.

Test tyčových vysavačů 2019 a návod na co se zaměřit při výběru

Tyčové vysavače se poslední dobou těší velké oblibě. Hodí se především pro údržbu menších ploch, do bytu nebo na chatu. Jsou jedny z nejspolehlivějších domácích pomocníků při rychlém úklidu. Mají štíhlý protáhlý tvar, jsou mimořádně skladné, schopné stát bez opory takže si je můžete nechat při ruce kdekoli tam, kde je potřebujete nejvíce. Na trhu můžete vybírat z různých typů a modelů tyčových vysavačů. Ale také v možnosti kombinace tyčového vysavače 2v1 nebo 3v1. Tato kombinace zahrnuje tyčový vysavač, který i vytírá, případně disponuje ručním vysavačem.

Na co se zaměřit při výběru tyčového vysavače

V první řadě se před výběrem ujistěte, zda je pro vás tyčový vysavač správná volba.
Tyčové vysavače se dělí podle zdroje energie na síťové a akumulátorové. Síťové vysavače mají neomezenou dobu provozu, ale jsou limitovány délkou přívodního kabelu. Akumulátorové vysavače mají neomezenou mobilitu, ale jsou limitovány výdrží baterie. Při výběru síťového tyčového vysavače si všímejte údajů na energetickém štítku, které nejlépe vypovídají o vlastnostech spotřebiče. Zajímejte se především o hlučnost, výkon a hmotnost. Při výběru akumulátorového tyčového vysavače sledujte poměr mezi dobou nabíjení a dobou provozu, typ a kapacitu baterie. Podle vašich preferencí zvolte buď sáčkovou nebo bezsáčkovou variantu a případně také dostačující obsah sáčku. Pokud máte doma alergika, věnujte pozornost typu a kvalitě filtrace. Pokud máte domácího mazlíčka a bojujete s chlupy, vybírejte vysavač s nástavcem určeným na odstraňování zvířecích chlupů z koberců a nábytku.

Napájení
Tyčové vysavače síťové – hlavní výhodou síťových vysavačů je neomezená doba provozu, většinou jsou více výkonné, není třeba čekat na jejich nabití. Nevýhodou je síťový kabel, kterým jste při práci limitování. Při výběru síťového vysavače si ohlídejte délku přívodního kabelu a akční rádius. Akční rádius je skutečný dosah vysavače, to znamená, že k délce samotného kabelu je přičtena ještě délka sací tyče.

Akumulátorové tyčové vysavače – aku vysavače jsou mobilnější, vhodné pro vysávání větších ploch,nejste omezováni přívodním kabelem. Délka jejich provozu je omezena kapacitou baterie a díky nižšímu zásobování energií ve většině případů ztrácí část svého výkonu.

Baterie

Pokud budete volit bezdrátové vysavače, zohledněte také výdrž na jedno nabití a délku nabíjení. Platí, že čím nižší je poměr doby provozu na jedno nabití a doby nabíjení, tím vyšší je kapacita baterie, vyšší kapacita baterie má vliv na vyšší výkon samotného vysavače.
Baterie v akumulátorovém modelu může být dvojího typu Ni-Mh, nebo Li-ion baterie.

Ni-Mh – jsou součástí levnějších výrobků, jedná se o zastaralý typ baterie. Trpí tzv. paměťovým efektem. To znamená, že pokud ji budete nabíjet dříve, než se zcela vybije, bude docházet ke snižování její kapacity.

Li-ion baterie – díky moderní technologii patří mezi nejpoužívanější. U Li-ion baterií je naopak žádoucí akumulátor zcela nevybíjet. Klesala by její životnost. Ta se obvykle pohybuje kolem 350 – 500 nabíjecími cykly. Po té je potřeba baterii vyměnit.

Sběrná nádoba

Objem prachového sáčku nebo sběrné nádoby volte podle velikosti vysávané plochy. Čím menší objem bude, tím častěji musíte sáček měnit nebo nádobu vysypávat.
Sáčkový tyčový vysavač – .sáčkové vysavače jsou obvykle výkonnější a lépe zachycují nečistoty. Vyžadují však pravidelné dokupování a výměnu sáčků, což navýší rozpočet provozu.

Doporučovaný objem prachového sáčku a velikost vysávané plochy
Rozloha plochy do 50 m2 – objem sáčku 2 – 2,5 l
Rozloha plochy 50 až 150 m2 – objem sáčku 3 – 4 l
Rozloha plochy nad 150 m2 – objem sáčku 4l a více

Bezsáčkový tyčový vysavač – je ekonomicky výhodnější, odpadá starost s nákupem nových sáčků. Nečistoty jsou sbírány do průhledné nádoby, která by se měla po každém úklidu vysypávat. Za výkonné tyčové vysavače se považují ty, které využívají cyklónovou technologii, jež má vliv na čistotu vzduchu vracejícího se zpět do místnosti. Objem sběrné nádoby u cyklonových tyčových vysavačů se pohybuje od 0,5 l do 6 l. Pro běžnou domácnost je dostačující objem 1,2 až 2 litry. U bezsáčkového vysavače si při výběru všímejte také způsobu odejmutí prachové nádoby. Mělo by to být snadné a hlavně hygienické, neměli byste přijít do kontaktu s vysátými nečistotami.

Sací výkon a příkon tyčového vysavače

Sací výkon je hodnota, která vyjadřuje vlastní sílu, jakou je vysavač schopný vysávat. Sací výkon ovlivňuje celková konstrukce vysavače, síla motoru, kvalita filtrů i dobré těsnění.

Sací výkon u síťových vysavačů se uvádí ve třídách a je rozdělen podle plochy, kterou budete vysávat. U koberců je zpravidla nižší než u tvrdých podlah. U tyčových vysavačů se pohybuje nejčastěji v třídě B nebo C, jen výjimečně v třídě A. U akumulátorových vysavačů poznáte sací výkon podle kapacity baterie. O kapacitě baterie vypovídá poměr mezi dobou provozu a dobou nabití. Čím nižší je tento poměr, tím vyšší je kapacita baterie.

Příkon je pouze množství energie, která je dodávána motoru k tomu, aby byl umožněn jeho chod, nemá vliv na výkon vysavače. Označuje, kolik energie vysavač spotřebuje a na kolik vás ročně vyjde jeho provoz.

Typy filtrů

Filtr bezprostředně ovlivňuje kvalitu vašeho vysavače a odráží se i na jeho životnosti. Většina vysavačů disponuje vícestupňovým systémem filtrace, to znamená, že vyfukovaný vzduch prochází přes několik filtrů. U sáčkových vysavačů je trojí filtrace. První stupeň filtrace zajišťuje samotný prachový sáček, pak vstupní filtr a jako poslední a nejdůležitější filtr výstupní.
Bezsáčkové vysavače disponují dvoustupňovým filtračním systémem.

Nejčastější typy filtrů tyčových vysavačů
Mikrofiltr – používá se u levnějších modelů. Je vyroben z molitanu, nebo tkaniny. Patří k méně účinným filtrům.
HEPA a EPA filtr – patří mezi nejkvalitnější a nejpoužívanější filtry. Jsou velice důležité hlavně pro alergiky a lidi s dýchacími potížemi. Pokud trpíte alergií věnujte zvýšenou pozornost také číslovkám, které jsou jednotlivým úrovním HEPA filtrů přiřazovány. Platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší je stupeň filtrace.

Tabulka účinnosti zachycených nečistot pomocí filtrů
Třída filtru – EPA 10 – účinnost 85 %
Třída filtru – EPA 11 – účinnost 95 %
Třída filtru – EPA 12 – účinnost 95,5 %
Třída filtru – HEPA 13 – účinnost 99,95 %

Vodní filtr – používá se u bezsáčkových vysavačů. Nasáté nečistoty jsou zachyceny vodním vírem, čímž je zabráněno jejich rozvíření a návratu zpět do ovzduší. Špinavou vodu stačí jen vylít a nádobu vypláchnout. Tento typ vysavače je doporučován alergikům.

Filtry je potřeba čistit, při velkém znečištění filtr vyměňte za nový. Nejlepší filtry z hlediska údržby jsou filtry omyvatelné. Jejich životnost je ale také omezená, měli by se vyměnit zhruba po stejné době jako klasický filtr.

Rozměry a hmotnost tyčových vysavačů

Výšku vysavače volte s ohledem na výšku vaší postavy. Při luxování byste se neměli hrbit.Výhodou je nastavitelná teleskopická tyč, kterou si upravíte dle vaší potřeby. Pokud máte doma úzké prostory mezi nábytkem a zdí do kterých se špatně dostává, zaměřte se na i šířku vysavače. Hmotnost vysavače je důležitým parametrem. Po celou dobu vysávání budete v ruce držet téměř celou jeho váhu. Tyčové vysavače s nízkou hmotností se pohybují do 2,5 kg. Běžným průměrem jsou vysavače do 4 kg. Těžké jsou vysavače o hmotnosti 6-7 kg.

Hlučnost

Hlučnost vysavače je udávána v decibelech. Bezsáčkové vysavače bývají hlučnější než ty sáčkové. Dražší modely bývají zpravidla tišší než ty nejlevnější. Nejtišší tyčové vysavače začínají na 69-70 dB. Průměrné hlučné vysavače se pohybují v rozmezí 70-80 dB. Hlučné vysavače můžou rušit hlukem vyšším než 80 dB, jedná se už o dosti hlučné vysavače.

Příslušenství

Příslušenství vysavače je také velmi důležitým parametrem. Do příslušenství se řadí nejrůznější hubice a kartáče. Existují i kombinované hubice, u kterých stačí přepnout typ podlahy tlačítkem na hubici nebo na rukojeti vysavače.
Nástavce a hubice – Štěrbinová hubice, ulehčuje úklid těžce dostupných míst. Nástavec na koberec, nástavec na parkety, prachový kartáček pro údržbu nábytku nebo choulostivých předmětů. Máte-li doma chlupatého mazlíčka zajisté oceníte turbokartáč na vysávání koberce. Volit lze mezi dvěma typy turbokartáčů a to: mezi rotačním turbokartáčem a motorovým kartáčem. Výhodou kartáče poháněného vlastním motůrkem je to, že s ním chlupy a vlasy vysajete důkladně i s vysavačem, který neoplývá zrovna vysokým výkonem.
Další příslušenství – úchyt na zeď, měkčená kolečka jsou vhodná na tvrdé podlahy, zabrání poškrábání. Flexibilní kloub – usnadňuje manipulaci, díky ohebnému kloubu se dostanete i do špatně přístupných míst. Parkovací plocha – vysavač můžete zaparkovat v horizontální poloze bez jakékoliv opory.

Funkce

Indikátor plnění sáčku – signalizuje zaplnění sáčku a nutnost ho vyměnit, čímž zamezí snižování výkonu.
Indikátor stavu baterie – upozorní vás na vybití baterie. informuje o stavu nabíjení, leze sledovat úroveň nabití baterie.
LED světlo – bývá umístěné přímo na hubici a slouží k tomu, aby posvítilo na hůře viditelná místa
Regulace sacího výkonu – vybírat můžete z několika úrovní, sací výkon tak přizpůsobíte typu luxované plochy. Regulaci najdete nejčastěji na rukojeti vysavače.
Automatické vypnutí – funkce automatického vypnutí se aktivuje v případě, když se vysavač ucpe nebo přehřeje.
Sklopná rukojeť – při uskladnění zmenšíte ještě více rozměry vysavače

Tyčové vysavače 2v1

Pokud si pořídíte tyčový vysavač 2v1 získáte tím vysavače 2. Jeden tyčový a druhý ruční. Ruční vysavač je součástí tyčového vysavače, lze ho snadno vyjmout,má vlastní sběrnou nádobu. Používá se především na luxování menších prostor.Některé modely umožňují připevnění nástavce. Jako 2v1 se označují i tyčové vysavače s parním mopem, umožňují vysávání i vytírání zároveň nebo odděleně. Jejich součástí je velká nádoba na vodu, ve které se tvoří pára, kterou lze pro vytírání regulovat.

Tyčové vysavače 3v1 kromě tyčového a ručního vysavače disponuje i možností vytírání. Vysavače umožňují snadné přepínání mezi suchým a mokrým vysáváním, je však možné kombinovat vysávání a vytírání dohromady.

Nejlepší tyčové vysavače dle testu

Miele Swing H1 – úsporný a méně hlučným model s plnou výbavu funkcí. Vyniká třídou prachových emisí A a třídou účinnosti vysávání tvrdých podlah A. Filtr AirClean+ zadrží i ty nejmenší částečky.

VÍCE INFORMACÍ

ETA Apart 143490038 – Tyčový vysavač pro suché vysávání. Sací výkon 300 Wattů je v této kategorii optimální, navíc patří k tišším modelům a vítaným bonusem je také jeho menší hmotnost i rozměry, takže jeho skladování není problém. Prachový sáček má objem 2,5 litru, který pojme dostatek nečistot.

VÍCE INFORMACÍ

Hoover DV 30011 – tento model je vhodný hlavně na vysávání tvrdých podlah. Filtr EPA 10, extra dlouhý kabel, flexi příslušenství pro vysávání na zemi i nad zemí, parketová hubice, GRAND TURBO hubice. Třída vysávání tvrdých podlah A, Třída vysávání koberců C.

VÍCE INFORMACÍ

HOOVER DV 15011 – sáčkový model na tvrdé podlahy a koberce. Sáčky o objemu 1,7 litrů vyrobeného z kvalitní netkané textilie jsou snadno dostupné od více výrobců a spolu s výstupním EPA filtrem zajistí vysokou čistotu výstupního vzduchu. Třída B není úplně vhodná pro alergické jedince.

VÍCE INFORMACÍ

Hoover DV 11011 – typ vysavače 2v1. Výměnné hubice vhodné jak pro koberce, tak pro pevné povrchy doplněné o prodlužovací hubici a malé kartáče zajistí jednoduchý úklid vašeho bytu. Sáčky o objemu 1,7 litrů vyrobeného z kvalitní netkané textilie jsou snadno dostupné od více výrobců a spolu s výstupním EPA filtrem zajistí vysokou čistotu výstupního vzduchu. Třída B není úplně vhodná pro alergické jedince.

VÍCE INFORMACÍ

Výběr tyčových vysavačů dle Heureka.cz

Leifheit Regulus PowerVac 11926 – akumulátorový vysavač 2v1. Umožňuje vysávání ve dvou režimech. První režim ECO má extra dlouhou výdrž baterie, zatímco TURBO režim je zaměřený na maximální sací sílu, která zvládne i těžké nečistoty, nebo náročné povrchy jako jsou koberce a čalounění. Vysavač má jemná kolečka i ochranu rohů, proto se dá uplatnit i na citlivější podlahy, jako jsou například parketové, dřevěné, laminátové nebo vinylové.

VÍCE INFORMACÍ

Rowenta Clean and Steam RY7557WH – parní mop a vysavač v jenom zajišťuje dokonalý úklid jediným pohybem. Vysává a pomocí páry čistí tvrdé podlahy, eliminuje až 99 % bakterií a zajišťuje zdravé obytné prostory bez použití chemických čisticích prostředků. Pokročilá cyklonová technologie zajišťuje vysoký stupeň separace prachu ze vzduchu pro dlouhotrvající výsledky a nastavitelné množství páry je dokonale přizpůsobeno jakémukoli typu tvrdé podlahy.

VÍCE INFORMACÍ

Sencor SVC 8621TI – tyčový vysavač 2 v 1 se systémem cyklónové filtrace HEPA filtrem je lehký a tichý. Díky nízké hmotnosti a hubici otočné v rozsahu 180° je vysavač snadno ovladatelný. Samozřejmostí je funkce samostatného stání pro dočasné odstavení i pohodlné uložení a LED osvětlení umístěné na hubici.

VÍCE INFORMACÍ

Electrolux EER73IGM – bezsáčkový vysavač. Díky odnímatelné ruční jednotce se zbavíte nečistot i na hůře přístupných místech. Potřebnou energii vysavači poskytuje nabíjecí lithiová baterie TurboPower, která vydrží až dvakrát více než obyčejné niklové. Na jedno nabití vydrží bojovat s nečistotami až 30 minut. O nutnosti nabití vás bude informovat svítící kontrolka. Výměna baterie je velmi snadná a rychle se nabíjí. Samozřejmostí je i LED osvětlení.

VÍCE INFORMACÍ

Grundig VCH 9631 – akumulátorový tyčový vysavač. Typ baterie Lithium-Ionen. Filtrační systém: HEPA. Objem nádoby: 0,5 l.

VÍCE INFORMACÍ

Ohodnoťte článek o tyčových vysavačích

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS