Ochraňte okurky i rajčata před plísní. Pomůže vám mléko

,
Ochraňte okurky i rajčata před plísní. Pomůže vám mléko

Okurky a rajčata patří mezi oblíbenou zeleninu, skvěle chutnají a hodí se jako příloha či doplněk k řadě pokrmů. Obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Pokud o ně budete na zahrádce dobře pečovat a během růstu jim dáte ty správné živiny, budete mít okurek a rajčat přímo na rozdávání.

Okurky jsou zdrojem antioxidantů, zlepšují trávení, pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi, podporují zdraví jater i žaludku, snižují vývoj kvasinkových infekcí, pomáhají při prevenci zácpy, jsou skvělým doplňkem při hubnutí.
Rajčata mají hodně vitaminu C, B a E, provitaminů A. Karoten, lutein, zeaxanthin a lykopen. Svými vitaminy a antioxidanty nás chrání před pestrou škálou civilizačních i infekčních chorob. Díky lykopenu se snižuje hladina krevních tuků včetně cholesterolu, chrání nás před arteriosklerózou a tím před vznikem nemocí srdce a cév. Lutein a zeaxanthin mají pozitivní vliv na oči.

Na bohatou úrodu použijte skvělý trik

Je několik ověřených triků, které můžete aplikovat při pěstování okurek a rajčat, aby od začátku sazenice prospívaly. Podpořte úrodu jednoduše tím, že od začátku budete své sazeničky hnojit těmi správnými prostředky, jde to i bez chemie. Využijete mléko. Mléko obsahuje mnoho živin a sazenicím neuvěřitelně prospívá. Navíc je to levnější varianta než klasické hnojivo.

Co budete potřebovat?

1 litr mléka, 10 litrů vody (nejlépe dešťové), doporučuje se přidat i 25 kapek jodu, který zajistí lepší obranyschopnost i prosperitu rostlin.

V jakém poměru zálivku namíchat?

Mléko by mělo být čerstvé a nejlépe v biokvalitě. Pasterizované z obchodu vám zdaleka tak dobrou službu neudělá. Část drahocenných živin a enzymů během tohoto procesu ztratilo.
Když máte směs hotovou, každé sazenici nalijte jednu velkou sklenici tohoto roztoku. Roztokem zalévejte pouze večer, sluneční paprsky by mohly listy popálit. Hnojení opakujte každých 14 dní. Jakmile se rostliny rozrostou, zvyšte dávku. Místo jedné sklenice hnojte dvěma.

Jak na plíseň na okurkách a rajčatech?

Občas se však stává, že naše rostliny napadá celá řada škůdců i chorob.
Není nic horšího, než když se na pěstovaných okurkách a rajčatech objeví plíseň.
Plíseň okurková se projevuje žlutými skvrnami na listech. Šíří se vzduchem a rostlinu napadá, když na listech delší dobu ulpívají kapky vody. Zpočátku se udělají na listech žlutozelené skvrny ohraničené listovými žilkami. Plíseň se rychle šíří a spodní strana je postupně plná šedofialového podhoubí. Listy okurek začnou během několika dní hnědnout a rostliny postupně odumírají. Kromě okurek napadá plíseň také melouny nebo dýně.
Plíseň rajčatová se projevuje hnědými skvrnami na listech, stoncích a plodech rajčat. Napadené listy rychle hnědnou a odumírají. V konečném stádiu se plíseň rozšíří i na plody.
Postřiků proti plísni se v obchodech nachází nepřeberné množství. Plody mohou část chemických postřiků vstřebat, a ty pak nejsou tak zdravé. Možná vás to překvapí, ale na plísně funguje obyčejné mléko.
Postřik z mléka není žádná novinka, poprvé o něm informovali kanadští vědci už před padesáti lety. Stal se z něj doslova hit. Fungoval totiž mnohem lépe než fungicidy z obchodu.

Postřik na okurky

V případě prevence smíchejte směs v poměru 30 % mléka ku 70 % vody. Pokud se vám plíseň na okurkách objevila, smíchejte vodu a mléko v poměru 60:40. Nezáleží, zda použijete mléko odstředěné, nebo plnotučné, okurky ochrání specifický protein, který mléko obsahuje, nikoli tuk. Protein na listech vytvoří ochrannou vrstvu před plísní. Listy stříkejte 1x za 8 až deset dní večer. Tento postřik funguje o dost líp než kupované fungicidy. Stačí ho pravidelně používat a budete sklízet velké množství okurek, které nebudou mít hořkou chuť.

Postřik na rajčata

I zde vám bude stačit smíchat mléko s vodou. Mléko zřeďte v poměru 1:2 s vodou a přelijte do rozprašovače. Roztok aplikujte na rostlinu, kde se objevila plíseň. Mléko vznik plísně zastaví a zároveň působí jako prevence. Roztok nastříkejte i na listy rostliny, které jsou vystaveny slunečnímu záření, mléko působí i jako desinfekce. Rostliny takto ošetřujte jednou za deset dní.
Někdy se objeví plíseň i na květech rajčat, to může být důsledkem nedostatku vápníku v půdě. Kromě postřiku z mléka můžete směsí i zalévat. Na zálivku smíchejte s vodou v poměru 1:1 do půdy se tak dostane mnohem více vápníku.

Hodnocení Ochraňte okurky i rajčata před plísní. Pomůže vám mléko

Ohodnoťe náš článek Ochraňte okurky i rajčata před plísní. Pomůže vám mléko. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (9 hlasování, průměr: 3,78 z 5)
Loading...

Podobné články k Ochraňte okurky i rajčata před plísní. Pomůže vám mléko

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS