.

Triky, které pomohou proti rosení oken

Rosí se vám doma okna?

Rosení oken souvisí s vlhkostí vzduchu v místnosti a také s rozdílnými teplotami na vnitřní a vnější straně oken. Rosení oken nejčastěji způsobuje vysoká vlhkost v místnosti v kombinaci se špatně izolujícími, netěsnícími nebo špatně nainstalovanými okny. Nejvíce se projevuje rosení oken v zimě. S klesající teplotou se částečky vodní páry obsažené ve vzduchu začínají měnit na kapky vody, což se projevuje právě rosením oken.
Můžete se s ním setkat jak u oken dřevěných tak i plastových. U příliš rosících se oken mohou vznikat plísně, takže je nutné tento problém řešit. Rosení oken je fyzikální jev, který nelze úplně potlačit, existuje však pár možností, jak vznik kondenzované vody na sklech omezit. Pokud nehodláte hned měnit okna za kvalitnější, zkuste tyto jednoduché triky.

Pravidelně větrejte
Je však potřeba dát pozor na to, abyste větrali správně a účinně. Větrání v zimě by mělo být krátké, ale intenzivní, lepší je, když na chvilku otevřete okna dokořán a uděláte průvan, než aby byla třeba hodinu otevřená na ventilačku. Větrejte co nejčastěji, asi tak 3x denně, ale jen krátce cca 10 minut a intenzivně. Větráním snížíte rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu a nežádoucí vlhký teplý vzduch uteče ven. V zimě nepoužívejte mikroventilaci . Ta je dobrá v létě, v zimě rosení oken jen zhoršuje. Její pomocí nelze vyvětrat rychle a dochází ke zbytečné ztrátě tepla.

Topení
Nižší teplota v místnosti má vliv na větší mlžení oken. Pokud méně topíte vnitřní sklo je více chladné a kondenzuje se na něm voda.

Lapače vlhkosti
Proti vysoké vlhkosti vzduchu můžete vyzkoušet domácí lapače vlhkosti.

Grilovací uhlí
Fígl na který nedá dopustit hodně lidí. Grilovací uhlí dobře pohlcuje vlhkost. Stačí dát několik kousků do plechovky či sklenice, do víčka udělat několik otvorů a nechat v místech kde je nejvyšší vlhkost. Uhlí je ale potřeba tak po třech týdnech až měsíci vyměnit.

Dekorativní kamení
Jako lapač vlhkosti můžete použít i dekorativní kamenivo Zeolit. Zeolit se projevuje výraznou schopností absorbovat vodu a dokáže pročistit vzduch v místnosti. Stačí jej naaranžovat do blízkosti oken a nechat působit. Po pár týdnech štěrk vyměňte.

Domácí lapač vlhkosti z chloridu vápenatého
Pořiďte si chlorid vápenatý ve formě granulí nebo vloček, lze jej zakoupit v drogerii. Vezměte starou ponožku a do ní chlorid vápenatý nasypte, ponožku uzavřete gumičkou, aby granule či vločky nepadaly ven. Ponožku zavěste na vhodné místo a dejte pod ní misku. Z takto připraveného lapače bude postupně odkapávat voda. Odkapanou vodu vylévejte a jednou za čas vyměňte chlorid vápenatý v ponožce.

Kvalitní okna – pokud se chystáte měnit stará okna za nová, zvolte okna s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Důležité je zvolit nejenom kvalitní profil, ale také kvalitní zasklení, nejlépe izolační trojsklo.

Ohodnoťte článek Triky, které pomohou proti rosení oken

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS