Kam s vánočním stromečkem po Vánocích? Do popelnic nepatří!

,
Kam s vánočním stromečkem po Vánocích? Do popelnic nepatří!

Vánoce jsou za námi a řadu domácností čeká likvidace vánočních stromků. Kdo má umělý vánoční stromek jednoduše ho zabalí do krabice na příští rok. Pokud jste se rozhodli pro živý, při vyhazování stromku je třeba dbát na to, že nepatří do kontejnerů na směsný odpad. Existují mnohem užitečnější způsoby, jak stromek po svátcích šetrně zlikvidovat.

V České republice je roční spotřeba živých stromků 1,2 milionů kusů. Každoročním tříděním odpadu se podaří zachránit cca 2,2 milionu stromů.

Likvidace vánoční stromku

Nejekologičtější variantou likvidace vánoční stromku po jeho důkladném odstrojení je jeho seštěpkování a použití štěpky do kompostu. Můžete ho také nechat vyschnout a použít na topení.
Pokud tuto možnost nemáte, lze stromky volně odložit vedle kontejnerů na směsný odpad. Rozhodně stromky nevyhazujte přímo do nádob na směsný odpad, snížíte tak kapacitu jejich obsahu.
Pokud máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich.
Popelnice umístěná za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Ani pokud popelnici pravidelně přistavujete před objekt ke svozu se tento stav nemění. Stromky byste vedle takových nádob dávat neměli.
Stromek také můžete sami odvézt do sběrného dvora.
Některá obchodní centra, která vánoční stromečky prodávají, přijímají použité vánoční stromky zpět, někteří za vrácený stromeček dokonce vrací část peněz.

Co se stane s vánočními stromky odloženými u popelnic a kontejnerů?

Městské služby každoročně zajišťují svoz odložených vánočních stromečků, většinou až do konce února. Vyhozené stromky obvykle končí v kompostárnách, kde se zpracují na dřevní štěpku nebo ve spalovnách, kde jsou energeticky využity.

Nedoporučuje se odnášet vysloužilé vánoční stromky do lesa, může se stát, že omylem zapomenete na háčky, které představují hrozbu pro divokou zvěř.

V některých městech uvítají vánoční stromky zoologické zahrady. Předem se však informujte, zda vámi vybraná Zoo vánoční stromky přijímá. Stromek musí být vždy důkladně očištěný od všech ozdob, háčků a jejich pozůstatků.

Kam s vysloužilým umělým stromkem?

I umělé vánoční stromky časem doslouží a je nutné je zlikvidovat. Umělý stromek je nejlepší odvézt do sběrného dvora. Rozhodně ho neházejte do kontejneru – a to ani do toho žlutého na plast.

Stromky v květináči

V posledních letech je trendem pořizovat si vánoční stromky v květináči. Po Vánocích stromek přivykněte na chlad a dejte ho na původní místo, kde přečká do příštích Vánoc, nebo ho na jaře můžete zasadit na zahradu.

Hodnocení Kam s vánočním stromečkem po Vánocích? Do popelnic nepatří!

Ohodnoťe náš článek Kam s vánočním stromečkem po Vánocích? Do popelnic nepatří!. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Kam s vánočním stromečkem po Vánocích? Do popelnic nepatří!

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS