.

Kuchyňský robot – pracovitý pomocník v kuchyni. Jak je ale vybrat?

Uvažujete o koupi kuchyňského robota? Před výběrem nového spotřebiče do vaší kuchyně si rozmyslete, co budete od robota požadovat, které funkce jsou pro vás prioritou, a které naopak nevyužijete vůbec. V základní variantě dokáže robot šlehat, hníst a mixovat, krájet, u těch lépe vybavených i sekat, mlít nebo vyrobit dětskou výživu, džus či smoothie. Zvolte robot, který si poradí s co možná největším počtem kuchyňských prací , nemusíte pak později pořizovat další přístroje pro jednotlivé úkony.

Na co se při výběru zaměřit.

Při výběru kuchyňského elektrického robota se řiďte materiálem ze kterého je vyroben. Lepší je celokovový, tedy kovová základna, se skleněnou nebo kovovou nádobou, než plastová základna. Nože by měly být vyrobeny z nerezové oceli. V sortimentu najdete dva typy konstrukce kuchyňských robotů. S pohonem zespodu, kdy nádobu se surovinami ze shora nasunete na nadstavec a robot je připraven k použití. Tato konstrukce ale ubírá místo přímo v nádobě a hůře se myje. Druhý, více frekventovaný typ využívá k pohonu vlastností sklopeného ramene, které je využíváno také jako nadstavec pro různé doplňky, mlýnky, apod.

Příkon

Čím je příkon vyšší, tím výkonnější robot je a tím obtížnější úkoly zvládne. Robot s příkonem okolo 500 W rozhodně nezvládne všechno to, co od něj očekáváte. Takové roboty zvládnou ušlehat šlehačku, ale rozhodně nebudou stačit na hnětení těsta a další náročné úkony. Robot okolo 1 000 W toho zvládne mnohem více a bude vám dobrým pomocníkem, snadno s nimi uhnětete i tužší těsto. Naprostou špičkou je ten, který má příkon 1 400 W. Takové roboty se doporučují i pro každodenní profesionální použití.
Pokud chcete připravovat těsto, přečtěte si v návodu kolik množství těsta je robot schopen zpracovat. V návodu výrobce uvádí, jakou maximální dobu může robot pracovat, nebo uvádí limitující počet dávek těsta, které je možné zpracovat těsně za sebou. Pokud vám ale nedělá problém zainvestovat více peněz, váš robot může být vybaven také senzorem, který sám rozpozná zaplnění nádoby a podle toho určí potřebný výkon i rychlost hnětení.

Nástavce a příslušenství

Základním vybavením každého multifunkčního kuchyňského robota jsou metle na šlehání a hnětení a nože na krájení a strouhání. Mnoho kuchyňských robotů nemá v základní výbavě nástavce na strouhání zeleniny a mletí masa. Proto je dobré si zjistit, zda je možné je později dokoupit. Důležité je si zjistit, zda se je možné koupit náhradní díly, pro případ, že se nějaký z nástavců rozbije.

Základní vybavení

Šlehací (balonová) metla – ušlehá bílky v nadýchaný sníh, smetanu v tuhou šlehačku, připraví hladký krém, skvělou majonézu i nadýchané těsto na piškot.
Míchací metla – spojí jakékoliv ingredience. Je vhodná pro míchání hustších hmot.
Hnětací hák – používá se k hnětení a pro přípravu těžkých a hutných těst, jako například chlebových těst, těst na pizzu.

Rozšířené vybavení robotů

Nástavec na krájení a strouhání zeleniny – Nástavec je vybaven několika diskovými struhadly na krájení brambor, zeleniny atd.
Mixér – Pro přípravu koktejlů, smoothie.
Při výběru si předem ověřte, zda k vámi vybranému typu kuchyňského robota výrobce umožňuje dokoupit další nástavce. Někteří výrobci nabízejí širokou škálu dalšího příslušenství, například. Mlýnek na maso, lis na ovoce, nástavec na krájení kostiček, nástavec na těstoviny, nástavec na výrobu zmrzliny, mlýnek na obiloviny, luštěniny a rýži, mlýnek na mák, mlýnek na kávu, bylinky a koření, tvořítka na cukroví.
Nevýhodou různého příslušenství je spousta skulinek a žlábků, které je potřeba důkladně vyčistit. Výhodné je, pokud můžete jednotlivé části umývat v myčce Před koupí robota si ověřte, zda můžete příslušenství mýt v myčce. Většina tuto možnost má, ale stále ještě se na trhu najdou takové, které mají do myčky vstup zakázán.

Funkce

Funkce, které by měl kuchyňský robot měl mít je pojistka proti přehřátí. Nemusíte se bát, že motor přehřejete, a tím pádem ho rozbijete. Pojistka proti spuštění – zabrání spuštění kuchyňského robota, pokud není správně sestaven.

Objem mísy

Obecně platí, že čím více je členů v domácnosti, tím větší množství surovin budete najednou připravovat a tím větší objem nádoby budete potřebovat. Pokud bude mísa příliš malá, budete muset postup několikrát opakovat, bude vás to jen zdržovat. Objemy mís se pohybují od 0, 3 do 6, 7 litrů. Pro tříčlennou rodinu stačí mísa s objemem 3 litry, pokud je vás v domácnosti víc, raději si pořiďte robot s větší mísou.
Při výběru přístroje mějte také na paměti jeho rozměry a dispozice vaší kuchyně. Některé roboty zaberou na pracovní desce kuchyňské linky málo místa, jiné pro sebe spotřebují hodně prostoru.

Ruční šlehač

Má snadné ovládání, Ideální na šlehání a hnětení těsta. Připraví třená a hnětená těsta do cca 1, 5 kg. Méně praktický mixovací nástavec.

Tyčový mixér

Vhodný doplněk ke kuchyňskému robotu. Hodí se na mixování, sekání a drcení. Snadno se čistí, je rychlý a jednoduchý. Zvládnete s ním připravit polévky, dětské příkrmy, majonézu. Se šlehací metlou připraví sníh nebo šlehačku. S nástavcem sekání ořechů, cibule, bylinek, sýra.

Top kuchyňské roboty

5 oblíbených robotů – srovnání

Ohodnoťte článek o kuchyňských robotech

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 3,50 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS