržbové zařízení na změkčení tvrdé vody a permanentní odstranění vodního kamene. Díky svým kompaktnějším rozměrům jsou tyto přístroje ideální i pro omezené bytové prostory. Nejčastěji používanými změkčovači vody do bytu jsou přístroje, které pracují na fyzikálním principu, případně solankové změkčovače vody s označením Slim v zúženém designu.
Hodnotu tvrdosti vstupní vody zjistíte prostřednictvím rozboru vody v akreditované laboratoři nebo společnosti, která se zabývá úpravou vody. Případně si můžete zakoupit sadu pro měření tvrdosti vody (německé kapky) a zjistit tak jednoduše tvrdost vaší vody.

Katexové změkčovače vody – změkčení vody zajišťuje katexová pryskyřice uvnitř zařízení zachycující kationty vápníku Ca2+ a hořčíku Mg2+, které jsou následně nahrazeny neškodnými ionty sodíku Na+. Po nasycení je nutná regenerace směsi, která probíhá prostřednictvím solného roztoku. Proces regenerace je díky řídící hlavici plnoautomatický a údržbu zařízení představuje pouze pravidelné dosypávání tabletované soli. Katexová pryskyřice má životnost až 10 let a není třeba ji doplňovat.

Katalitické změkčovače – zabraňují usazování , tvorby vodního kamene. Nesnižují tvrdost vody a minerály z vody neodstraňují. Výstupní tvrdost vody je stejná jako vstupní a účinnost zařízení je pouze pozorovatelná – nevytváří se vodní kámen, případně jsou vyplavovány již vzniklé usazeniny. Tvrdé minerály jsou přeměněny na mikro-krystalky, které nejsou schopny vázat se na povrchy. Přesto, že ve vodě tyto látky zůstávají, procházejí vodovodním systémem, ale neusazují se v něm. Vodní kámen nevzniká ani na spotřebičích, topných či dalších zařízeních v domácnosti.

Polyfosfátové filtry – směs uvnitř filtru se ve vodě pomalu rozpouští, váže ionty vápníku. Díky tomu zabraňuje tvorbě vodního kamene a dokáže odstranit i již vzniklé usazeniny vodního kamene. Filtry se využívají při změkčení užitkové vody, jako filtry pro pračky a sprchy. Při uvolňování krystalického polyfosfátu se do vody dostávají polyfosfáty, které nejsou vhodné k pití. Proto se taková úprava vody nedoporučuje na pitné vody.

Odběr elektrické energie změkčovačů vody je minimální a slouží pouze k pohonu řídící jednotky.
Důležitá je i předfiltrace mechanická, případně uhlíková, která ochrání změkčovač vody před sedimenty jako je, písek, rez, úlomky potrubí atd..či jinými nečistotami a zaručí jeho bezproblémové fungování.
Pokud nechcete řešit změkčení vody komplexně, ale jen na myčku či pračku, můžete si vybrat z nabídky menších změkčovačů vody, které se umísťují přímo před spotřebič. Speciální směs uvnitř filtrů chrání spotřebiče před zanesením vodním kamenem, tím prodlužují jejich životnost a vy budete mít dokonale vyprané prádlo a dokonale čisté nádobí.

Ohodnoťte článek jak vybrat změkčovač vody

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS